Антибіотики : використовуйте обережно


Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) в рамках реалізації глобальної компанії «Антибіотики : використовуйте обережно!» у період з 14 по 20 листопада 2016 року проводитиметься Другий Всесвітній тиждень правильного застосування антибіотиків.

Основні факти

Стійкість до протимікробних препаратів ставить під загрозу ефективну профілактику і лікування зростаючого числа інфекцій, що викликаються бактеріями, паразитами, вірусами і грибками.
Проблема стійкості до антибіотиків загострюється і уже тепер складає серйозну загрозу для світової громадської охорони здоров'я.
Без ефективних антибіотиків буде складно забезпечити успішне проведення хірургічних операцій і хіміотерапії при раку.
Витрати на лікування пацієнтів з антибіотикорезистентними інфекціями вищі, оскільки лікування триватиме довше, потрібні додаткові аналізи, застосовуються більш дорогі лікарські засоби.
480 000 осіб у всьому світі щорічно захворюють на туберкульоз із множинною лікарською стійкістю.
Проблема резистентності до лікарських засобів вже починає заважати боротьбі проти ВІЛ та малярії.
Антибіотикорезистентність: важливі аспекти..
Стійкість (резистентність) до протимікробних препаратів виникає, коли мікроорганізми (бактерії, грибки, віруси і паразити) змінюються під впливом протимікробних препаратів (таких, як антибіотики, протигрибкові, противірусні, протималярійні та протиглистні препарати).
В результаті лікарські засоби втрачають ефективність, а збудники інфекцій довше затримуються в організмі, в результаті чого зростає ризик зараження оточуючих – сусідіву палаті, медичного персоналу, членів родини.
Нові механізми мікробної стійкості виникають і поширюються по планеті, ставлячи під загрозу нашу здатність лікувати поширені інфекційні захворювання, подовжуючи терміни одужання, викликаючи інвалідність і смерть.
Без ефективних протимікробних препаратів для профілактики і лікування інфекцій такі медичні процедури, як трансплантація органів, хіміотерапія при онкологічних захворюваннях, лікування діабету і хірургічні операції (наприклад, кесарів розтин і заміна тазостегнового суглоба) стануть вкрай ризикованими.
Стійкість до протимікробних препаратів обумовлює подорожчання медичних послуг, оскільки потрібна більш інтенсивна терапія і тривале перебування в стаціонарі.
Стійкість до протимікробних препаратів розвивається природним чином, зазвичай за допомогою генетичних змін.Однак некоректне і надмірне використання протимікробних препаратів прискорює цей процес.
У різних галузях антибіотики неправильно застосовуються для лікування людей чи тварин, і часто без контролю з боку професіоналів. Особливо часто, і медики, і немедики, зловживають антибіотиками люди з вірусними інфекціями (застуда, грип).
Часто антибіотики застосовують як стимулятори росту в тваринництві та рибному господарстві.
Стійкість до антибіотиків спостерігається у всіх країнах.Пацієнти з інфекціями, викликаними резистентними бактеріями, мають підвищений ризик негативних клінічних результатів і летального результату, а також споживають більше медичних ресурсів, ніж пацієнти, інфіковані нерезистентний штамами тієї ж бактерії.
Наприклад, стійкість Klebsiella pneumoniae - поширеної кишкової бактерії, яка може викликати небезпечні для життя інфекції до препаратів«останньої надії» -карбапенемів, поширилася на всі регіони світу. K.pneumoniae часто є причиною внутрішньолікарняних інфекцій, таких як запалення легенів, інфекції кровотоку, а також інфекції новонароджених та пацієнтів відділень інтенсивної терапії. У деяких країнах через розвинену стійкості K. pneumoniae до карбапенеми виявляються неефективними при лікуванні більш ніж 50% пацієнтів з цією інфекцією.
Значнепоширення отримала стійкість E.coli до фторхінолонів, антибіотиків, найбільш часто застосовуються при лікуванні інфекцій сечовивідних шляхів. Тепер у багатьох країнах на різних континентах терапія фторхінолонами неефективна більш, ніж в 50% випадків.
Як мінімум в 10 країнах (Австралія, Австрія, Канада, Франція, Японія, Норвегія, Словенія, Південна Африка, Швеція та Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії) зафіксовані випадки неефективності в лікуванні гонореї препаратами III покоління цефалоспоринів.
Також широко поширилася стійкість до препаратів першої лінії Staphlylococcus aureus - частого винуватця важких інфекцій в установах охорони здоров'я та за їх межами. За оцінками, ймовірність смерті хворого, інфікованого метицилін-резистентним золотистим стафілококом є на 64% вищою, ніж пацієнта з нерезистентним штамом Staphylococcus aureus.
Препаратом останньої надії для лікування небезпечних для життя інфекцій, що викликаються Enterobacteriaceae, є колістин. Останнім часом в кількох країнах і регіонах спостерігаються випадки стійкості до колістину, що робить такі інфекції невиліковними.
За оцінками ВООЗ, в 2014 році було близько 480 000 випадків захворювання на туберкульоз із множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ), який характеризується стійкістю до двох найдієвішим протитуберкульозних препаратів, проте лише чверть (123 000 випадків) були виявлені і зареєстровані. Для терапії МЛС-ТБ застосовуються набагато більш тривалі і менш ефективні курси лікування, ніж при звичайному туберкульозі. У 2014 р лікування МЛС-ТБ було успішним лише в половині випадків.
З нових випадків захворювання на туберкульоз в 2014 р близько 3,3% характеризувалися множинною лікарською стійкістю. Серед осіб, раніше проходили лікування від туберкульозу, цей показник вищий: 20%.
Туберкульоз з широкою лікарською стійкістю (ШЛС-ТБ) - різновид туберкульозу, стійка щонайменше до 4 основних протитуберкульозних препаратів, виявлений в 105 країнах. Близько 9,7% хворих МЛУ-ТБ страждають також і ШЛС-ТБ.
У 2010 р в країнах, що розвиваються приблизно у 7% пацієнтів з ВІЛ-інфекцією, що отримували курс антиретровірусної терапії (АРТ), було виявлено ??стійкість до лікарських засобів. У розвинених країнах цей показник склав 10-20%. Останнім часом деякі країни повідомляють про 15% (або більше) випадків резистентності серед тих, хто починає терапію і до 40% серед тих, які її поновлюють після перерви.Зростання стійкості до АРТ має і важливі економічні наслідки, оскільки препарати другої і третьої лінії відповідно в 3 і 18 разів дорожче, ніж препарати першого ряду.

21 вересня 2016 року відбулась нарада високого рівня Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй щодо стійкості до протимікробних препаратів, мета якої полягає в нарощуванні зусиль світової спільноти і активізації багатосекторальні діяльності на національному рівні стосовно протистоянню антибіотикорезистентності.
Стійкість до протимікробних препаратів - багатогранна проблема, що стосується всього суспільства і визначається безліччю взаємопов'язаних факторів. Окремі ізольовані зусилля малоефективні. Для боротьби з розвитком і поширенням стійкості до протимікробних препаратів необхідні узгоджені дії.

Прес-центр ДОЗ ОДА


 



2 Листопада 2016 p.
©http://briz.if.ua/