Ярослав Дрозд: в Європі говорять про повернення до локальності, повернення до малих батьківщин, тобто суспільство регіоналізується


 

Уніфікація та глобалізація, що все більше опановують світ, знівельовуючи те, що ми звикли називати самоідентифікацією, змушують людей шукати порятунок у зверненні до теми маленької батьківщини, маленьких суспільств, того маленького світу, в якому вони зростали і який поступово розмивається сучасними процесами у суспільстві. В цьому переконаний генеральний консул Республіки Польща у місті Львові Ярослав Дрозд, який відтак вважає вельми важливим і актуальним проведення VIIміжрелігійного семінару «Ковчег-2012», який протягом всього минулого тижня тривав в Монастирі отців Францисканців у селі Більшівці, Галицького району.

Так, протягом шести днів молоді люди української, єврейської та польської національності з усієї України вчилися долати міжнаціональні стереотипи і знаходити спільну мову у конструктивних дискусіях з найбільш актуальних і контроверсійних питань міжнаціональних та міжрелігійних відносин, роблячи тим самим те, що протягом десятків років не можуть зробити зрілі політики – находячи шляхи спільного вивчення уроків історії і використання їх задля єднання, а не роз’єднання. Протягом шести днів молодь, яка вже невдовзі, вочевидь, формуватиме нову українську еліту, разом з кращими представниками трьох народів - відомими мислителями, політиками, політологами, правозахисниками, такими як: польський громадський діяч Адам Міхнік, консул Республіки Польща у Львові Яцек Жур, колишні дисиденти Мирослав Маринович та Семен Глузман, голова Асоціації польських культурних товариств Емілія Хмельова та інші, - розглядала у форматі українського, польського, єврейського, а також спільних тематичних днів шляхи спільного розвитку трьох народів, які свого часу разом становили населення Галичини, їх інтеграцію у велику сім’ю європейських народів з одночасним збереженням національної, культурної, мовної самобутності через повернення до проблеми малих батьківщин. Знаково, що тему семінару цьогоріч було визначено як «Мала батьківщина: єдність у багатоманітті».

«Є доброю традицією зустрічей семінару «Ковчег» в тому, що вони відбуваються в монастирях. - зазначив Ярослав Дрозд під час церемонії відкриття семінару минулого вівторка, - Коли я почув, що ця зустріч відбувається вже всьоме, то прийшло мені в голову, що якщо сім років неврожайних, то наступні сім мають бути урожайними. Однак сім років «Ковчегу» виявились надзвичайно багатими, тож і наступні сім років будуть ще багатшими». Зі слів генконсула, тема малої батьківщини у Європі є сьогодні дуже модною. «Говорять про повернення до локальності, повернення до малих батьківщин, тобто суспільство регіоналізується. – говорить дипломат, - Частково це протиставлення уніфікації і глобалізації. Те, що ми називаємо самоіндентифікацією, сьогодні поступово втрачає значення. Тому і виникає потреба у ренесансі – поверненні до теми маленьких батьківщин Але малим суспільствам треба вчитися жити у глобалізованому суспільстві. І тут потрібен моральний камінь, яким зазвичай є віра. Тому Ковчеги відбуваються у монастирях».

Як приклад пошуку малої батьківщини генконсул навів історію «патрона» семінару – екс-міністра закордонних справ Республіки Польща Адама Данієля Ротфельда, якого ще дитиною врятували від нацистів ченці-студити на чолі з Владикою Андреєм Шептицьким. Ця історія, зрештою, і послужила прикладом єднання трьох народів, трьох релігій і спонукали Генконсульство РП у Львові, Українську греко-католицьку церкву, Всеукраїнський центр вивчення холокосту «Ткума», Львівський міський палац культури ім. Гната Хоткевича та Асоціацію польських культурологічних товариств поєднати свої зусилля та заснувати такий прекрасний щорічний захід, яким є «Ковчег». Зі слів пана Дрозда, Адам Ротфельд, втративши своїх рідних і близьких, які впали жертвами холокосту і сам ледь не загинувши у тій колотнечі, втратив той маленький прекрасний світ, у якому він жив і зростав, та одночасно зі своїм дивним порятунком у обителі ченців-студитів він знову отримав свою малу батьківщину.

«Ковчег щороку обговорює проблеми, - прокоментував актуальність семінару один з його постійних учасників – колишній в’язень радянських таборів Семен Глузман, - це не тільки проблеми минулого, але й проблеми майбутнього, бо розуміння минулого дає орієнтири майбутньому». Пан Глузман нагадав усім присутнім, що ковчег – це не тільки поєднання усього живого в одному місці задля порятунку. Це ще й наявність певної загрози. Такою загрозою за часів Ноя була величезна повінь «Такою загрозою сьогодні, - говорить дисидент, - є лавиноподібний процес морального падіння суспільства». Що у свою чергу знову ж таки підтверджує вибір в якості «пристані» «Ковчегу» відомих своїми богоугодними справами монастирів.

Загалом, як відзначили учасники семінару, за сім років діяльності «Ковчегу» (п’ять перших «Ковчегів» відбувались в Унівській лаврі, два ж останніх через проведення у лаврі ремонтних робіт проводились в Яремчі та Більшівцях) через нього пройшло понад 200 молодих людей. А відтак жевріє надія, що у наших трьох народів є гідне майбутнє.

Сергій Білий

 

Фоторепортаж



10 Липня 2012 p.
©http://briz.if.ua/