В Лук'янівській в'язниці 18 серпня помер український принц


В самому центрі міста Івано-Франківська є невеличка вулиця, без будинків та адрес, яку названо на честь Василя Вишиваного. Це ім’я мало відоме пересічним українцям, хоча постать українського принца з династії Габсбургів заслуговує пошани та уваги від нащадків.

Австрійський архикнязь Вільгельм Франц фон Габсбург Лотрінген, або Василь Вишиваний – це один з великих українців свого часу. Початок ХХ століття ознаменований яскравими особистостями жертовними в ім’я української ідеї. Однак непересічна постать українського патріота, видатного політика і дипломата, поета, військового діяча, полковника Легіону Українських Січових Стрільців Василя Вишиваного була незаслужено викреслена з пам’яті нащадків.

А колись саме його пророкували прихильники відродження української монархії на український престол. Адже батьки Вільгельма Франца фон Габсбурга походили з відомих в Європі ще з ХІІ століття королівських родин, яких вважали прямими нащадками Київських князів Рюриковичів, Гедиміновичів, Романовичів королівських династій Франції , Італії, Іспанії, Австро-Угорщини, Польщі та Німеччини. Цісарю Францу Йосифу І, тодішньому імператору Австро-Угорщини, Вільгельм доводився троюрідним племінником.

Своє прізвище Василь Вишиваний отримав за те, що з гордістю носив під уніформою офіцера вишивану сорочку, подаровану одним з його солдатів. В сотні під командуванням Вільгельма всіляко заохочувались українізація, національне самовизначення серед солдатів,

Після другої світової війни, пам’ятаючи про його любов до України і прагнення створити українську державу, сталінська розвідка пильно стежила за Василем Вишиваним в екзилі. Будь які його зустрічі з представниками ОУН, зокрема Євгеном Коновальцем, пильно відслідковували. Вільгельма Габсбурга було арештовано секретною службою СМЕРШ і поміщено в Лук’янівську в’язницю, де він помер 18 серпня 1948 року.

Похований нащадок Габсбургів таємно, десь біля огорожі на Лук’янівському цвинтарі. Місце захоронення тіла невідоме.



18 Серпня 2016 p.
©http://briz.if.ua/