Прикарпатців застерігають про початок активності іксодових кліщів


 Кліщі – переносники збудників вірусних та бактеріальних захворювань людей та тварин. Укуси кліщів можуть стати причиною хвороби Лайма (кліщовий бореліоз) або вірусного кліщового енцефаліту. В області 2016 році зареєстровано 39 випадків Лайма – бореліозу проти 40 в 2015р.(2,84 проти 2,92 на 100 тис.).; в 35 випадках в хворих була мігруюча еритема; в 15-легкий перебіг, 23-середньої важкості, один випадок – важкий.
Сезон активності іксодових кліщів починається у березні і зазвичай триває по листопад та має протягом року два виражених піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Зараження кліщовим енцефалітом та туляремією після укусу кліщів призводять до тяжких ускладнень та інвалідності. Безпосередньо від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються». Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко у шкіру. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, в цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також вражають та є небезпечними і зовсім маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), які часто залишаються непомітними для людини.
Фахівці застерігають бути обережними до укусів кліщів під час прогулянок на природі, аби попередити небезпечні захворювання, що передаються через їхні укуси, та рекомендують:
- одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла;
- звільнити від сухої трави, гілок, хмизу місце для привалів, нічного сну на природі;
- під час прогулянки по-можливості оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години та обов’язково вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його теж слід оглянути на наявність кліщів;
- використовувати засоби, що відлякують кліщів – репеленти. Препарати слід наносити відповідно до інструкції.
Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть вражати й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Якщо до тіла людини вже присмоктався кліщ, його слід зняти якомога швидше. Якщо ж звернутись до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно. Після укусу кліща необхідно слідкувати за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.
Ризик зараження на хворобу Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз), інфекційного захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі, залежить від тривалості присмоктування кліща. Якщо кліщ був на тілі менше доби – вірогідність інфікування досить мала, проте після третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб. 

Джерело сайт Рожнятівської РДА



5 Квітня 2017 p.
©http://briz.if.ua/