"Привіт з Івано-Франківська" переказує новий путівник


 

Молодий проте вже достатньо відомий на Прикарпатті краєзнавець Іван Борндарєв та івано-франківський філокартист Олег Гречаник презентували вчора широкому загалу свій спільний творчий доробок – ілюстрований путівник історико-архітектурними пам’ятками міста Івано-Франківська під назвою «Привіт з Івано-Франківська».

Унікальність цієї книги, яку автори присвятили 350-річчю рідного міста і який став переможцем конкурсу проектів з розвитку місцевого самоврядування, полягає в тому, що ілюстраціями до нього стали раритетні поштові листівки та світлини, які зображають міські пам’ятки архітектури в різні епохи його історії. Відповідно до цих епох названо і розділи книги: «Імперія», «Руїна», «Польща», «Окупація», «Союз» тощо. При цьому, як стверджує пан Бондарєв, кожна листівка, яка зображує ту чи іншу пам’ятку архітектури ілюструє саме ту епоху, коли цю пам’ятку було збудовано.

Листівки, світлини та карти, які подано у путівнику в якості ілюстрацій, надані переважно О.Гречаником з його власної приватної колекції. Як стверджує філокартист, колекціонуванням поштівок та світлин він займається давно і вражає це заняття дуже захоплюючим. З його слів, кожна з чотирьох національних громад – української, єврейської, вірменської та польської, - які від часів заснування становили населення нашого міста, внесла свою лепту у закарбуванні Станіславова – Станіслава – Івано-Франківська на поштівках та фотокартках. Щоправда в силу певних обставин, які час від часу складались у драматичній історії міста, як-от: примусове переселення або навіть винищення, як в роки другої світової війни, певних етнічних груп – далеко не всі візуальні документи дійшли до наших днів.

Найбільше листівок з тих, що були виготовлені до другої світової війни і дожили до сьогодення становлять листівки польські. Частково з цих причин, а також враховуючи чималий кавалок спільної історії двох країн та їх народів, книгу було вирішено видати двома мовами: українською та польською. Цю обставину найбільше оцінила община етнічних поляків Івано-Франківська, представник якої – голова польського культурологічного товариства «Пшиязнь» Люцина Кубицька – подякувала авторам книги і зазначила, що такий путівник стане у нагоді насамперед численним туристами з Республіки Польща, які регулярно навідуються до Івано-Франківська в рамках так званого «ностальгічного» туризму.

Чимало теплих слів про новий доробок сказали відомі в Івано-Франківську краєзнавці Михайло Головатий, Леонід Орел, директор Інституту туризму Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Володимир Великочий, начальник відділу туризму управління економічного та інтеграційного розвитку Івано-Франківського міськвиконкому Володимир Устинський та інші. 

Сергій Білий



6 Липня 2012 p.
©http://briz.if.ua/