Сьогодні — 105-а річниця від дня народження командарма УПА Романа Шухевича


В селі Тишківцях Городенківського району — родинній колисці знаменитого роду Шухевичів, відбулися урочистості за участю керівників обласної та районної влади, представників політичних партій, депутатів, громадськості краю.

За коловоротом буденності нечасто задумуємося над минулим свого народу, над тим, що було би нами, якби колесо історії повернулося якось інакше. Зрештою, чомусь вважається, що знакові події для держави, суспільства творять десь не тут, і наче якісь особливі люди.

Коли ж прибуваєш до Тишківців, переосмислюш багато чого. Бо якщо, скажімо, більшості наших краян асоціація з родиною Шухевичів видається ледь не буденною справою, то для гостей із далека, здається, кожен камінь промовляє. Тут чи не кожен учень знає історію знаного родоводу, їхню роль у розвої села. Хоч і не жила священича родина тут із діда-прадіда, але скільки зробили Шухевичі для просвіти тишківчан: заснували ще в середині ХІХ століття народну школу, сприяли духовному розвитку селян.

Тут мешкав побратим “Руської Трійці”, український письменник-перекладач о. Осип Шухевич, народився відомий український етнограф, громадсько-культурний діяч, автор багатотомника “Гуцульщина” Володимир Шухевич. У священичій резиденції наприкінці Х1Х — на початку ХХ століття бував цвіт тодішньої української культури: Іван Франко, Леся Українка, Микола Лисенко, (саме в Тишківцях уперше 1882 року було поставлено його оперу «Коза — дереза»), а також Василь Стефаник, Іван Плешкан, Йосафат Кобринський, Омелян Огоновський, Наталія Кобринська, Ольга Кобилянська, Олена Кульчицька, Ольга Окуневська, Соломія Крушельницька. Тож завдяки такій високодуховній родині й постав командарм УПА Роман Шухевич. Якби він був жорстоким і вбивцею, як то хочуть переписати нинішні «історики», то хіба шанували би його так у Тишківцях? Хіба берегли би так свято пам'ять про родину Шухевичів?

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ



30 Червня 2012 p.
©http://briz.if.ua/