Володимир Ротару: Кожен керівник мусить іти в ногу з часом


Міський парк культури і відпочинку більшість івано-франківців вважають найкращим місцем для проведення дозвілля. Сюди приходять цілими сім’ями, оскільки кожен знаходить в парку щось своє. Хтось отримує задоволення від прогулянок тінистими парковими алеями, хтось – плаваючи водним плесом міського озера, а хтось – катаючись на атракціонах. Та всі погоджуються з тим, що міський парк – улюблене місце відпочинку.

Про те, як успішно керувати комунальним підприємством у сучасних реаліях ми поговоримо з директором комунальної організації «Івано-Франківський міський парк культури і відпочинку імені Т. Г. Шевченка» Володимиром Ротару.

Шановний Володимире Іллічу, у міському парку щодня гуляють кілька сотень івано-франківців, а у вихідні гостей парку стає ще більше. Що саме приваблює мешканців міста в парку?

«Слід сказати, що міський парк це, насамперед, оазис природи, який  сприяє відпочинку і фізичному, і моральному. Гуляючи по алеях, поміж деревами, людина забуває про всі проблеми і відчуває гармонію з природою. Та парк – це не лише дерева, хоч вони у нас є доволі рідкісних видів, і навіть реліктові, парк - це і атракціони, і  тварини, і мелодійні концерти, і Острів Кохання -  місце де полюбляють зустрічатись закохані люди.  Кожному своє».

Що  цікавого є у парку? На що можна подивитись гостям міста?

              «Парк по вулиці Шевченка є парком-пам'яткою   садово-паркового мистецтва. Тут  налічується більше шести тисяч дерев та понад дві тисячі кущів. Вони знайомлять відвідувачів з багатством різних кліматичних зон землі. В парку  себе прекрасно почувають японська сакура, французьке тюльпанове дерево, тібетське гінко. А ще гості парку можуть побачити платан східний, модрину європейську, гледичію колючу, тис ягідний, каштан їстівний, клен сріблястий та багато інших унікальних дерев.

              Варто згадати і про інші цікавинки: на липовій алеї розташований будинок Т.Франка «Три вілли в липах»; на міському озері - джерело, рокарій, у самому парку - Камінь Любові з Кани, парковий палац, пам’ятник Т.Г.Шевченку, біля чортової гори - стадіон «Рух», на Острові Закоханих – Арка Мрій».

Що нового Ви як керівник запровадили у міському парку?

«Кожен керівник мусить іти в ногу з часом. Якщо у нашій країні проблема з газом, то підприємства мусять шукати альтернативні джерела енергії. Ми зробили так само: закупили твердопаливний котел. А сировиною для нього слугує сухе гілля дерев, яке раніше просто викидалося. Котел, що ми придбали, уже був у вжитку, але економія від нього відчутна – від близько 100 тис. грн. в рік.

Ще один сміливий крок з нашого боку – створення загону і придбання свійських тварин – коней, овець, кіз, які  уже дають потомство. Багато дітей ніколи вживу не бачили цих свійських тварин і вони тягнуть батьків до парку, щоб погодувати малу рогату худобу просто з рук, та подивитись на маленького баранчика, який нещодавно народився у нас. А ще ми закупили білок,  влаштували розсадник для рідкісних порід дерев і кущів, встановили пасіку, змонтували теплицю.

Хочу також зазначити, що міський парк бере участь у проекті «Управління відходами, що біологічно розкладаються, в містах Баямаре (Румунія), Івано-Франківську  та Коломиї». На даний момент на господарському дворі комунальної організації вже створена  спеціальна площадка. Там встановлений стаціонарний шредер, який подрібнює гілки дерев, сухе листя та траву, що завозиться з територій всього парку.  У процесі розкладу органічних відходів,  за участю особливих мікроорганізмів,  утворюється якісний органічний компост». 

 

У вас така велика територія, скільки людей її обслуговує?

«Територія, яку наша організація обслуговує, досить значна   - 85,88га.  З них більше 40 гектарів  водного плеса, майже 7 гектарів асфальтних  доріжок та  майже 39 гектарів газонів і відкосів. Прибирають та обслуговують  цю  площу 45 чоловік улітку та 34 - в осінньо-зимовий.  Це садівники, працівники по догляду за тваринами, прибиральники тощо. Але зазначена кількість працівників складає лишень чверть від необхідної.  Так для прибирання твердого покриття відповідно до нормативів, затверджених Державним комітетом України від 04.08.1997 р № 59, потреба двірників для нашої  організації становить 29 чоловік,  фактично є  14 людей.  Причиною цього є недостатнє фінансування комунальної організації  з міського бюджету.

Незважаючи на це, ми справляємось з поставленою задачею. Ніхто не скаже, що територія міського парку є брудною».

 Враховуючи складну економічну ситуацію, чи є у вас заборгованість по заробітній платні, чи по роботах, проведених у парку?

«Протягом десяти років я очолюю комунальну організацію. За цей період в нас не було боргів по заробітній платні чи по відрахуванню в податковий та соціальні фонди. Наша організація зберегла для міста мільйони гривень, за рахунок того, що наші витрати на утримання територій не компенсувались з міського бюджету».

 

У кожній організації є певні проблеми. Володимире Іллічу, які найбільші проблеми у міському парку?

«Пересічний івано-франківець може проблем і не бачити, але я, як керівник міського парку, мушу звертати увагу на найбільш дошкульні місця. Найбільша проблема – це обслуговування гідроспоруд  озер, на що необхідно близько 300 тис. грн. на рік.; треба почистити від намулу  дно озера по вул.Дорошенка, площею 0,68 га; потрібно збудувати новий випускний шлюз  на круглому озері , що вартує близько 250 тисяч гривень.; відновити лотки та  подачу води у відстійник, відремонтувати  шлюзи міського озера.  І так далі. Все впирається в кошти, і кошти не малі.

Мною була розроблена Програма розвитку міських озер. До того ж, її прийняла міська рада. Однак жодної копійки на неї не було виділено, а тому необхідні роботи не проводились.

 

 В минулому році  парк відзначав 120-річницю з дня заснування. Як ви святкували?

Святкування ювілею парку дещо відрізнялось від звичної програми - ми вирішили відзначити річницю цікаво й змістовно. Для дітей провели багато конкурсів – це конкурс скульптури з піску, конкурс творів, конкурс фотографій; провели історичний квест та гру «Що? Де? Коли?», зробили показовий виступ з авіа та ракето моделювання. Крім того, ми проводили спортивні змагання  та концерти. Заходи проводили власними силами без бюджетних асигнувань.

На завершення, розкажіть нашим читачам про Ваші подальші плани розвитку міського парку

«Наш колектив підготував Програму розвитку парку. В першу чергу необхідно продовжити реконструкцію і модернізувати інфраструктуру парку.  Проект реконструкції  затверджений ще в 2003 році і навіть процес реконструкції розпочався, та,  на жаль, на десять років був заморожений керівництвом міста і не фінансувався.

В нас є ряд пропозицій з інвестиційних програм. Задум цікавий, та для цього необхідно залучати кошти інвесторів, оскільки міський бюджет такі витрати навряд, чи витримає.

Колектив організації готовий до ефективної роботи. Останні роки ми завершували з прибутками, що є результатом наполегливої професійної праці, а економічні показники  парку кращі серед комунальних підприємств міста».



2 Березня 2016 p.
©http://briz.if.ua/