Підсумки проведення ЗНО-2016 в Івано-Франківській області


22 червня 2016 року на прес-конференції в Івано-Франківську Младена Качурець, координатор громадського спостереження за ЗНО у Івано-Франківській області, розповіла про підсумки кампанії моніторингу Громадянської мережі ОПОРА у 2016 році.

На Прикарпатті ОПОРА слідкувала за дотриманням процедур стандартизованого тестування з шістьох предметів: українська мова та література, англійська мова, математика, історія України, фізика та хімія. Спостерігачі були присутні на 35 пунктах тестування у 9 містах області.

Під час спостереження за ЗНО спостерігачами ОПОРИ було зафіксовано два факти дрібних порушень процедури тестування з боку персоналу пунктів тестування. В Івано-Франківській гімназії №2 під час проведення основної та додаткової сесії з математики відповідальним за пункт тестування було надано нечіткі інструкції персоналу, що призвели до порушення правил проведення тестування. Слід відзначити, що відповідальні за проведення ЗНО на пункті тестування особи належним чином реагували на зауваження спостерігачів та усували дрібні порушення. На всіх інших пунктах тестування персонал демонстрував професійність, злагодженість роботи, та дотримання процедури проведення ЗНО. Це свідчить про належний рівень підготовки персоналу пунктів тестування, що був забезпечений Івано-Франківським РЦОЯО, та достатній рівень компетенції персоналу для проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Також слід наголосити, що громадським спостерігачам було забезпечено можливість здійснювати спостереження, жодних перешкод з боку персоналу пунктів тестування чи працівників ІФРЦОЯО не було. Варто відзначити високий рівень забезпечення відкритості та прозорості у роботі Центру.

У порівнянні з персоналом, учасники ЗНО були менш дисциплінованими у питанні дотримання процедури. Зокрема це стосується ігнорування абітурієнтами заборони мати при собі під час складання тесту заборонені засоби зв'язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремі елементи, які можуть бути складовими відповідних технічних засобів чи пристроїв. Перевірка металодетектором здійснювалася на всіх сесіях тестування, окрім основної сесії з української мови та літератури і хімії. Цьогоріч за результатами відповідної перевірки в області зафіксовано 17 вилучень абітурієнтів, а їх роботи анульовано відповідно до процедури. Найбільшою була кількість вилучень під час проведення основної сесії з історії України - 9 випадків. Під час тестування з математики зафіксовано 4 вилучення, української мови та літератури – 2 вилучення, біології та географії - по одному вилученню. Слід зазначити, що у 2016 році громадським спостерігачам надано право бути присутніми під час здійснення перевірки металодетектором, тож спостерігачі мали можливість слідкувати за дотриманням процедури під час перевірок у всіх а удиторіях.

Водночас, порівнюючи із загальною кількістю абітурієнтів, що взяли участь у тестуванні, частка порушників незначна, а факти порушень не мають масового характеру. Якщо брати до уваги дані по кількості вилучень останніх чотирьох років, то рівень вилучень залишається стабільно низьким. "Відносне збільшення кількості вилучень під час основної сесії з математики та історії України може бути пов'язане з тим, що на першому тестуванні з української мови та літератури металодетектори не застосовувались. Таким чином, учасники тестування вдалися до використання заборонених предметів чи приладів очікуючи на менш жорсткий контроль. Водночас зберігається тенденція дотримання правил тестування абітурієнтами за умови належного реагування на порушення персоналом пунктів тестування", - зазначила Младена Качурець.

У 2012 році відбулось 7 вилучень абітурієнтів, у 2013 році – 11 вилучень, у 2014 – 14 вилучень, у 2015 - 12 вилучень.

Окрім того, спостерігачами було зафіксовано одиничні випадки прибуття учасників тестування на пункт тестування із неналежними документами - ксерокопіями паспортів або свідоцтв про народження, документами, відмінними від тих, за якими здійснено реєстрацію. У кожному випадку рішення про допуск такого учасника приймалося уповноваженою особою УЦОЯО після відповідних консультацій із Івано-Франківським РЦОЯО.

Цьогоріч було продовжено практику встановлення порогового балу "склав/не склав" як складової частини системи оцінювання сертифікаційних робіт. Завдяки вдосконаленню нормативної бази, громадські спостерігачі мали можливість здійснювати повноцінне громадське спостереження за роботою експертних груп, які працювали над визначенням порогового балу «склав/не склав». Слід зауважити, що засідання груп проводилися відповідно до встановлених строків, експерти навчальних закладів та установ регіону мали можливість всебічно обговорити аспекти, пов'язані з визначенням рівня складності тестових завдань, та прийняти виважене рішення.  



23 Червня 2016 p.
©http://briz.if.ua/