В Івано-Франківську відбулась конференція, присвячена пам'яті Михайла Фіголя


Днями на базі Музею мистецтв Прикарпаття відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Мистецтво Прикарпаття в соціокультурному просторі України (на пошанування 90-ї річниці від дня народження Михайла Фіголя)». Організаторами заходу виступили кафедра образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації Навчально-наукового Інституту мистецтв, Музей мистецтв Прикарпаття та Національний заповідник "Давній Галич".  Про це повідомила прес-служба ПНУ. 

Участь у роботі конференції брали науковці Прикарпатського національного університету, Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, Інституту мистецтвознавства, фольклористики й етнології імені Максима Рильського НАН України, Інституту народознавства НАН України, Львівської національної академії мистецтв, Національного університету «Львівська політехніка», Кишинівського національного педагогічного університету ім. І. Крянге (Республіка Молдова), Пряшівського університету (Словацька Республіка), Ружомбергського Католицького університету (Словацька Республіка), Івано-Франківського Богословського університету, Івано-Франківського національного медичного університету.  

Вітальним словом відкрила роботу конференції проректор з науково-педагогічної роботи університету, професор Галина Михайлишин, яка відзначила актуальність заходу та побажала всім плідної праці. Присутніх також привітали директор Навчально-наукового Інституту мистецтв, професор Анатолій Грицан, завідувач кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації, професор Богдан Бойчук, наголосивши на значущості мистецької постаті Михайла Фіголя в культурно-мистецькому житті Прикарпаття та організації художньої освіти краю – заснуванню художньо-графічного факультету Івано-Франківського педагогічного інституту імені Василя Стефаника.

У рамках програми заходу з тематичними доповідями виступили: Степан Хороб, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури Прикарпатського національного університету з доповіддю: «Палітра обрію»; Ігор Коваль, докторант Прикарпатського національного університету з доповіддю: «Археологічні зацікавлення Михайла Фіголя»; Мирослав Аронець, мистецтвознавець, член Національної спілки художників України з доповіддю: «Творчість Михайла Фіголя в світлі мистецьких джерел свого народу»; Богдан Мисюга, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри менеджменту мистецтва Львівської національної академії мистецтв з доповіддю: «Постать художника Михайла Фіголя в світлі прогресивних рухів українського мистецтва 1960-80-х років ХХ ст.»; Віталій Козінчук, доктор філософії, член Національної спілки художників України, провідний науковий співробітник Музею мистецтв Прикарпаття, декан гуманітарного факультету Івано-Франківського Богословського університету з доповіддю: «Зворушлива природа галицьких ікон», Світлана Повшик, аспірант Харківської державної академії дизайну і мистецтв з доповіддю: «Зміни в графічному вираженні процесу проектування одягу та їх вплив на формування змісту навчальних дисциплін професійного циклу». Спогадами про Михайла Фіголя як художника, мистецтвознавця, колегу поділився з присутніми художник Геннадій Марченко. Про Михайла Фіголя як поціновувача і дослідника мистецтва Давнього Галича розповіла дружина митця Тетяна Фіголь. Особливу зацікавленість присутніх викликав перегляд документального фільму про Михайла Фіголя «Лицар землі Галицької» (режисер-постановник Василь Глинчак).

Під час роботи конференції обговорювалися актуальні питання мистецького життя Прикарпаття у соціокультурному просторі України. Учасники заходу репрезентували сучасні наукові дослідження в галузі мистецтвознавства, культорології, педагогіки України, Молдови, Словаччини та Росії. У дослідженнях розкривається значення особистості Михайла Фіголя в контексті мистецько-культурного життя Прикарпаття; історія та актуальні проблеми розвитку пластичних мистецтв краю; значення музичного і театрального мистецтва Прикарпаття в соціокультурному просторі України та зарубіжжя; традиції та перспективи розвитку мистецької освіти західного регіону України. За результатами роботи конференції, на основі доповідей і повідомлень її учасників видано науковий збірник матеріалів. 

У рамках проведення конференції у виставковій залі Музею мистецтв Прикарпаття відкрилася виставка творчих робіт студентів кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації. В Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич», за сприяння генерального директора заповідника Володимира Костишина,  відбулося відкриття експозиції виставки «Невідомий Михайло Фіголь». Учасники заходу мали нагоду ознайомитися з відомими й маловідомими творами видатного українського митця, замальовками, начерками, світлинами з родинного архіву.

Підсумком заходу стало укладення Угоди про творчу співпрацю між Навчально-науковим Інститутом мистецтв та Національним заповідником «Давній Галич» . Під час роботи конференції завідувач кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації, професор Богдан Бойчук передав у фонди музею-заповідника відреставровані ікони ХІХ ст.



30 Жовтня 2017 p.
©http://briz.if.ua/