Франківськ - це місто вільних людей


У вівторок, 16 серпня, біля муралу на вулиці Мазепи 100, який залишив нам польський художник ZBIOK (Славомір Чайковський), журналіст Олег Головенський організував фотофлешмоб.

20 активних жителів міста отримали футболки з зображенням муралу та написом «Це Франківськ – місто вільних людей», після чого учасники заходу зробили спільне фото на фоні настінного малюнку. Акція стала реакцією на масове незадоволення муралом і підтримкою проявів у місті сучасного мистецтва, яке провокує франківців на бурхливі дискусії.

«Цей мурал використовує свої функції на 100 відсотків, бо сучасне мистецтво, це те мистецтво, яке працює з середовищем. Це те, що провокує на небайдужість», - говорить письменник Володимир Єшкілєв.

Сучасне вуличне мистецтво часто спрямоване не на естетику, а на загострення проблем і винесення їх на поверхню, безпосередньо до глядача. Мурал - це мистецтво не вічне, бо стіни з часом облізуть, але він акцентує увагу на актуальних проблемах.

"Насправді, я людина класичних поглядів, але щоб місто розвивалось потрібно підтримувати сучасні ініціативи. От, наприклад, в Осло, у центрі, стоять скульптури голих жінок з червоними нігтями, і для них це нормально. А у нас щодня бачити рекламні бігборди це звична справа, а мурали, які заставляють нас думати це абсурд", - ділиться ініціатор акції Олег Головенський.

Даний захід відкриває завісу однобокого мислення та показує іванофранківцям, що ми живемо у вільному місті, де люди готові сприймати формат сучасного мистецтва.

«Я думаю, що в місті справді має бути все по-різному, якщо комусь подобається синичок малювати, то хай буде, але і сучасна творчість має бути. Мистецтво привчає нас до толерантності, і чим більше людей буде це розуміти, тим прогресивніше розвиватиметься Івано-Франківськ", - розповідає художник, мистецтвознавець Анатолій Звіжинський.

Богдана Комарніцька для БРІЗ



16 Серпня 2016 p.
©http://briz.if.ua/