Гірські рятувальники стоять на сторожі безпечного відпочинку туристів


Ілюстративне фото

На Івано-Франківщині, половину території якої охоплюють гірські масиви з чудовими краєвидами, з кожним роком збільшується кількість туристів як з України, так і з зарубіжжя.

Не секрет, що часто, милуючись красою, вони недооцінюють небезпеку, котру може приховувати гірська місцевість. Найгіршим ворогом у таких ситуаціях для туристів є їхня надмірна самовпевненість, незнання елементарних речей, маршрутів і особливостей місцевості, невміння орієнтуватися у просторі, зрештою, елементарна непідготовленість до різких змін погоди.

На сторожі безпеки туристів і стоять гірські рятувальники, які у будь-яку мить готові прийти на допомогу за найрізноманітніших погодних умов та на будь-якому рельєфі. Така робота вимагає не лише найвищої професійної майстерності, а й безмежної любові та відданості, на яку здатен далеко не кожен. Гірські рятувальники Прикарпаття мають усі підстави пишатися собою та своєю, такою необхідною, роботою.

Але нові реалії сьогодення, нові виклики вимагають нових рішень і вдосконалення існуючої служби порятунку в горах. Враховуючи позитивний досвід, ДСНС України було прийнято рішення щодо приведення структури до аналогії сусідніх областей.

За словами начальника відділу реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС в області Тараса Кочкодана, реорганізація служби відбувається згідно наказу Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС) України №357 «Про здійснення організаційно-штатних заходів у підрозділах Управління ДСНС України». На даний час тривають заходи щодо реформування гірської пошуково-рятувальної частини в Спеціалізовану пошуково-рятувальну частину, шляхом збільшення її чисельного штату на 17 одиниць і введенням в її структуру кінологічного відділення, а також створення відповідного резерву рятувальників на випадок тимчасової відсутності (відпустка, тимчасова непрацездатність та ін.). Всім досвідченим рятувальникам будуть запропоновані посади згідно з їхніми професійними знаннями та практичними навиками відповідно до кваліфікаційних вимог. В той же час, наприклад, посада заступника керівника загону залишиться неатестованою. За його словами, досвідченні рятувальники можуть також стати заступниками, інструкторами, начальниками відділень.

На жаль, гірські рятувальники не забезпечені в повному обсязі спорядженням, однак, все найнеобхідніше вони мають. Тільки за останні 5 років було придбано майна на загальну суму понад 300 тисяч грн. Зокрема спеціальний одяг, засоби навігації та зв’язку, запасні частини до оперативних автомобілів, медичні засоби, медикаменти та ін. Також в 2016 році було виділено 80 тисяч гривень з обласного бюджету, цього року - спільно з ОДА планується виділення ще 40 тисяч. Крім того, ми подалися на багато грантів європейського рівня. Тобто ми використовуємо кожну можливість», – запевняє він.

Зрештою врятовані життя у горах – найпереконливіше свідчення потрібності і важливості їхньої роботи. Тільки з початку цього року рятувальниками у горах врятовано 63 людей, з них 3 дітей.

Так, 4 серпня під час відпочинку на скелях Довбуша поблизу міста Яремче травмував нижню кінцівку та самостійно не міг продовжити рух 20-річний житель міста Бровари Київської області. Для проведення аварійно-рятувальних робіт було залучено яремчанських гірських рятувальників у складі 6 чоловік та одиниці техніки. Гірські рятувальники на ношах транспортували потерпілого до підніжжя гори та передали працівникам швидкої медичної допомоги. І вже зранку 11 серпня до Служби порятунку «101» в місті Косів надійшло повідомлення від грибників, що потрібна допомога по знесенню з гірського хребта Сокільський травмованого 80-річного чоловіка, жителя села Старі Кути Косівського району, який ще 8 серпня пішов з дому та не виходив на зв’язок.

Для проведення аварійно-рятувальних робіт було залучено рятувальників Косівського пошуково-рятувального відділення гірської пошуково-рятувальної частини Аварійно-рятувального загону спеціального призначення, у складі 4 чоловік та одиниці техніки. О 12.56 рятувальники дійшли до потерпілого і за допомогою спеціального спорядження знесли його до оперативного автомобіля, яким його доставили в село Тюдів та передали медикам. Чоловіка з загальним виснаженням організму без свідомості доставили в Косівську центральну районну лікарню.

Робота гірських рятувальників вимагає постійної готовності та вдосконалення професійних навичок. Такі вміння досягаються не тільки під час проведення службової підготовки, а й в рамках багатьох міжнародних програм та проектів, де гірські рятувальники підвищують свої професійні навички і вдосконалюють майстерність щодо пошуку потерпілих в горах, їх транспортування, надання медичної допомоги, а також орієнтації в гірській місцевості за допомогою навігаційних приладів.

У 2016 році було реалізовано проект «Підвищення компетентності та оперативного потенціалу служб реагування на надзвичайні ситуації Івано-Франківської області в обсязі запобігання і ліквідації наслідків повеней і гірського порятунку». Проект реалізований в рамках програми «Польська допомога задля розвитку» за підтримки Підкарпатського воєводства Республіки Польща. І вже цього року гірські рятувальники взяли участь у навчаннях щодо підвищення оперативних вмінь та компетентності рятувальних служб у сфері рятівництва при сходженні лавин та рятувальних заходів з використанням канатних технологій» .

Всі ці факти свідчать про те, що прикарпатські рятувальники є професіоналами своєї справи і туристи можуть за будь-яких обставин у випадку біди розраховувати на оперативну і професійну допомогу в гірській місцевості.

Управління ДСНС України в Івано-Франківській області



15 Серпня 2017 p.
©http://briz.if.ua/