Судові позови об’єднаних громад проти ЦВК мають перспективу - експерти


Об’єднані громади, які подали судові позови щодо визнання неправомірною постанови Центральної виборчої комісії про відмову у призначенні їм перших виборів, мають великі шанси на позитивне рішення суду.

Таку думку висловили експерти під час прес-конференції «Відмова ЦВК призначити перші вибори у 28 об’єднаних громадах – виконання законів чи політична гра?» в Українському кризовому медіа-центрі.

«В роз’ясненні профільного Комітету Верховної Ради чітко сказано, що причин не призначати вибори в об’єднаних громадах у ЦВК немає. Більше того, не призначати вибори – це порушення закону і Конституції. Це роз’яснення суд має взяти до уваги при розгляді питання, тому позови громад мають велику перспективу отримати позитивне рішення», - вважає Юрій Ганущак, ідеолог реформи місцевого самоврядування, директор Інституту розвитку територій, експерт Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO

Цю думку підтримав представник у суді Воютицької сільської ради (Львівська область) Антон Соболівський. «Якщо проаналізувати постанови ЦВК, якими вона відмовляє громадам у проведенні виборів, то навіть не юристу стає зрозумілим, що комісія довільно тлумачить норми законів та Конституції, чим сама створює перешкоди там, де мала б їх вирішувати. Ми вже мали справу з позовами проти ЦВК і неодноразово вигравали справи, отже розраховуємо на позитивне рішення і цього разу», - сказав юрист.

У свої коментарях очільники громад, яким відмовила ЦВК, Микола Антошик, голова міста Помічна (Кіровоградська область), та Анатолій Мартинюк, голова села Краснопілка (Вінницька область), зазначили, що жоден державний орган не повинен йти проти волевиявлення 350 тисяч людей, які мешкають у 28 об’єднаних громадах, що отримали відмову ЦВК.

Щодо термінів прийняття рішення суду Юрій Ганущак зазначив: «Не важливо, коли це рішення буде прийнято, важливий прецедент, який покаже, що головним є законне рішення громади, а не органу, який вважає себе недоторканим і безкарним. ЦВК має врешті зрозуміти, що виконує технічну функцію, а не політичну».

До речі, представники ЦВК не скористалися запрошенням взяти участь у прес-конференції.

 

Довідка:

8 вересня 2016 року Комітет Верховної Ради України з питань  державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування надав офіційнеРоз’ясненняу якому йшлося, що проведення перших місцевих виборів у об'єднаних територіальних громадах, розташованих на території суміжних районів або з центром у місті обласного можливе без внесення змін до меж відповідних районів.

8 вересня 2016 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов зміни меж районів у процесі добровільного об'єднання територіальних громад».

Під час засідання 7 жовтня 2016 року Центральна виборча комісія не знайшла правових підстав для призначення перших місцевих виборів у 28 об’єднаних громадах. Причина відмови для 25 з цих громад у тому, що вони утворилися у складі рад суміжних районів чи довкола міст обласного значення.

17 жовтня 2016 року в Окружному адміністративному суді Києва відбулося перше засідання щодо визнання неправомірною постанови Центральної виборчої комісії щодо відмови у призначенні виборів у Воютицькій сільській раді (Львівська область). Друге засідання призначене на 1 листопада 2016 року.

 

 

Прес-центр ініціативи

«Децентралізація влади»



22 Жовтня 2016 p.
©http://briz.if.ua/