Сергій Шевченко: кабмін шахрює з коштами ОСББ?


Голови правлінь ОСББ міста, уже всі отримали "листи щастя" з назвою "монетизація" від міського Департаменту соціальної політики?

Кваліфіковано юридичну допомогу про те, як себе поводити з цими листами дає юрист Сергій Шевченко:


Вони не читають Законів України? ОСББ – не «надавач послуг». Крапка.

Для всіх інших, хто себе таким визнає і побіжить в Казначейство відкривати рахунки – ця інформація:
Змінами до Постанови від 4 березня 2002 р. № 256 Кабінет Міністрів зобов’язав усіх “надавачів послуг”, якщо вони хочуть отримати відшкодування за вже надані (!) споживачам пільги та субсидії, відкрити “поточні рахунки із спеціальним режимом використання в органах Казначейства”. Кошти, які відшкодовуються “надавачам”, відтепер зараховуватимуться виключно на ці рахунки.
Далі – крутіше! Кабінет Міністрів вирішив, що кошти, отримані за таке “відшкодування”, “надавачі послуг” не можуть використовувати вільно, а повинні витрачати виключно на визначені Кабміном цілі. І цілі ці дуже обмежені! Кошти зі свого “спеціального рахунку” ви зможете витратити тільки на сплату по рахунках електро-, газо-, теплопостачальних підприємств або в бюджет (у вигляді податків). Ще зможете виплатити зарплати, якщо немає боргів за енергоносії і за податками. І це треба з кожним папірцем платіжки прийти в Казначейство, бо клієнт-банку там немає! І ще є умова – ТІЛЬКИ ПРОТЯГОМ 5 ДНІВ ПІСЛЯ ОТРИМАННЯ НА РАХУНОК КОШТІВ!!! Уявляєте ці черги і себе в них?! А враховуючи, що ще з 2017 року нам заборгували субсидії, на “спецрахунку” мали б накопичитись значні залишки коштів, які просто не можна використати! Тобто, кошти там ви будете мати, а ось розпоряджатись ними – не зможете! 
Як це назвати? «Крадіжка” коштів у “надавачів послуг”? А це не тільки ОСББ та ЖБК, управляючі компанії, а й той же КП «МІУК», КП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», КП «Івано-Франківськводоекотехпром», так, і вони будуть в тій черзі в Казначействі та не зможуть використати кошти з таких рахунків на другі потреби – ті ж ремонти будинків та мереж. Добре, що на святкування чергових річниць створення цих комунальних підприємств не зможуть витратити.
Ось така прийшла «монетизація» від Гройсмана і К…

Що ж робити ОСББ? ОСББ-спільнотою пропонується зберігати спокій і не піддаватися на провокації.

Ось «рецепт» дій від юриста Дмитра Левицького (Проект USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні»):
Чи зобов’язані ОСББ “надавати” (враховувати в розрахунках) пільги та субсидії? Ні. Чи поширюється на ОСББ згаданий вище “Порядок фінансування...”? Також ні. Адже ОСББ не є “надавачем” чи виконавцем житлово-комунальних послуг, як і не є “суб’єктом господарювання” взагалі. Хто, можливо, про це забув - прошу уважно перечитати статтю 4 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”.
Отже, з точки зору формально-юридичної, ОСББ не зобов’язані враховувати в розрахунках зі співвласниками пільги та субсидії, які їм “надає” держава. Це - питання доброї волі самого об’єднання.
Тепер поглянемо на ситуацію з точки зору економічної суті. Уявімо, що конкретне ОСББ вирішило, попри все, вважати себе “надавачем послуг” і відкрити “спецрахунок” у Казначействі. За тими “правилами гри”, які окреслив Кабінет Міністрів на 2018 рік, таке об’єднання спершу все одно розрахується за електричну енергію (під загрозою відключення за несвоєчасну оплату), нарахує і виплатить працівникам заробітну плату та податки з/на неї (під загрозою кримінальної відповідальності голови правління). Якщо щось іще залишиться - розрахується з кимось із підрядників. І лише наприкінці місяця таке ОСББ проведе нарахування внесків за поточний місяць, і лише наступного місяця - подасть свої розрахунки органам соціального захисту населення.
Якщо все буде добре, кошти на “спецрахунок” прийдуть іще через місяць. І от коли вони прийдуть - буде лише 5 днів, щоби провести дозволені Кабміном розрахунки. Але ж розрахунки і з енергетиками, і з бюджетом, і з працівниками вже проведено! Що робити? Платити наперед, авансувати? Але ж рано чи пізно суми авансових платежів перевищать розумні межі, а борги перед підрядниками змусять останніх припинити виконання робіт/надання послуг. ОСББ матимемо переплату за електричну енергію - і зупинені ліфти, заради яких ця електроенергія, власне, і купується. І, зрештою, настане той день, коли як не крутися - а в установлені 5 днів свої гроші витратити не вдасться.
Отже, чіпляти на себе ярлик “надавача послуг”, відкривати “спецрахунки”, подавати “реєстри” - в усьому цьому для ОСББ і з економічного погляду немає жодного сенсу.
У світлі останніх змін ОСББ не має ні формально-юридичних підстав ні економічного сенсу враховувати в розрахунках зі співвласниками суми наданих державою пільг і призначених державою субсидій.
А як же пільговики і отримувачі субсидій? Слід усвідомити, що і пільги і житлові субсидії є видом адресної державної соціальної допомоги конкретному громадянину - і аж ніяк не “подарунком” з державного бюджету “надавачеві послуг”. Це - кошти конкретної людини, а не ОСББ. Держава пообіцяла їх громадянину, а не ОСББ. Тож держава і повинна забезпечити виплату йому цих коштів. А ОСББ тут ні при чому.
Тож в умовах, коли ОСББ не має ні формально-юридичних підстав ні економічного сенсу враховувати в розрахунках зі співвласниками суми наданих державою пільг і призначених державою субсидій, єдино розумним виходом для об’єднання є - просто відмовитися це робити. Просто, починаючи з січня місяця, формувати квитанції на повну суму внесків, без урахування пільг і субсидій. Просто направити співвласників по пільги й субсидії не в ОСББ - а в Мінсоцполітики, Мінфін і Кабмін.

Що ж таки робити голові правління ОСББ:
1) НЕ відкривати казначейських рахунків,
2) із січня 2018 року формувати квитанції співвласникам на повну суму внесків, без урахування пільг та субсидій,
3) поінформувати співвласників, що питання отримання коштів їм слід вирішувати в місцевому управлінні соціального захисту населення,
4) подякувати Кабінету Міністрів (можна телеграмою) за звільнення від обтяжливого обов’язку кредитувати державу за її соціальними зобов’язаннями»

«Лист щастя» - додається.



26 Січня 2018 p.
©http://briz.if.ua/