Візи до Польщі: кому вигідні черги?


Як відомо, Пункт Прийому Візових Анкет в м.Івано-Франківську (далі - ППВА) займається прийомом візових анкет та пакету документів для отримання віз і подальшу передачу вищевказаних документів в ГК РП у м.Львові.

Станом на 1 серпня 2012 року апліканти можуть зареєструватись на подачу документів до ППВА в м.Івано-Франківськ на наступні дати: шенген візи – 13 вересня 2012 року, національні візи категорії D – 4 вересня 2012 року.

В листопаді 2011 року в місті Івано-Франківську було відкрито перший в Україні ППВА за участю Генерального Консула РП в Львові – п.Ярослава Дрозда, голови Івано-Франківської облдержадміністрації – п.Михайла Вишиванюка, голови Івано-Франківської облради – п.Олександра Сича та представника фірми-підрядника VFS Global. Це комерційна структура, підприємство індійської фірми «VFS Global». Вона виграла тендер польського МЗС на провадження діяльності з візової підтримки в Україні.

Під час відкриття ППВА в Івано-Франківську було зазначено, що метою відкриття такого центру є покращення умов для українців, які прагнуть відкрити візу, щоб відвідати сусідню країну.

Пройшло більш ніж півроку від моменту відкриття ППВА в м.Івано-Франківську.
Представниками МГО «Міжнародна Дипломатична Місія Народної Дипломатії «Європейська Україна» було проведено моніторинг діяльності ППВА в м.Івано-Франківськ. Було опитано клієнтів ППВА в м.Івано-Франківськ, мешканців Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької та Закарпатської областей, з метою отримання інформації про реалії, успіхи та проблеми в роботі ППВА в м.Івано-Франківськ та настрій аплікантів щодо процедури отримання віз.

Після відкриття ППВА в листопаді 2011 року, з’явились труднощі з подачею документів, а саме з проходженням черги в ППВА. Існувала так звана «подвійна черга». Це означало, що перед входом до ППВА стояли апліканти в «живій» черзі (без попереднього запису на інтернет сторінці ППВА або коллцентру). Першочергово проходили в середину люди, що були зареєстровані в електронній системі ППВА за допомогою інтернет сторінки або коллцентру, пізніше люди, котрі такої реєстрації не мали.

З 22 березня 2012 року, було повідомлено, що ППВА в Івано-Франківську буде приймати аплікантів виключно за попереднім записом, який є безкоштовним, на інтернет сторінці або в коллцентрі.

Ініціатива правильна і корисна, адже людина знає на який день і на яку годину вона повинна з’явитись до ППВА для подачі документів. Але, як виявилось, така користь тільки на перший погляд.

В травні 2012 року почались проблеми з записом на подачу документів до ППВА.
А саме, люди дуже важко проходили реєстрацію на інтернет сторінці, через складну процедуру заповнення формуляру: дуже часта невідповідність паролю до вимог сторінки, велика кількість запитань в формулярі (інформація: на сторінці Візового Сервіс Центру Іспанського консульства, яке також обслуговується фірмою VFS Global, для інтернет запису необхідно тільки інформація про номер паспорта, прізвище та імя заявника, номер контактного телефону та мета поїздки) Щоб пройти реєстрацію на інтернет сторінці ППВА Республіки Польща необхідно вказати: адресу електронної пошти, пароль, номер паспорта, тип візи, термін дії паспорта, прізвище та імя апліканта, дату народження, дату повернення, номер телефону, громадянство, ввести літери зазначені в капчі (системі захисту від автоматичного заповнення).Пройти реєстрацію за допомогою коллцентру, також важко, адже в більшості випадків люди стикались з відповіддю оператора: «Вибачте, але здійснюється оновлення бази даних, зателефонуйте пізніше».

Також в травні 2012 року почався збільшуватись час очікування від моменту реєстрації апліканта до самого моменту подачі документів. Вищевказаний період часу коливався від 2-х до 4-х тижнів, а моментами і 2 місяці. Громадяни мали враження і надію, що ситуація з таким довгим очікуванням на подачу документів пов’язане з чемпіонатом Європи з футболу, але чемпіонат закінчився, а черги залишились.

Вирішити питання пришвидшеної реєстрації охоронці ППВА пропонують за допомогою посередників, а саме фірм, які після відкриття ППВА відкрили свої офіси в околицях ППВА в м.Івано-Франківськ. Вищезазначені фірми пропонують скористатись їхніми послугами і експрес-реєстрації в ППВА. Ціна питання експрес-реєстрації: 800 гривень, з яких 400 гривень аплікант повинен заплатити як передоплату. В даних фірмах можна також замовити та придбати документи, які можливо у апліканта відсутні на момент подачі документів. До таких документів належать запрошення від бізнес-партнерів з польської сторони та річні дозволи на працевлаштування в Польщі. При потребі аплікантові можуть також запропонувати працевлаштування в Польщі.

В інформаційних матеріалах ППВА застерігає аплікантів від користування послугами посередників та наголошено, що інтернет-реєстрація є безкоштовною та простою.
Також, можна зазначити, що вищезгадані фірми надають виключно інформаційні послуги, в них відсутні ліцензії на право здійснювати посередницькі послуги з працевлаштування закордоном.

Альтернатива подачі документів в ГК РП у м.Львові відсутня. Викликана вона через відсутність вільних термінів для подачі документів, які надавались раніше системою е-консулят.

Проаналізувавши розповіді аплікантів, на даний момент можна відзначити наступні проблеми при подачі документів на отримання шенгенських та національних віз за участю ППВА в м.Івано-Франківськ:
- відсутність нормальної та зрозумілої системи реєстрації термінів подачі документів до ППВА;
- великий термін очікування на подачу документів після вдалої реєстрації (в середньому 1-1,5 місяці);
- відсутність детальної інформації на інтернет сторінці ППВА про існуючі категорії віз, можливість анулювання терміну дії візи (в випадку використання днів перебування);
- слабка компетентність в візових питаннях та процедурах персоналу ППВА;
- пропонування охоронцями ППВА скористатись послугами експрес-реєстрації в зовнішніх фірмах за 800 гривень;
- довга процедура складання документів працівникові ППВА (інколи очікування і всі процедури в приміщенні ППВА займає до 1,5 години);
- черги до відділення банку в приміщенні ППВА для оплати послуг ППВА та консульського збору;
- відсутність можливості телефонного контакту з ППВА в м.Івано-Франківськ (надані на інтернет сторінці та оголошеннях на приміщенні ППВА номери телефонів є телефонами коллцентру).

Виникає запитання:
чи відомо в ГК Республіки Польщі у м.Львові, керівництву VFS Global та МЗС України про ситуацію, яка склалася навколо подачі документів в ППВА в м.Івано-Франківськ і для кого вигідна така ситуація?

Для інформації:
Станом на 4 серпня 2012 року апліканти можуть зареєструватись на подачу документів до ППВА в м.Івано-Франківськ на наступні дати: шенген візи – 17 вересня 2012 року, національні візи категорії D – 6 вересня 2012 року.

Сербин Наталія



4 Серпня 2012 p.
©http://briz.if.ua/