Контроль за якістю сільськогосподарських продуктів “від лану до столу”


Сьогодні, 27 вересня, ДП “ІваноФранківськстандартметрологія” організувало навчальний семінар щодо впровадження системи управління безпечності харчових продуктів (НАССР) у закладах громадського харчування.
Необхідність привернення уваги до безпечності продуктів харчування засвідчена прикрими випадками масових харчових отруєнь в закладах громадського харчування, що останнім часом сталися в нашій області.
Також актуальність порушеної тематики зумовлена новелами в українському законодавстві. Адже з 20 вересня минулого року набули чинності нові положення Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, що стосуються запровадження системи контролю за безпечністю продуктів харчування на всіх етапах їх виробництва та обігу: виробництво, переробка, реалізація.
Відповідальність за безпеку та характеристики якості харчових продуктів, дотримання гігієнічних вимог на всіх стадіях виробництва покладена виключно на операторів ринку у межах їх діяльності.
Принципово новий підхід до безпечності харчових продуктів чітко закріплює відповідальність за дотриманням вимог законодавства на виробників та інших суб’єктів господарювання, які транспортують, зберігають, пакують або реалізовують продукти харчування. Саме для них законодавець передбачив обов’язкову вимогу про запровадження системи управління безпечності харчових продуктів заснованої на принципах НАССР.
Також набрали чинності з 20 вересня цього року викладені в Законі загальні гігієнічні вимоги до поводження з харчовими продуктами, де операторів ринку (виробників, переробників, реалізаторів) продуктів харчування зобов’язали дотримуватись гігієнічних вимог до потужностей, приміщень (де обробляються або переробляються харчові продукти), рухомих та тимчасових виробничих потужностей, транспортних засобів, до обладнання та інвентарю. Виключно оператор ринку несе відповідальність за дотримання гігієнічних вимог до харчових продуктів, їх пакування, їх термічної обробки, щодо постачання води належної якості, гігієни персоналу виробництва, який працює з харчовими продуктами.
Оператори ринку, діяльність яких пов’язана з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження, повинні отримати експлуатаційний дозвіл, відповідно до вимог статті 23 Закону. Процедура та умови отримання такого дозволу значно спрощені.
Якщо на етапах виробництва, транспортування, зберігання та продажу харчових продуктів відсутні вимоги до спеціального температурного режиму і продукція може залишатися придатною для споживання людиною при температурі вище 10оС, оператор ринку (виробник, переробник, реалізатор) не зобов’язаний отримувати експлуатаційний дозвіл. Однак таким операторам необхідно реєструвати виробничі потужності, що застосовуються на стадіях виробництва та обігу продуктів харчування. В першу чергу це стосується закладів громадського харчування, роздрібної торгівлі.
Суттєві зміни у сфері виробництва та обігу харчових продуктів, передбачені положеннями Закону України від 22 липня 2014 року за № 1602-VII «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», пов’язані з необхідністю імплементації основних положень законодавства Європейського Союзу під час обігу харчових продуктів, призначених для споживання людиною.
Узгодження чинного українського законодавства з вимогами стандартів ЄС сприятиме належному рівню захисту здоров'я людей та інтересів споживачів, безпечності та якості продуктів харчування, прозорості умов ведення господарської діяльності, підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних харчових продуктів, зменшення їх ціни.



27 Вересня 2016 p.
©http://briz.if.ua/