P2P- і Р2В-кредитування активно заміщає класичні банківські кредити та депозити


Цифри говорять самі за себе: світовий обсяг ринку Peer-to-Peer (P2P) виріс з 1,2 млрд дол. у 2012 році до 64 млрд дол. у 2016 році та є одним з найбільш швидкозростаючих сегментів роздрібного кредитування у світі.

Чому таке бурхливе зростання?
Стратегія «cut the banks» привертає позичальників зменшенням процентних ставок за позикою, а кредиторів – великим доходом. Це досягається меншими витратами оператора майданчика.
Доступ до дешевих ресурсів і більшого доходу безумовно стимулює малий бізнес і розвиває економіку в цілому. Банки не залишаються осторонь, а беруть участь як інвестори або як продавці кредитного портфеля.

Більш того, розвиток прямого кредитування в сегменті малого бізнесу може стати мейнстрімом для таких країн, як Україна, де вартість позики дуже висока, а довіра до банків дуже низька. Розвиток самозайнятості та її фінансова підтримка – ось один з основних рецептів підйому економіки країни.

За кордоном P2P- і P2B-екосистема вже сформована, стандартизована й активно використовується для стимулювання економіки. Можна виділити основні тренди:

1. Позики між фіз. особами з прогнозуванням поведінки позичальника та сумами до 50 тис. дол. Майданчики виступають як процесингові центри та надають додаткові послуги. Приклад: найбільші світові майданчики Zopa (Великобританія), Prosper (США) і Lending Club (США).

2. Мікропозики. Аналогічні попередньому тренду, але на рівні невеликих сум (до 1 500 дол.) і на строк до 30 днів. Приклад: Wonga (Англія).

3. Кредитування малого та середнього бізнесу. Кредитором може виступити як фізична, так і юридична особа. Ці майданчики активно використовуються банками для розміщення позик і кредитних портфелів. Приклад: Fundingcircle (США).

4. Транснаціональне кредитування. Невеликі позики P2B і P2P у валюті, що тільки набирають обертів. Приклад: Lendico.

ПриватБанк не залишився осторонь світових трендів.

1 березня ми запустили нашу платформу видачі невеликих роздрібних кредитів, що називається «Сервіс вигідних вкладень».

Основне завдання, що ставила перед собою команда проекту, – дати малому бізнесу та населенню можливість отримувати кредити швидко та під низькі процентні ставки. Ми віримо, що отримане нами рішення сприятиме розвитку малого бізнесу та самозайнятості в Україні, пожвавленню ринку кредитування та збільшенню робочих місць у країні.

Ми представляємо унікальний сервіс, що об’єднав у собі технології Р2Р-кредитування та компетенції ПриватБанку в роздрібному кредитуванні.

ПриватБанк виступив організатором та оператором сервісу Р2Р-кредитування, а також надав кредиторам свої компетенції в пошуку позичальників, оцінюванні ризиків і стягненні.

Наша платформа дозволяє:
• кредитору – кредитувати позичальників без посередників, отримуючи прогнозовану та більшу дохідність порівняно з депозитними ставками;
• позичальнику – отримувати доступ до недорогих кредитів;
• банкам – підключитися до майданчика та кредитувати позичальників без витрат на пошук клієнтів, оцінку ризиків і колекшн;
• ПриватБанку – надавати додаткову цінність своїм клієнтам і можливість продавати свої компетенції в оцінці ризиків, опрацюванні платежів і стягненні боргових зобов’язань;
• державі – прискорити темпи зростання економіки за рахунок збільшення кількості підприємців і податкових надходжень.

Кредитором і позичальником може виступати як фізична особа, так і банки, компанії. Окрім того, технологія дозволяє надати іншим фінансовим партнерам доступ до забезпечених і контрольованих за проблемністю кредитних портфелів, що дозволить багатьом фінансовим гравцям повернутися на ринок споживчого та корпоративного кредитування.

На першому етапі ми плануємо надати можливість скористатися сервісом клієнтам, яких навчили співробітники наших відділень. Надалі клієнт зможе користуватися сервісом самостійно.

«Ми ведемо переговори про приєднання до проекту з низкою українських банків і фінансових компаній, а також найближчим часом надамо можливість вкладень на нашому майданчику в підприємства малого бізнесу, що знаходяться в одному місті чи навіть на одній вулиці з інвестором. Тільки уявіть: клієнт зможе позичити булочній, у якій щодня купує випічку», – говорить перший заступник Голови Правління ПриватБанку Олег Гороховський.

ПриватБанк – перший у світі банк, що реалізував технологію Р2Р-кредитування в такому форматі та виступив оператором майданчика в партнерстві з MasterCard.



9 Березня 2016 p.
©http://briz.if.ua/