Імовірність народження дитини з синдромом Дауна збільшується з віком матері


Імовірність народження дитини з синдромом Дауна збільшується з віком матері і в меншій мірі, але все-таки залежить і від віку батька. Один з факторів ризику також близькоспоріднені шлюби. Пацієнти з синдромом Дауна навчаються і при застосуванні відповідних методик можуть розвиватися в інтелектуальному плані. Народжені з синдромом Дауна діти можуть навчитися не тільки самообслуговуванню, але і читати, рахувати й писати, доступні їм і спеціальні знання. Про це йшлося, 20 березня, на прес-конференції напередодні Міжнародного дня людини з синдромом Дауна. Захід відбувся за участю головного спеціаліста департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з педіатрії Лідії Сенюти, головного спеціаліста ДОЗ ОДА з медичної генетики Надії Фоменко, голови Благодійного фонду «Ваш зір» Богдана Лущака, голови Обласної асоціації інвалідів Ганни Гринів та місцевих ЗМІ.
День проведення Міжнародного дня людини із синдромом Дауна вибраний не випадково, це двадцять перший день третього місяця пов’язаний з 3 копіями 21-ої хромосоми. Вперше цей День став щорічно відзначатися з 2006 року і був заснований на VI міжнародному симпозіумі щодо синдрому Дауна, проведеному в Пальма де Майорка, за ініціативою правлінь Європейської та Всесвітньої асоціацій Даун-синдром.
Як повідомила спеціаліст з медичної генетики, за статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з синдромом Дауна народжується один з 700 немовлят. Це співвідношення приблизно однакове в різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарках, хоча через більш активне використання допологової діагностики та видалення уражених плодів частота народжень дітей з синдромом Дауна у багатьох країнах є нижчою. «На Прикарпатті за останні роки частота захворювання теж є меншою і складає – 1:1160», - зазначила Надія Фоменко. 
«На сьогодні в Івано-Франківській області проживає 145 дітей із синдромом Дауна, - такі цифри назвала обласний педіатр Лідія Сенюта. – І завдяки спільній праці лікарів та наполегливості батьків цих дітей, вдалося досягнути великих результатів – виховати 30 дорослих з цією недугою. Адже в таких дітей тривалість життя обмежена вадами розвитку серця і великих судин, шлунково-кишкового тракту, маніфестацією гострого лейкозу і інфекцією. Вони є особливими зі сторони медичних та соціальних питань». 
Фахівці говорять і про те, що для дітей з синдромом Дауна притаманні в більшій чи меншій мірі ознаки, до яких відносять: пласке перенісся, розкосі очі, великий язик з глибокою повздовжньою борозною, невеликий розмір голови, шкірна складка на шиї у новонароджених, зменшені та дещо змінені вушні раковини, очі з плямистою райдужкою, поперечна борозна на долонях, знижений м’язів тонус тощо. Та свою інтелектуальну відсталість люди з синдромом Дауна компенсують своєю приголомшливою душевністю, відкритістю і наївністю. Вони дуже добродушні, життєрадісні і позитивні люди, самі охоче прагнуть до спілкування. Чим більше вони спілкуються зі звичайними однолітками в дитячих садах або школах, на майданчиках і в спортивних секціях, тим менш помітно відставання в розвитку, краще психічний і фізичний розвиток таких дітей.
В області є декілька закладів як освітніх, так і соціальних, де виховуються діти та молодь з особливими потребами і знаходяться вони в місті Івано-Франківську, Калуші, Коломиї, Косові, Рожнятові, Заболотові. 
Спеціалісти наголошують, що медико-соціальна реабілітація хворих з синдромом Дауна є завданням мультидисциплінарної команди лікарів, педагогів, дефектологів, логопедів, соціальних працівників у поєднанні з працею батьків, виконання ними лікарських призначень. А завдання держави і суспільства полягають у створенні нових та розвиток уже існуючих реабілітаційних центрів для даного контингенту, серед яких і максимальна психологічна, медична, педагогічна та інформативна підтримка хворих та їх сімей.



20 Березня 2017 p.
©http://briz.if.ua/