Уряд затвердив концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я


На засіданні Уряду було схвалено концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я, яку розробили МОЗ за підтримки Мінфіну та незалежних громадських експертів.

У чому була проблема?

Однією з основних причини низької якості охорони здоров’я в Україні є неефективне витрачання коштів. Загальна площа всіх медичних закладів в Україні можна порівняти з площею Естонії. Всі ці заклади наразі мають утримуватись, ремонтуватись та опалюватись коштом платників податків. Застаріла модель фінансування медицини передбачала спрямування бюджетних коштів на утримання медичної інфраструктури, а не на відшкодування фінансових ризиків громадян у разі хвороби. Тобто по суті фінансувалися приміщення, незалежно від того, чи були там пацієнти, замість того, щоб фінансувати саме медичні послуги.

Рішення

Одним з пріоритетів Уряду є проведення реформи системи охорони здоров’я та виведення української медицини на європейський рівень. Завдяки змінам у підходах до фінансування охорони здоров’я МОЗ та Мінфін ініціювали системну реформу всієї галузі. Головна мета в цьому напрямку – покращення якості медичних послуг, підвищення заробітних плат медикам, запровадження страхової медицини, збільшення автономії лікарень тощо.

Суть реформи полягає в тому, що державі потрібно задекларувати гарантований пакет медичних послуг, дати можливість цей пакет закуповувати в тих, кого обере сам громадянин. Тобто, держава оплачуватиме контракт з тим лікарем, якого обере пацієнт замість оплати мережі лікарів і зобов’язання пацієнта ходити до лікаря за географічним принципом. Отже, лікарі будуть зацікавлені надати якомога більш якісні послуги, щоб їх обрали громадяни.

Впровадження цієї моделі не потребуватиме додаткових видатків. Це не призведе до підвищення податків, оскільки кошти братимуть з загального бюджету, який зараз передбачений на утримання системи охорони здоров’я.

«Громадяни самі обирають тих, у кого держава повинна купити послуги. У цьому полягає принцип «гроші йдуть за пацієнтом. Це означає, що буде більша конкуренція в сфері охорони здоров’я. А це в свою чергу, сприятиме покращенню послуг та зменшенню їх вартості. Державні кошти будуть використовуватись більш ефективно, а люди отримають більш якісний медичний захист.», – зазначив Міністр фінансів Олександр Данилюк під час спільного брифінгу з МОЗ.

Що вже зроблено?

Змінено принцип фінансування: замість пустих приміщень, кошти виділяються для більш якісні послуги.

Збільшено витрати на охорону здоров’я у 2017 році майже на 26% (на 18,2 млрд грн.) до 88,7 млрд грн.

Зa рахунок збільшення фінансування уперше покрито 100-відсоткову потребу в ліках для тяжкохворих. Це, зокрема, стосується онкохворих, інфікованих на ВІЛ/СНІД, а також тих, хто страждає діабетом. Для цього Уряд збільшив видатки на централізовану закупівлю ліків до 5,9 млрд грн., що майже на 2 млрд грн. більше, ніж передбачено в бюджеті цього року. Це врятує життя тисячам людей.

Збільшено бюджетні видатки на закупівлю ліків дозволить залучити кошти Глобального фонду. Таким чином, загальний ресурс на ліки складе майже в 9 млрд грн. – рекордну цифру для нашої країни.

Крім того, у 2016 році збільшено видатки на 35 млн. грн. для закупівлі систем імплантаційного слухопротезування, а у 2017 році передбачено на такі цілі ще 75 млн. гривень.

Також, у проекті держбюджету на 2017 рік закладено 500 млн грн на компенсацію вартості ліків (реімбурсацію) ліків для трьох категорій хронічно хворих громадян – що страждають на серцево-судинні захворювання, діабет і астму.

Окрім того, Уряд збільшив заробітну плату лікарів приблизно на 40% для підтримки їх мотивації, збільшив незалежність медичних закладів та максимально децентралізує управління медичними закладами.

Що далі? Запровадження нової моделі фінансування охорони здоров’я на принципах медичного страхування буде відбуватись поступово – до 2020 року. В результаті українська медицина перейде до принципу «гроші ходять за пацієнтом» і стара модель державної медицини буде переведена на ринкові рейки. Це модель, де здоров’я кожного громадянина застраховано, а лікар чи лікарня отримують адресний дохід за роботу з конкретним пацієнтом.

Джерело сайт Городенківської РДА



13 Грудня 2016 p.
©http://briz.if.ua/