На Прикарпатті 6 осіб отруїлись грибами


Держпродспоживслужба інформує, що станом на 21 вересня у відділенні хроніодіалізу Обласної клінічної лікарні з діагнозом отруєння грибами (блідою поганкою) перебувають 6 осіб з Тисменицького району (сім’я з 3-осіб що мешкає в с.Чорнолізці, та сім’я з 3-х осіб, мешканців с.Клубівці). Як стало відомо, обидві сім’і вживали в їжу зібрані гриби, серед яких була і бліда поганка. Стан хворих важкий, їхнє життя під загрозою.
Як же ж запобігти в подальшому виникненню подібних випадків та застерегти себе та своє здоров'я?
Щоб не отруїтися грибами, краще їх взагалі не збирати і не вживати, безапеляційно рекомендує МОЗ. Чи існують способи визначити отруйність грибів у домашніх умовах та як розпізнати отруєння блідою поганкою?
Найважчі випадки отруєння грибами стаються внаслідок споживання блідої поганки. Смерть наступає у 50-90% випадків. Бліда поганка настільки токсична, що достатньо навіть малесенького шматочка гриба, щоб отримати сильне отруєння. Відомі випадки, коли люди отруїлися блідою поганкою, навіть не скуштувавши її, досвідчені грибники назбирали білих грибів, біля яких росла бліда поганка. Спори отруйного гриба опинилися на їстівних і стали причиною отруєння. На щастя, грибників врятували.
Отруєння блідою поганкою небезпечне тим, що проявляється дуже повільно. Лише через 6-8 годин після вживання гриба з’являються блювота і пронос. Відрізнити отруєння блідою поганкою від отруєння іншими грибами важко. Але, на відміну від звичайного грибного отруєння, при отруєнні блідою поганкою не підвищується температура.
Потерпілих із підозрою на отруєння блідою поганкою з усіх районів області привозять в обласну клінічну лікарню. Щоб вивести отруту з організму, проводиться плазмофорез – очистка крові через забір плазми. На жаль, кожен третій потерпілий від отруєння блідою поганкою помирає. Найчастіше смерть наступає через пізнє звертання до лікарів. Для отруєння блідою поганкою характерний дуже важкий стан у перших два дні й оманливе полегшення на третій день. Через день-два після цього полегшення наступає смерть. Тому потерпілих, яких привозять на третій день після отруєння, врятувати вже неможливо.
Швидких і достовірних способів визначити отруйність чи їстівність грибів не існує. Вкидання цибулі, часнику чи срібних предметів у баняк з грибами насправді не можуть визначити токсичність грибів. З’ясувати, чи гриб був отруйним, можна лише у спеціалізованій лабораторії. Тільки дослідивши вміст шлунку, спеціалісти можуть констатувати наявність пор отруйних грибів. А поширений народний метод пробувати гриб на зуб (якщо гіркий – значить, отруйний) може завершитися летально. Навіть найменший шматочок блідої поганки може спричинити сильне отруєння і смерть. Особливо важко переносять отруєння грибами діти.
Не беріть гриби з клубневидним потовщенням ніжки, оточеним оболонкою, а також перестиглі і червиві. Не збирайте гриби в межах міста та уздовж автомобільних трас, у спекотну погоду, бо тоді вони інтенсивно накопичують токсини. Грибниці підберезовиків і підосичників на 6-7 рік починають виділяти у гриб токсини. Смертельною вважається навіть мінімальна доза отрути, наприклад передана через немиті руки.
Від споживання дикорослих грибів краще відмовитись на користь штучно вирощених печериць і глив. У приготуванні грибів важливе не тривале варіння, а багаторазове зливання відвару (тричі, через кожні півгодини варіння). Отруйні гриби при варінні не викликають потемніння цибулини, часнику та срібних предметів. Готові грибні страви зберігайте не більше доби.
При погіршенні самопочуття негайно викликайте «швидку», промийте шлунок 1-2 розчину марганцівки або сольового розчину, пийте багато рідини, міцний холодний чай, молоко.
Недоїджених грибів не викидайте – вони потрібні для досліджень на визначення вмісту отрути.
 Важлива інформація для громадян вимушених залишити свої оселі



22 Вересня 2017 p.
©http://briz.if.ua/