У ПНУ імені Василя Стефаника відбулася презентація науково-дослідного проекту «Великий Скит у Карпатах»


У Прикарпатському національному університеті  2 грудня 2015 року відбулася презентація науково-дослідного проекту «Великий Скит у Карпатах» у двох томах. Цей проект створений в результаті роботи авторського колективу впродовж п’яти років. Основу редакційної колегії видання склали викладачі-науковці навчально-наукового Інституту історії, етнології і археології Карпат ПНУ імені Василя Стефаника під керівництвом доктора історичних наук, професора Миколи Кугутяка.

На презентації були присутні голова редакційної колегії видання, ректор університету, професор Ігор Цепенда, Митрополит Івано-Франківський і Галицький УПЦ КП, настоятель Манявського монастиря Іоасаф, заступник голови Івано-Франківської ОДА Ігор Пасічняк, члени редакційної колегії, викладачі та студенти Інституту історії, політології та міжнародних відносин, представники засобів масової інформації. 

Урочисто розпочав захід ректор університету Ігор Цепенда. У своєму вітальному слові він підкреслив унікальність 2-х томного видання "Великий Скит у Карпатах", яке, як зазначив є "великим національним надбанням" і подякував усім, хто долучився до виходу його в світ.

У свою чергу перед учасниками заходу виступили Митрополит Івано-Франківський і Галицький УПЦ КП, настоятель Манявського монастиря Іоасаф, заступник голови Івано-Франківської ОДА Ігор Пасічняк, завідувач кафедри етнології і археології Інституту Історії, політології та міжнародних відносин Богдан Томенчук, доктор історичних наук Степан Сворак та автор і керівник науково-дослідного проекту "Великий Скит у Карпатах" Микола Кугутяк. 

Перший том видання «Патерик Скитський. Синодик» містить унікальні українські рукописні пам’ятки, написані скитськими монахами в XVII–XVIII ст. Рукописну спадщину становлять Патерик Скитський, до якого ввійшли «Житіє Іова» ієромонаха Ігнатія, «Завіт Духовний» і «Регула» для Скитика першого ігумена обителі ієромонаха Феодосія, а також великоскитський Синодик. Уперше їх перекладено із церковнослов’янської сучасною українською мовою.

«З XII по XVI ст. вся інформація та наука концентрувалась у монастирях, саме тому нам цікаве дослідження монастирів. "Великий Скит у Карпатах» – це розповідь тільки про один монастир зі 140 на Івано-Франківщині. Ця книжка кладе край дискусії про те, де ж похований гетьман Іван Виговський», – зазначив автор проекту, професор Микола Кугутяк.

До другого тому «Великий Скит у документах і матеріалах XVII– XXI ст.» видання «Великий Скит у Карпатах» включено сотні унікальних документів і матеріалів, більшість з яких виявлено в останні роки у вітчизняних, австрійських, польських і румунських архівах й наукових бібліотеках. Вони розкривають маловивчені або невідомі сторінки історії Великого Скиту(саме так називали Манявський Скит уXVII-XVIII ст.), дають змогу визначити його роль і місце в історії української церкви, духовному і національно-культурному розвитку України XVII–XVIII ст., відродження святині на початку ХХІ ст. Зокрема, серед документів є грамоти Константинопольського і Олександрійського патріархів, польських королів і молдавських господарів, українських гетьманів і московських царів, заповіти української шляхти і селян, листи. Загалом налічується 274 документи.

«Це надзвичайно ґрунтовне монографічне дослідження, чимало фактів у якому описано вперше, – зазначив під час презентації заступник голови облдержадміністрації, в минулому випускник історичного факультету Прикарпатського університету, Ігор Пасічняк. За словами Ігоря Пасічняка експертна рада з питань книговидання, співголовою якої він є, не помилилася, коли прийняла рішення про виділення коштів у рамках обласної програми захисту та розвитку української мови на підтримку такої двотомної книги. 

Видання «Великий Скит у Карпатах» адресоване українській молоді, студенству, науковцям, вчителям, жителям краю, усім, для кого українська минувшина не є байдужою, а дає наснаги до суспільної праці у вивченні витоків першотворення малої батьківщини. Зміст книжки підпорядкований єдиній меті – на підставі наукового підходу, добірки першоджерельного матеріалу надбань сучасної української історіографії, відтворити найяскравіші сторінки історії Великого Скиту у Карпатах.



3 Грудня 2015 p.
©http://briz.if.ua/