Прокуратура Івано-Франківської області повідомляє про стан захисту прав і свобод дітей


 

Органами прокуратури області вживалися системні заходи, з метою вирішення проблемних питань захисту прав і свобод дітей, інтересів держави у сфері охорони дитинства, посилення ефективності нагляду за додержанням прав дітей, які потрапили у конфлікт із законом.

На захист інтересів держави у сфері охорони дитинства заявлено 14 позовних заяв на 68 млн грн, судами розглянуто та задоволено
9 позовів на суму 3,4 млн грн, за результатами розгляду 2 позовів на суму 66 млн грн припинено провадження, у зв’язку з добровільним відшкодуванням.

У поточному році судами прийнято 9 рішень про відмову в задоволенні позовних вимог прокурорів, на які прокуратурою області внесено апеляційні скарги. Із них 7 уже розглянуто, 5 апеляційних скарг задоволено (рішення судів першої інстанції скасовано та задоволено позови прокурорів у повному обсязі на суму 2,8 млн грн), у 2 випадках апеляційні скарги відхилені, судові рішення оскаржуються в касаційному порядку.

У ході здійснення представницької діяльності виявлялись факти порушень земельного законодавства при використанні земель навчальних закладів.

Наприклад, у липні цього року Коломийською місцевою прокуратурою пред’явлено позовну заяву до господарського суду області з вимогою визнати удаваними договори підряду та недійсним договір оренди, який прихований під удаваним правочином, укладені в березні поточного року всупереч вимогам законодавства та інтересам держави Снятинським коледжем Подільського державного аграрно-технічного університету з приватним підприємством. Як було з’ясовано прокуратурою, понад 291 га землі навчального закладу вартістю більш як 58 млн грн під виглядом її обробітку було передано для використання в комерційних цілях.

На даний час судом припинено провадження у справі з підстав добровільного виконання позовних вимог.

Аналогічний позов у серпні заявлений прокуратурою області щодо повернення ДНЗ «Городенківський професійний ліцей» земельної ділянки площею 139 га, вартість якої складає близько 8 млн грн. За результатами судового розгляду припинено провадження, у зв’язку з добровільним виконанням позовних вимог.

Прокуратура також реагувала на випадки використання приміщень освітніх закладів для підприємницьких цілей, не пов’язаних із наданням освітніх послуг.

Івано-Франківською місцевою прокуратурою за результатами вивчення рішень органів місцевого самоврядування встановлено факт передачі в оренду ПАТ «Укртелеком» частини приміщення загальноосвітньої школи площею майже 30 кв. м вартістю 130 тис. грн. Рішенням Львівського апеляційного господарського суду позовні вимоги прокурора задоволено, договір оренди майна визнано недійсним та зобов’язано повернути майно власнику.

Реально виконано рішення судів за позовами прокурорів у сфері охорони дитинства на майже 3 млн грн.

Також під час здійснення представницьких повноважень у цій сфері органами прокуратури області внесено відомості до ЄРДР та розпочато 10 кримінальних проваджень, 9 із яких – про порушення законодавства у сфері інтересів держави.

Попри вжиті заходи з початку поточного року на території області спостерігається негативна тенденція до збільшення кількості злочинів, учинених неповнолітніми (зі 102 до 119 або на 16,7%). У вересні за ініціативою прокуратури області з цих питань проведено спільну нараду із керівниками правоохоронних органів та місцевих органів влади, розроблено низку заходів, спрямованих на покращення ситуації, які на даний час перебувають у стадії виконання.

Слідчими територіальних органів Національної поліції в області закінчено 113 кримінальних проваджень про правопорушення, вчинені неповнолітніми. З них: 2 провадження закрито, у 102 – у суди скеровано обвинувальні акти, у 2 – клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, у 6 – клопотання про застосування до неповнолітніх осіб примусових заходів виховного характеру, в одному – клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру.

У 3 провадженнях укладено угоди: 1 – про визнання винуватості, 2 – про примирення.

За 11 місяців 2017 року затримано 3 неповнолітніх осіб у порядку ст. 208 КПК України, щодо яких застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою. Загалом такий запобіжний захід застосовано до 4 осіб, ще щодо 11 осіб за поданням слідчого обрано запобіжний захід у виді домашнього арешту.

Державними обвинувачами взято участь у судовому розгляді 61 кримінального провадження щодо неповнолітніх, у яких винесено
43 обвинувальні вироки щодо 47 осіб. До 5 неповнолітніх застосовано примусові заходи виховного характеру.

З урахуванням принципу гуманізації кримінальної відповідальності неповнолітніх лише 9 із 47 засуджених осіб цієї категорії призначено покарання у виді реального позбавлення волі.

Виправдувальні вироки щодо неповнолітніх осіб не постановлялись, за реабілітуючими підставами провадження не закривались.

При здійсненні нагляду за дотриманням прав дітей при виконанні судових рішень у кримінальних справах та застосуванні примусових заходів виховного характеру зусилля органів прокуратури спрямовувались на комплексний захист неповнолітніх, які відбувають покарання, здійснення виховного впливу та недопущення приниження гідності дітей під час застосування заходів примусового характеру. З початку року з цих питань внесено 4 документи реагування.


Прес-служба прокуратури Івано-Франківської області
 



5 Січня 2018 p.
©http://briz.if.ua/