21 березня - день людини із синдромом Дауна


У кожній клітині людини – 46 хромосом, тобто 23 пари. Іноді природа з невстановлених причин вводить в організм зайву хромосому. І тоді на світ з’являються люди із синдромом Дауна.

У Коломиї до Всесвітнього дня людини із синдромом Дауна провели благодійну ярмарку і розваги для дітей і людей старшого віку із зайвою хромосомою - повідомляє міська влада.

Любов Масевич розповіла про власний непростий досвід виховання дитини із таким діагнозом. На жаль, країна досі не має ґрунтовної програми для підтримки особливих діток. Тому пані Любов не чекала допомоги від чужих: заснувала власну організацію «Коломийський міський благодійний фонд «Крокус» і ось вже третій рік поспіль опікується дітками із вадами розвитку.

Зараз її сину Дмитру 34 роки, в міру своїх можливостей він допомагає матері з організацією благодійних заходів. Така робота – за словами матері – дає йому відчуття потрібності, а це – саме те, чого так не вистачає таким людям.
Поміж столиків із смаколиками й хенд-мейдом снували люди, які не приховували свого оцінювального погляду із нотками погорди і відчуження. «Підходіть ближче, сфотографуйтесь з нами, вони ж не кусаються», - розрізала тишу фраза Любов Масевич. Всім стало дико і незручно.
Ми перепитали, чи часто стикаються особливі дітки із таким дикуватим ставленням.
«Кусаються ж насправді не діти із синдромом Дауна, а цілком здорові люди, - пояснює пані Любов. - Вони кепкують з ним, намагаються вивести зі стану рівноваги на власну потіху, обзивають всіляко. Тобто остереження – це не найгірше, з чим нам доводилось стикатись».

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі таких хворих приблизно народжується один на 750. Це співвідношення однакове в різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарків. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров’я, звичок і освіти. Відомо, що ризик народження дитини з синромом Дауна залежить від віку матері. Для жінок у віці до 25 років ймовірність народження хворой дитини дорівнює 1/1400, до 30 років – 1/1000, в 35 років – ризик зростає до 1/350, в 42 роки – до 1/60, а в 49 років – 1/12.

Організація Об'єднаних Націй проголосила 21 березня Всесвітнім днем людини із синдромом Дауна (World Down Syndrome Day). Дата 21 березня не випадкова, вона символізує унікальну для людей із синдромом Дауна наявність 3-ї копії 21-ї пари хромосом.

Цифра 21 символізує 21-у хромосому, а цифра три – кількість хромосом. З цієї причини Міжнародний день людини з синдромом Дауна відзначають щороку 21 березня. Вперше його відзначали у 2006 році на VI міжнародному симпозіумі з синдрому Дауна, проведеному у місті Пальма де Майорка (Іспанія).

В Україні з таким діагнозом кожен рік народжується біля чотирьохсот дітей. Більшість з них все життя проводять або в дома, або у спеціалізованих закладах. На сьогодні у нас діє менше 10 закладів освіти, де люди із синдромом Дауна можуть отримати середню спеціалізовану освіту. Саме тому великою несподіванкою стала для всіх новина, що хлопчик із таким діагнозом – Богдан Кравчук - став студентом одного із Луцьких вишів.

Нагадаємо, що цього дня по всьому світу відбувається флешмоб – усі охочі одягають різні шкарпетки. Головне, щоб вас помітили та поставили якомога більше запитань. Українцям пропонують долучитись до флешмобу, аби привернути увагу до життя людей із синдромом Дауна. Акцію LOTS of SOCKS ініціює міжнародна організація Down Syndrome International 21 Березня 2016 p.
©http://briz.if.ua/