Позбавивши клітину мітохондрій, можна омолодити клітину


Вчені вперше показали, що мітохондрії – енергетичні станції клітини – мають вирішальне значення для старіння. Після знаходження та видалення мітохондрій, рівні маркерів клітинного старіння значно зменшуються, що викликає процес омолодження. Дослідники з Newcastle University кажуть, що їхні знахідки можуть направити процес старіння у зворотному напрямку - повідомляє сайт медичного центру "Пріма МЕД".

Вони опублікували своє дослідження у виданні The Embo Journal.

Вважається, що процес старіння спричиняється різними формами пошкоджень клітини, які відбуваються з віком.

Клітинне старіння пов’язували з таким типом пошкоджень, коли клітина втрачає здатність до самовідтворення. Як результат, такі клітини накопичуються протягом певного часу та негативно впливають на сусідні здорові тканини, адже вони є джерелом реактивних форм оксисену (РФО) – основних чинників оксидативного стресу.

Науковці розпочали дане дослідження з метою покращення розуміння ролі мітохондрій у клітинному старінні та процесі старіння загалом.

Мітохондрії генерують хімічну енергію у клітинах, що дозволяє їм (клітинам) виконувати свої функції. Попередні дослідження також повзували мітохондрії з виробленням реактивних форм оксисену, незважаючи на те, що інші дослідження пов’язували РФО з немітохондріальними джерелами, що стало темою для суперечок на певний час.

Видалення мітохондрій зменшило рівні маркерів старіння.

Команда дослідників розпочала серію генетичних експериментів, в яких вони вирощували людські клітини у лабораторних умовах, позбавивши їх повністю мітохондрій для дослідження ефектів.

Дослідники пояснюють, що клітини зазвичай використовують процес мітофагії для того, щоб позбутись несправних мітохондрій. У цьому ж дослідженні науковцям вдалось змусити клітини проводити процес мітофагії значно інтенсивніше, що дозволило позбутись від більшості мітохондрій у старіючих клітинах.

Команда виявила, що коли мітохондрії були видалені з старіючих клітин, активувався процес омолодження; маркери клітинного старіння – у тому числі й реактивні форми оксисену, молекули запалення та експресія певних генів – знизились до нормального рівня, які спостерігається у молодих клітин.

На додаток, дослідники дізнались, що коли клітина старіє, біогенез мітохондрій – процес, в якому нові мітохондрії формуються у клітині – головний чинник клітинного старіння.

Науковці кажуть, що результати експерименту непередбачувані та захоплюючі, незважаючи на те, що вже було відомо про роль мітохондрії у процесі старіння, їм вдалось визначити, наскільки процес старіння залежить від біогенезу мітохондрій.

“Результати дослідження підкреслили той факт, що мітохондрії відіграють неабияку роль у процесі старіння клітин.”

Також науковці додали:

“Вперше дослідження знайшло докази необхідності мітохондрій для клітинного старіння. Тепер ми ще на крок ближче до розробки засобів, які зможуть зупинити старіння.”



20 Вересня 2017 p.
©http://briz.if.ua/