Чи здатне лікування тестостероном вплинути на діабет?


Чоловіки з другим типом діабету та низькими рівнями тестостерону можуть отримати значну користь від лікування рівня тестостерону, згідно з дослідженням, що було опубліковане у виданні Diabetes Care - пише сайт медичного центру "Пріма МЕД".Дослідникам вже було відомо, що низькі рівні тестостерону часто пов’язані зі зменшеною чутливістю до інсуліну. У 2004 році вони показали, що існує зв’язок між низьким рівнем тестостерону та другим типом діабету.

Шість років потому вплив тестостерону був розширений також і на надлишкову вагу. У дослідженні взяло участь більше 2,000 чоловіків, 33% яких мали другий тип діабету, низький рівень тестостерону, як і 25% чоловіків, що не мали діабету.

У 2012 році команда дослідників довідалась, що хлопчики з надлишковою вагою мають на 50% менше тестостерону чим їхні худі однолітки.

Дослідники також пов’язали ожиріння з оксидативним стресом та запаленням. Медіатори запалення здатні послаблювати чутливість до інсуліну.

Тестостерон: протизапальний та підсилюючий чутливість до інсуліну?

У цьому дослідженні команда вчених зробила припущення щодо того, що тестостерон здатен послаблювати запалення та підсилювати чутливість до інсуліну, оскільки впродовж певного часу вважали, що тестостерон зменшує кількість жирової тканини та збільшує скелетну мускулатуру.

Серед учасників було 94 чоловіки з другом типом діабету, 44 з яких мали низькі рівні тестостерону.

Перед лікуванням, ті чоловіки, що мали низький рівень тестостерону експресували значно нижчі рівні інсулін-сигнальних генів та нижчу чутливість до інсуліну.

Чоловіків з тестостероном випадковим чином розділили на дві групи, одна з яких отримувала щотижня ін’єкцію тестостерону, а інша обмежувалась ефектом плацебо. Експеримент продовжувався 24 тижні.

Тестостерон не змінив вагу тіла чоловіків, проте відбулось зменшення кількості жирової тканини на 3 кілограми, в той час як м’язова маса збільшилась на відповідну кількість.

Також спостерігалось значне підсилення чутливості до інсуліну, що проявлялось у збільшенні на 32% поглинання глюкози тканинами у відповідь на інсулін, та схожого посилення експресії головних генів, що регулюють інсуліновий сигналінг. Рівні глюкози натще також суттєво знизились: на 12 міліграмів/децилітр.

Чи може тестостерон бути метаболічним гормоном?

Дослідники кажуть, що це перші суттєві докази того, що тестостерон збільшує чутливість до інсуліну, отже відіграє роль метаболічного гормону. Лікування тестостероном покращує сексуальну функцію та збільшує силу м’язів і міцність кісток.

У майбутніх дослідженнях вчені прагнуть вивчити, як тестостерон впливає на резистентність до інсуліну та запалення у певних групах пацієнтів, наприклад у пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю чи гіпогонадизмом.

Джерело: сайт медичного центру "Пріма МЕД"



10 Серпня 2017 p.
©http://briz.if.ua/