Василь Гладій: Жодна країна не інтегрувалася в Європейський Союз без децентралізації влади


Таку думку в інтерв’ю для газети «Галичина» висловив перший заступник голови Івано-Франківської обласної ради Василь Гладій.
«Я є прихильником децентралізації влади і вважаю, що це найважливіша реформа, яку необхідно реалізувати у нашій державі. – наголосив Василь Гладій. – Децентралізація влади означає політичну стабільність у державі, її економічний розвиток і європейську інтеграцію. Нині неможливо залучити інвестора, якщо в цьому не буде зацікавлена місцева влада, а децентралізація якраз і створює можливість для економічного розвитку, оскільки очільники ОТГ, районів, областей зацікавлені в інвестиціях, бо отримують додатковий ресурс в місцеві бюджети. Також жодна країна не інтегрувалася в Європейський Союз без децентралізації влади. Тому це необхідно зробити. Що ж таке децентралізація? Це розмежування повноважень, коли на місцях ефективно вирішують проблеми. Нині в нашій країні проходить перший етап реформування – це об’єднання громад. Якщо дивитися ширше, то побачимо, що районні й обласні ради залишаються обмеженими у реалізації своїх повноважень. На районному й обласному рівнях децентралізації влади не відбувається. Залишаються районні і обласні державні адміністрації, виконавчі комітети районних і обласних рад не створено, їхню функцію виконують районні і обласні державні адміністрації. Тому нині реалізовувати повноваження як органів місцевого самоврядування районним і обласним радам неможливо. Щодо процесу утворення ОТГ, то я його підгримую, і навіть вважаю, що об’єднання громад мало б проходити швидше. ОТГ повинні отримувати і повноваження, і ресурси, і відповідальність».
Все ж Василь Гладій вважає, що нерідко можна спостерігати декларативність щодо децентралізації влади. «Кабінет Міністрів своїми постановами розподіляє нині мільярди гривень з державного бюджету на капітальні ремонти, реконструкції, будівництво шкіл, дитячих садків, лікарень, амбулаторій, ФАПів, клубів, доріг. – звернув увагу Василь Гладій. – Невже Кабмін має вирішувати, в якому селі, якого району, якої області робити ту чи іншу вулицю, ремонтувати ту чи іншу школу і т. п.? Це не є завданням Кабміну, натомість він повинен віддати цей ресурс органам місцевого самоврядування, і нехай сільська, міська, районна, обласна рада чи ОТГ, кожен на своєму рівні повноважень, вирішують, які кошти витрачати на ремонт того чи іншого об’єкту. І такі постанови виходять регулярно. А це не децентралізація, а навпаки – централізоване вирішення місцевих питань. А потім приїжджає чиновник чи депутат у певний населений пункт і каже, що це його заслуга, що кошти спрямували саме сюди.
Оксана ПРОЦЮК.
 



21 Квітня 2017 p.
©http://briz.if.ua/