Росіянин Бутусін отримав шанс на українське громадянство


осіянин Олег Бутусін, батько багатодітного сімейства, яке переїхало з Росії на Прикарпаття, добився в суді права на повторний розгляд питання про надання йому статусу біженця, що в перспективі може відкрити шлях і до омріяного громадянства - пише газета "Галицький кореспондент".

Понад два роки тому Олег і Тетяна Бутусіни разом з дев’ятьма дітьми втекли з Росії, щоб розпочати своє життя в Україні. Вони оселилися в Галицькому районі, почали ґаздувати, тут у них народився ще один, вже шостий хлопчик.

Від самого початку Майдану родина Бутусіних займала проукраїнську позицію. У її правильності Олег остаточно переконався у 2014 році, в час Іловайського котла. Перебуваючи тоді на Кубані, він став свідком того, як Росія відправляла на Донбас зброю та боєприпаси для так званих «ДНР» та «ЛНР», а  Кремль тим часом запевняв, що жодних російських військ на території України немає. Після переїзду в Україну Олег Бутусін пішов на фронт у лавах добровольців «Правого сектора».

Оскільки прабабуся Тетяни Бутусіної була родом з України, то жінка вже отримала українське громадянство. Мають українське громадянство й діти. А ось батько сімейства, який захищав Україну в зоні АТО, так і не може стати її громадянином. Навіть після року на фронті міграційна служба йому в цьому відмовила. Як, до речі, і в статусі біженця, який раніше неодноразово надавали.

Подружжя навіть зверталося з цього приводу до президента України Петра Порошенка, коли той приїжджав у Франківськ. Але відповідь з Адміністрації Президента була така: питання громадянства вирішує тільки міграційна служба.

«Це копняк Путіну»

Рішення Державної міграційної служби (ДМС) Бутусін оскаржив у Івано-Франківському адміністративному суді, вимагаючи зобов’язати її повторно розглянути питання про надання йому статусу біженця.

Підтримати росіянина-добровольця в суді приходили десятки прикарпатських учасників АТО. Під час першого судового засідання їх було так багато, що дехто навіть розмістився на підлозі зали суду.

Олег Бутусін був приємно вражений такою підтримкою. «Перемога буде за нами. Я радію з того, що стільки людей прийшло підтримати мене сьогодні. Це копняк Путіну, адже в Росії переконані, що росіян у Франківську їдять разом з одягом», – казав він. А його дружина Тетяна у суді заявила: якщо чоловік не отримає громадянства, вона готова навіть почати голодування.

Розглядала справу колегія суддів: Надія Микитин, Ярослав Матуляк та Віктор Гундяк. Представниця міграційної служби Наталія Цахнюк заперечувала проти позову, оскільки, за її словами, Олег Бутусін не зміг підтвердити те, що перебувати в Росії йому небезпечно. Цахнюк просила долучити до розгляду справи як свідка працівника Львівської міграційної служби, який проводив співбесіду з Бутусіним. Але службовець, на жаль, на судові засідання не з’являвся, а згодом стало відомо, що він взагалі звільнився.

Втім, суд заслухав інших свідків: дружину Олега Тетяну та старшого сина Романа, який, до речі, зараз навчається у Львівській академії сухопутних військ. Роман Бутусін підтвердив, що родина переїхала в Україну через переслідування російської влади у 2014 році, а загострення військових дій на Сході України пришвидшило переїзд.

«Мій батько брав участь у так званих маршах миру і висловлювався проти влади», – розповідав Роман. Він казав, що переслідування зазнавав не тільки тато, але й діти. У 2013 році поліцейські навіть почали обстрілювати їхню машину, коли у ній були діти.

Переслідування родини підтвердила у суді і Тетяна Бутусіна. «Мені неприємно обговорювати всі ці питання. Адже всім, хто захищав суверенітет України, мають надавати громадянство, – заявила вона. – Все те, що ми пережили в Росії, ми не хочемо виносити на загал та переживати тут це все ще раз. Мені неприємно, що я маю просити про громадянство».

З її слів, політичні переслідування їхньої родини у Росії почалися через те, що її чоловік розповідав про розкрадання державних коштів та критикував владу. Також він був учасником козацтва, і влада ставилася до нього упереджено. Проти нього навіть було порушено кримінальну справу. У Владивостоку, де родина мешкала якийсь час, адвокат відмовився захищати їх, боячись за своє життя.

«Я сама була під дулом пістолета. Але Майдан змінив щось в житті не тільки України. Це штовхнуло нас допомогти братам-українцям, адже знаємо, що таке влада Росії», – запевняла Бутусіна.

Повернення до статусу

Олег Бутусін також розповів суду, що у 2008 році у Владивостоку він балотувався у місцеву думу. Втім, губернатор оголосив його «ворогом номер один» за те, що він викривав деякі «схеми» та влаштовував мітинги.

«Ще в липні 15-го року в Росії щодо мене відкрили кримінальне провадження за заклики до терористичних дій у РФ, – повідомив Бутусін. – Так, я закликав. Але це були не терористичні заклики, а антитерористичні. Адже це – країна-агресор!»

Натомість представниця міграційної служби запевняла: у заявах Бутусіна були суперечливі відомості, тому ДМС не надала йому статус біженця. А відповідно до норм чинного законодавства, політичні переконання не є підставою для надання цього статусу – необхідні факти про переслідування особи.

Наталія Цахнюк переконувала, що небажання Бутусіна повернутися в Росію зумовлене його прагненням уникнути відповідальності перед законом за ті правопорушення, які йому інкримінували на батьківщині.

Втім, після кількох судових засідань та дослідження численних доказів суд вирішив повністю задовільнити позовну заяву Бутусіна. Рішення ДМС суд визнав неправомірним, а відтак міграційна служба повинна повторно розглянути питання щодо надання Олегу Бутусіну статусу біженця. Таке рішення суду у залі зустріли оплесками.

Ольга НИЧАЙ, газета "Галицький кореспондент"



20 Січня 2017 p.
©http://briz.if.ua/