Життя і творчість Миколи Романовича Варенні


Постать Миколи Романовича Варенні належить до тих особистостей, як вписали свою сторінку у історію нашого краю, залишили величезний свій доробок у спадок наступним поколінням. Доробок у вигляді прекрасних живописних полотен, графічних творів, художників наступного покоління, яким передавав майстер свої знання.

     Народився Микола Романович Варення 7 листопада 1917 року на Луганщині, в селі Калинове Попаснянського району. Знаючи історію нашої держави, можна судити про те, що дитинство художника було нелегким. Першу професію він здобував у Кадіївському гірничому технікумі, та потяг до мистецтва, напевно, заставив його платити зекономлені гроші, щоб отримати перші уроки в образотворчій студії.

     В 1936 році хлопець поступає на навчання в Одеське державне художнє училище. Там його вчителями стають художники Буковецький, Бернадський, скульптор Тернер, професори Мучнік, Крайнєв.

            Друга світова війна застає М.Варенню в стінах училища, і з останнього курсу він іде на фронт. Війна стала для нього ще одною школою життя і творчості. Упродовж війни простим олівцем на папері художник створює неперевершені по емоційному навантаженні і по історичній цінності замальовки, портрети своїх побратимів. В таких умовах гартувалася його майстерність, яка згодом, після закінчення війни, в 1946 році допомогла йому вступити до Ленінградського інституту живопису, скульптури й архітектури ім.. І.Ю.Рєпіна Академії мистецтв СРСР, який він успішно закінчив у 1952 році.

     Після здобуття освіти, М.Р.Варенню направили на викладацьку роботу у Косівське училищі прикладного мистецтва, де він працював до 1961 року.

     З 1952 по 1958 р. р. художник взяв участь у восьми виставках, а в 1958 був прийнятий у члени Спілки художників СРСР.

     У 1961 році Микола Романович переїхав на проживання в Івано-Франківськ, де продовжив педагогічну і творчу роботу, а також став директором Дитячої художньої школи. Там викладав малюнок, живопис, композицію. Також він активно включився в громадське життя міста.

     З 1958 року Микола Варення став постійним членом правління обласного відділення Спілки художників, не раз обирався головою творчої секції та головою художньої ради, а в 1974-1976 роках працював на посаді голови правління Івано-Франківської організації Спілки художників України.

           Впродовж всього часу художник не припиняв своє творчої роботи, створюючи епічні полотна з сюжетами історії краю, з образами людей, оспівуючи їхню красу, та красу їхньої праці, збираючи витвори їхніх рук у прекрасні натюрморти, величну природу Карпат. Подорожі за кордон ( в Болгарію, Румунію, Італію, Францію, Іспанію, Грецію, Мальту, Монако, Туреччину, Іран, Індію, Кубу) збагатили його творчість краєвидами інших куточків нашої планети.

   В 1987 році Миколі Романовичу Варення було присвоєне почесне звання Заслуженого художника України, а в 1993 році Заслуженого художника Варенню М.Р запросили на посаду доцента художнього факультету Прикарпатського університету ім. Василя Стефаника для викладання студентам усіх курсів живопису та рисунку.     Твори художника зберігаються в багатьох музеях, галереях та приватних колекціях Івано-Франківська, Коломиї, Львова, Дніпра, Києва, а також в Польщі, Чехії, Канади, США, Англії, Фінляндії,Японії, Росії.

     23 червня 2001 року художник відійшов у вічність, та ми завжди будемо згадувати його, насолоджуючись його майстерно виконаними творами.



15 Серпня 2017 p.
©http://briz.if.ua/