Ботулізм крокує Україною


В Україні склалася напружена епідемічна ситуація щодо захворюваності на ботулізм. За інформацією МОЗУ з початку 2017 року в Україні зареєстровано 70 випадків захворювання на ботулізм, 9 з них - зі смертельним результатом. Основною причиною летальних випадків від ботулізму зареєстрованих у 2017 році є вживання в»яленої риби різного виду, придбаної в супермаркетах та інших торгівельних закладах. В Івано-Франківській області за 5 місяців поточного року зареєстрований 1 випадок захворювання на ботулізм жительки Коломийського району.

         Що ж таке ботулізм

         Ботулізм - це важке токсикоінфекційне захворювання, збудником якого є бактерія Clostridium botulinum, яка виділяє ботулотоксин - найсильніший з відомих науці органічних токсинів, який витримує температуру до 120 °С та характеризується ураженням нервової системи

         Інфікування відбувається в результаті вживання продуктів харчування, які були заражені власне токсином ботулізму, чи збудниками цього захворювання. Як правило, такими продуктами є консерви, м'ясо, ковбасні вироби, риба. Крім того небезпечними є брудні овочі та фрукти, де можуть міститися збудники хвороби.

         Інкубаційний період протікає від декількох годин до 2-5 днів. Хвороба розвивається швидко - в середньому від 18 годин до однієї доби. Чим коротший інкубаційний період, тим важче протікає захворювання. Уже в перші години після інфікування хворий відчуває себе дуже ослабленим, його буде лихоманити, з'являється дискомфорт у шлунку.

         При зараженні ботулізмом спостерігається блювота, діарея, слідом здуття живота, запор і затримка сечовипускання. Порушується зір - в очах каламутніє або двоїться, можуть розширюватися зіниці. Хворий відчуває м'язову слабкість, у нього відбуваються паралічі, ураження лицьового нерва. Також симптомами ботулізму є сухість у роті, порушення ковтання, гугнявість голосу. Зараження супроводжується підвищенням температури тіла, прискореним диханням, тахікардією, підвищенням кров'яного тиску, блідістю шкіри. Важка форма хвороби може привести до летального результату.

         Лікарі наголошують, що у тому разі, якщо ці симптоми з’являються, необхідно негайно викликати швидку допомогу. До приїзду лікаря треба починати промивати шлунок до чистої води, а також прийняти сорбенти.

На даний момент в Україні існує проблема із забезпеченням населення сироватками від ботулізму у зв»язку із закінченням реєстрації протиботулінічної сироватки російського виробництва. Через таку ситуацію держава звернулася до міжнародних організацій з проханням надати гуманітарну допомогу у медичних імунобіологічних препаратах. Кажуть, що вакцини доставлять вже найближчим часом.

Профілактика

Ботулотоксин не призводить до зміни кольору, запаху або смаку їжі, таким чином виявити наочно заражені продукти неможливо, тому вкрай важливо дотримуватися профілактичних заходів на випередження.

Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісне приготовлених, зіпсованих продуктів, найголовнішою у профілактиці цього захворювання є дотримання правил домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса. Для руйнування ботулотоксину перед вживанням консервів доцільно прогрівати до 100°С протягом 30 хвилин.

В жодному разі не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута, деформована!!!

Перед вживанням продукти, зокрема гриби, необхідно прогріти при температурі 120°C 30 хв.
Копчена риба, ковбасні вироби та сало повинні зберігатися при температурі не вище 10°C
Фрукти та овочі повинні бути свіжими, а також ретельно очищатися від пилу і бруду. Перезрілі та зіпсовані продукти використовувати до вживання не бажано
У випадку виникнення підозри в недотриманні магазином чи торговцем на ринку відповідної температури зберігання риби та ковбасних виробів, краще взагалі нічого не купувати в цьому місці
Якщо один з членів родини хворіє на ботулізм, слід негайно продезінфікувати посуд, з якого він обідав, та його одяг. 



27 Червня 2017 p.
©http://briz.if.ua/