Нейронаука гумору досліджена


Дослідження, що було опубліковане у виданні Frontiers in Neuroscience детально розглянуло головний мозок коміків та порівняло його з головним мозком людей з не таким сильним гумором. Вони спробували дізнатись, що зумовлює креативний гумор, та що в загальному може сказати нам про креативність.

Науковці з Лос-Анджелесу кинули виклик цікавому проекту: як пов’язана нервова система зі здатністю генерувати жарти.

Креативність є досить погано дослідженою. Вона невиразна та безтілесна за своєю природою. Проте, незважаючи на ці складнощі (і напевно завдяки їм), багато дослідників звернули свою увагу на процеси, що лежать в основі креативності.

Науковці досліджували зображення головного мозку людей, що пишуть вірші, імпровізують у джазі, малюють картини, проте гумор пропонує унікальний шлях для розуміння креативності - йдеться в статті на сайті Пріма МЕД.

Гумор та дослідження креативності

Гумор має чіткий початок, середину та кінець, існує у короткий проміжок часу – що підходить для дослідження методом томографії. Крім цього, кінцевий продукт легко оцінити. Науковцям достатньо запитати: «Чи змусило це вас сміятись?». Це значно легше чим оцінювати музику, вірші чи картини.

Для дослідження було залучено професіоналів та аматорів коміків, а також контрольну групу не коміків.

Кожен учасник переглядав комікс без тексту і повинен був доповнити його своїми жартами. Кожен учасники повинен був написати дві версії: одну звичайну, а одну жартівливу.

Після виконання цього завдання, головний мозок учасників був досліджений з використанням функціональної магнітно-резонансної томографії. Після чого було оцінено комікси кожного учасника на гумор.

Як тільки дані з фМРТ були проаналізовані, було виявлено, що дві ділянки головного мозку були особливо заклопотані впродовж написання жартівливих підписів:

Медіальна префронтальна кора – ділянка лобної частини головного мозку, яка залучається у вивченні асоціацій між місцем  та подією, та відповідні емоційні відповіді. Вона допомагає відповідати коректно на соціальні взаємодії.

Скроневі асоціативні ділянки – частина скроневої долі, що залучена до впізнання та ідентифікації складних стимулів.

Цікаво, що активація саме у цих ділянках відрізнялась, залежно від рівня гумору. «Ми помітили, що чим досвідченішим був учасник, тим більша активація спостерігалась у скроневих ділянках.»

Скроневі ділянки отримують сенсорну інформацію та відіграють основну роль у розумінні мови та образності. Вона також пов’язана з місцем, де семантична та абстрактна інформація пов’язуються з віддаленими асоціаціями.

Проте не коміки та аматори мали меншу активність у скроневих ділянках та сильнішу активність у префронтальній корі, ділянці що керує виконавчими функціями, такими як складне планування та прийняття рішень.

«Професіонали покращують свою майстерність дозволяючи спонтанним асоціаціям приймати рішення. Чи більше досвіду ви маєте у створенні жартів, тим менше ділянок контролю вам потрібно залучати, ви покладаєтесь на спонтанні асоціації.»

Джерело: Пріма МЕД



28 Березня 2017 p.
©http://briz.if.ua/