14 червня - Всесвітній день донора


За рішенням 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, яка відбулася у 2005 році, щороку 14 червня відзначається Всесвітній день донора. Саме цього дня в 1868 році австрійський лікар Карл Ландштейнер відкрив групи крові. 
Ініціаторами проведення Всесвітнього дня донора виступають міжнародні організації – Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Міжнародна федерація Червоного хреста та Червоного півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові та Міжнародне товариство по переливанню крові.
Щорічно кампанії по проведенню Всесвітнього дня донора проходять під певними гаслами, в 2016 році – «Кров об’єднує всіх нас». Мета Всесвітньої організації охорони здоров’я – до 2020 року в усіх країнах світу отримувати кров та її компоненти від добровільних безкоштовних донорів.
Сьогодні лише в 62 країнах світу національні запаси крові засновані майже на 100-відсотковому добровільному безоплатному донорстві крові, а 40 країн досі залежать від родинних і навіть платних донорів.
Для багатьох людей добровільна здача крові – це почесна і благородна
справа, адже люди віддають частку себе на благо одужання, а інколи й спасіння життя іншої людини. Сама здача крові для здорової людини абсолютно не шкідлива. Після кожної здачі крові в донора йде оновлення клітин — кістковий мозок продукує молоді, більш активні еритроцити, лейкоцити, тромбоцити. Крім того, організм виробляє невелику кількість стовбурових клітин, про користь яких сьогодні так багато говориться. За 60 днів повністю відтворюється склад крові, що сприяє тому, що організм донора підтримує здорові функціональні властивості, тому донорську кров можна здавати кожні два місяці. Переливання крові та її препаратів щорічно сприяє порятунку мільйонів людських життів, робить більш якісним життя пацієнтів, що страждають від загрозливих для життя станів, дозволяє проводити складні медичні та хірургічні втручання.
Ситуація, що склалася на сході України, перебуває в центрі уваги всього суспільства, адже нині практично немає байдужих до майбутнього нашої країни. Для багатьох поранених мешканців та бійців АТО, які стоять на захисті України, єдиним шансом на збереження життя є переливання крові. А тому важливість Всесвітнього дня донора крові пов’язана з безсумнівною важливістю самого донорства. Метою щорічного заходу є залучення здорових людей до добровільного, безоплатного донорства, об’єднання людей з турботою про кожного.



10 Червня 2016 p.
©http://briz.if.ua/