Як працюють депутати-мажоритарники


Ілюстративне фотоЗа результатами моніторингу депутатської роботи в травні 2017 року найбільш активним народним депутатом серед 88 учасників рейтингу ОПОРИ став Іван Рибак з Чернівецької області (фракція партії «Блок Петра Порошенка»). Він лідирує за сумою всіх показників. Про це повідомила прес-служба громадської мережі  ОПОРА.

Лідер рейтингу Іван Рибак (БПП) у травні 11 разів відвідував округ і двічі брав участь у роботі органів місцевої влади. Також він провів 3 особисті прийоми виборців. У співавторстві з іншими депутатами зареєстрував два законопроекти і подав чотири запити (три з них стосувалися надання матеріальної допомоги). Серед ініційованих депутатом у цьому році законопроектів, станом на травень, один уже пройшов перше читання, один отримав позитивний висновок ГНЕУ і два отримали позитивний висновок профільного комітету, однак жоден не став чинним актом. Іван Рибак лідирує в травні за сукупністю всіх показників, однак поступається за окремими компонентами іншим народним обранцям.

 

Так, у розрізі законотворчої роботи та активності в парламенті в травневому рейтингу лідирує Андрій Шинькович з Хмельниччини (фракція партії «Блок Петра Порошенка»). У травні 2017 року він не пропустив жодного пленарного засідання Верховної Ради. У співавторстві з колегами-депутатами зареєстрував 12 законопроектів, два з яких можна вважати такими, що стосуються проблем Хмельницької області. А саме – розвитку сільського господарства в регіоні, а один пов’язаний із декларацією в передвиборній програмі депутата щодо «продовження реформи місцевого самоврядування й розширення прав регіонів» (про внесення змін до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»). У травні парламентар став автором чотирьох та співавтором двох депутатських запитів. Три запити безпосередньо стосуються проблем його округу та області. Також упродовж звітного періоду зафіксовано два виступи по суті на пленарних засіданнях Верховної Ради України.

Натомість за показниками активності у виборчому окрузі в травні 2017 року рейтинг ОПОРИ очолює Максим Бурбак з Чернівецької області (фракція політичної партії "НАРОДНИЙ ФРОНТ"). У депутата активно працюють приймальні по всій області, й протягом місяця він здійснив 14 візитів до округу.

Не всі депутати продовжують демонструвати високий рівень дисциплінованості у виконанні своїх безпосередніх повноважень. Так, позафракційні Едуард Матвійчук і Дмитро Ярош протягом місяця жодного разу не скористалися своєю карткою для голосування в парламенті.  Хоча в травні 2017 року відбулося 12 пленарних засідань Верховної Ради, під час яких депутати 497 разів голосували за різноманітні питання порядку денного.

Порівняно з попереднім місяцем, у травні зросла кількість депутатів (з 25% до 34%), які не ініціювали жодного проекту закону. Разом з тим Андрій Шинькович та Роман Мацола зареєстрували протягом місяця нетипово велику кількість законопроектів – 12 і 10 відповідно. Для порівняння, у середньому народні обранці щомісяця ініціюють 1 – 2 законопроекти. Більшість проектів законодавчих ініціатив у травні стосувалася загальнонаціональних тем і лише близько 13% були пов’язані з вирішенням проблем округів. Позафракційна Ірина Констанкевич ініціювала в травні найбільшу кількість законопроектів (3 з 5 документів) щодо проблем округу або регіону. Натомість депутат Валерій Писаренко (Група «Партія «Відродження») є лідером за кількістю законопроектів, які співвідносяться з положеннями його передвиборчої програми.

Традиційно високою (не менше 40%) залишається частка народних обранців, які не використовують інструменту депутатського запиту в своїй повсякденній роботі. Лідерами за кількістю поданих запитів (враховуючи співвідношення індивідуальних та колективних запитів) у травні були Михайло Бондар (фракція політичної партії "НАРОДНИЙ ФРОНТ") та депутати від БПП – Костянтин Яриніч, Андрій Шинькович і Роман Мацола.

Дві третини депутатів, які підлягають моніторингу, у травні не брали участі в обговоренні питань порядку денного в стінах Верховної Ради. Тоді як найбільш активним у цьому аспекті депутатської роботи був позафракційний Юрій Дерев’янко.

Хоча близько третини депутатів у травні активно взаємодіяли з виборцями через мережу приймалень, кожного місяця ОПОРА виявляє таких, які не проводять особистих прийомів і в яких взагалі немає приймалень, що функціонують або діють на регулярній основі. Минулого місяця в округах не працювали приймальні Михайла Поплавського (група «Воля народу»), Леоніда Клімова (група «Партія «Відродження»), Руслана Богдана (фракція «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»), Костянтина Павлова (фракція Політичної партії «Опозиційний блок») і позафракційного Віталія Купрія. Загалом у травні 2017 року депутати більшою мірою вдавалися до особистої комунікації з виборцями через участь і проведення публічних заходів, ніж через діяльність приймалень. Понад третина народних депутатів, які підлягають моніторингу, у жодній формі не звітують про свою роботу перед виборцями.

Моніторинг здійснюється Громадянською мережею ОПОРА в рамках Програми USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа та партнерами.



19 Червня 2017 p.
©http://briz.if.ua/