Як українським науковцям опублікувати свої праці за кордоном


Автор - Олена Панич
Останнім часом часто стали звертатися з таким запитанням, у тому числі до мене. Враховуючи мій відносно невеликий, але в цілому успішний досвід, а також на основі різних спостережень я можу дати декілька порад. Звичайно, вони більше стосуються гуманітаріїв, ніж представників інших наук. Також вони орієнтовані на авторитетні академічні журнали, не «мурзилки», а такі, де цінуються якість, наукова новизна і де публікація є безкоштовною для автора. Більшість таких журналів є англомовними. Отже, щодо гуманітарних наук і хороших наукових журналів є декілька речей, які можуть збільшити ваші шанси на успіх у справі публікації. На мій погляд, найважливіші з них такі:
1. Відмовтеся від думки, що ця публікація потрібна вам лише для звітності.
2. З’ясуйте для себе, у якому саме журналі ви хотіли б опублікувати свою статтю. Познайомтеся зі статтями цього журналу, концепціями, загальним дискурсом. Вам буде дуже важко опублікуватися в журналі, який ви самі не читаєте або який вам не подобається.
Кожен науковий журнал має свій певний дискурс, коло проблем, які він розробляє, а також низку улюблених авторів, серед яких вам, скоріш за все, знайдуть анонімних рецензентів. Уважно познайомтеся з працями тих авторів цього журналу, які пишуть щось близьке до вашої теми, обов’язково зробіть посилання на ці праці.
3. Ретельно продумайте, які саме напрацювання чи результати своїх досліджень ви хочете презентувати у своїй статті. Всі ваші ідеї, а також наукові підходи до них, мусять бути дотичними до того дискурсу, який розвиває обраний вами журнал.
Ключове завдання полягає в тому, як саме донести ці ідеї до редакторів, рецензентів і читачів, щоб це їх зацікавило і виглядало переконливим. Для цього необхідно, перш за все, дотримуватися чіткої логіки викладу матеріалу. Текст вашої статті має бути внутрішньо цілісним, послідовним, зрозумілим, з чіткими, обґрунтованими і завершеними формулюваннями. Нічого не повинно відволікати читача від основної тези, яку ви прагнете довести. Намагайтесь вживати поширену в цьому дискурсі термінологію, але слідкуйте за тим, щоб терміни були для вас цілком і повністю зрозумілі.
4. Не намагайтеся розвивати лише теоретичні питання. Це ніяк не сприятиме вашому успіху у справі публікації за кордоном. Західна наука перебуває на значно вищому рівні розробки теоретичних проблем, тому більшість тих напрацювань, які ми маємо в цій царині, там виглядають надто примітивними або незрозумілими. У вас буде набагато більше шансів побачити свою статтю опублікованою, якщо ви розглянете в ній, як працюють західні теорії на специфічно українському матеріалі.
5. Необхідною є збалансованість думок і підходів до наукової проблеми, яку ви досліджуєте. Ваша стаття не повинна бути однобічною чи заідеологізованою, в ній не можна доводити лише якусь ціннісну ідею, пропагувати «добро» чи засуджувати «зло». Слід всіляко уникати оціночних суджень або термінів, які можуть виглядати як ярлики. Важливо забезпечити критичний аналіз різних методологічних підходів. Варто також мати чітке уявлення, чому обираючи той чи інший підхід, ви віддаєте перевагу саме йому, чому вважаєте його найбільш придатним для вашого дослідження, в чому недоліки інших підходів, чому вони для вас менші цінні. Навіть якщо ви не будете описувати це безпосередньо у вашій статті, рецензенти і редактори доволі швидко побачать, орієнтуєтесь ви в різних підходах чи ні.
6. Проаналізуйте переліки посилань та літератури, який зазвичай містять статті обраного вами журналу. Часто автори одного журналу посилаються на конкретне коло праць. Зробіть все можливе, щоб познайомитися хоча б з якоюсь частиною з цих праць. Перелік посилань до вашої статті повинен бути не меншим за обсягом, ніж у інших авторів. До нього в обов’язковому порядку повинні входити англомовні праці, які вже згадуються в цьому журналі.
7. Мова викладу дуже важлива. Для цього є сенс засвоїти основи academic writing. Крім того, заведіть знайомство з англомовним колегою з академічного середовища (бажано таким, якому були б цікаві ваші наукові розробки), який допоможе вам вичитати та відполірувати вашу статтю.
8. Познайомтеся з вимогами до оформлення публікацій, які висуває ваш журнал. Намагайтеся чітко дотримуватися цих вимог.
9. Якщо вам надали критичні рецензії (peer-review) або навіть відмовили у публікації, ні в якому разі не впадайте у відчай. Уважно прочитайте відгуки анонімних рецензентів. Врахуйте все, що можливо, з їхніх побажань. Доопрацюйте вашу статтю і подавайте її ще раз.
10. Завжди будьте впевнені у тому, що ваші знання та наукові розробки надзвичайно потрібні. Якщо ви не повідомите про них людям, то, цілком можливо, людство втратить щось дуже важливе. Тому не припиняйте дослідження та інформуйте про них світову наукову спільноту.
Любіть науку, а не скопус, і у вас все вийде.


18 Лютого 2016 p.
©http://briz.if.ua/