4 жовтня відбулась реформа календаря


Папа Римський Григорій ХІІІ ухвалив рішення реформувати юліанський календар саме 4 жовтня 1582 року.

За порадою грецького астронома Созігена, юліанка була запроваджена з 1 січня 45 року до нашої ери римським імператором Юлієм Цезарем задля того, щоб певні астрономічні події (весняне та осіннє рівнодення) припадали на визначений день року. Тривалість юліанки було узгоджено з сонячним календарем.

Однак за період від 45 року до н. е. по 16 століття н. е. календарне весняне рівнодення зсунулось на 10 днів щодо часу його фактичного настання. Дата весняного рівнодення є ключовою для визначення дати Великодня, тому неточності були недоречні.

Щоб ліквідувати зсув весняного рівнодення була проведена реформа і... у 1582 році після 4 жовтня настало відразу 15 жовтня. Десять днів з календаря 1582 року було вилучено.

Григоріанський календар з цього ж дня, 4 жовтня 1582 року, було запроваджено в Італії, Португалії, Іспанії, Франції та Речі Посполитій, до складу останньої входила тоді територія України.

Таким чином, можна вважати, що юридично григоріанський календар було запроваджено в Україні 1582 року, відразу ж після ухвалення Папою Римським.

Однак з огляду на напружені взаємини між польською католицькою та українською православною церквами, реформування календаря наткнулось на неприйняття. Примус тільки ускладнював ситуацію. Тим паче, що собор 1583 року в Константинополі відкинув пропозицію Папи Григорія ХІІІ про перехід на новий календар як таку, що суперечить канонам відзначення Великодня. Тож традиційні українські православна та греко-католицька церкви досі дотримуються юліанського календаря.

У світське життя григоріанський календар було запроваджено 12 лютого (юл.) 1918 року законодавчим актом Української Народної Республіки. Згідно ухваленого Закону в Україні 16 лютого 1918 року почали вважати за 1 березня 1918 року.

У світі григоріанський календар на сьогодні прийнято за міжнародний стандарт.



4 Жовтня 2016 p.
©http://briz.if.ua/