Денна сонливість може свідчити про метаболічний розлад


Якщо ви полюбляєте довгий денний сон або ж відчуваєте значну сонливість впродовж дня, ви можете бути на шляху розвитку гіпертонії, високого рівня холестерину, надлишкового жиру на талії та високого рівня глюкози у крові – всіх факторів, що значно збільшують ризик захворювання серця. Ці симптоми загалом характерні для метаболічного синдрому - йдеться у науковій статті, опублікованій на сайті медичного центру "Пріма МЕД".

Результати дослідження були представлені на 65-ій щорічній науковій сесії Американського Коледжу Кардіології у Чикаго.

Сон є важливим процесом для здоров’я, а згідно зі статистикою, досить багато людей не отримують його в достатній мірі. Центр за Контролем та Попередженням Захворювань (CDC) оцінює кількість американців, які не висипаються у 25% від загальної кількості населення, а кількість людей, які страждають від хронічного безсоння сягає 10%.

У 2015 році дослідники змогли надати докази зв’язку між денним сном тривалістю 60 хвилин та збільшенням ризику серцево-судинних захворювань на 82% а також збільшенням загальної смертності на 27%.

Вони також продемонстрували, що ризик появи діабету був на 46% вищий серед тих, хто дрімав більше 1 години – та на 56% серед тих, хто почувався надмірно втомленим.

Проте, ймовірність появи будь-якого з цих захворювань різко зменшувалась, якщо сон був коротший за 30 хвилин.

Стрімке зростання метаболічного синдрому в тих, хто дрімав більше 40 хвилин.

У цій роботі науковцями був проведений мета-аналіз 21 дослідження, до яких було залучено 307,237 пацієнтів з Азії та Заходу.

Вони зібрали дані про денну сонливість та денний сон за допомогою опитувань, до яких входили такі питання: «Чи характерна для вас денна сонливість впродовж дня?» чи «Чи дрімаєте ви вдень?» або ж «Чи спите ви протягом дня?».

Після цього дослідники порівняли відповіді пацієнтів з історією метаболічного синдрому, другим типом діабету та ожирінням.

З’явилась J-подібна залежність між дріманням та ризиком метаболічного синдрому. Люди, що витрачали менше часу на денний сон не мали ризику розвитку метаболічного синдрому, проте після 40 хвилин ймовірність різко збільшувалась.

Дрімання протягом 90 хвилин корелювало зі збільшенням ймовірності появи метаболічного синдрому на 50%, так само як і надмірна денна втома. Сон коротший за 30 хвилин навпаки зменшував ризик.

Ніякого зв’язку не було виявлено між часом, витраченим на сон, та ожирінням, незважаючи на те, що ожиріння пов’язане з діабетом та метаболічним синдромом.

Дослідники кажуть:

«Сон є важливою складовою здорового способу життя, так само як і раціон та фізичні вправи. Короткий денний сон може позитивно вплинути на ваше здоров’я, проте нам ще достеменно не відомо про силу цього ефекту та механізму, за яким він працює.»

Подальші дослідження необхідні

Науковцям потрібно провести ще декілька досліджень для того, щоб підтвердити отримані знахідки, а також для кращого розуміння того, як режим сну може впливати на метаболічний синдром та серцево-судинні захворювання.



9 Листопада 2017 p.
©http://briz.if.ua/