Проблеми аграрної галузі Верховинського району


 

Сільськогосподарська галузь Верховинського району традиційно акцентована на розвитку тваринництва, а саме молочно-м’ясного скотарства та частково вівчарства. Як повідомила прес-служба Верховинської РДА, станом на 1 січня  2012 року в господарствах всіх форм господарювання налічувалось 18,8 тисячі голови великої рогатої худоби, в тому числі 9,2 тисячі корів, 8,8 тисячі свиней, 3,0 тисячі голів овець і кіз та 1 тисяча коней.

Протягом останніх двох років скорочення поголів’я основних видів сільськогосподарських тварин не спостерігалося.

В структурі валового виробництва продукції сільського господарства, продукція тваринництва займає 90 відсотків.

Однак, в галузі тваринництва сформувалося ряд проблем, які потребують нагального вирішення.

1 Відмінена державна дотація за проданий молодняк підвищених вагових кондицій. В період дії даної державної дотації чисельність великої рогатої худоби залишалася стабільною. На даний час більшість товаровиробників відмовляються залишати молодняк великої рогатої худоби для подальшого вирощування та відгодівлі.

2.Диспаритет цін переробних підприємств на продукцію тваринництва, а саме на молоко та м”ясо в живій вазі. Станом на 26.11  2010 року ціна за 1 кг яловичини в живій вазі ( для молодняку вагою вище 400 кг) становила 12гривень 50 копійок. Станом на 26 жовтня 2011 року ціна кілограма живої маси молодняку становила 13,2 гривні, тобто зростання становить всього 0,7 гривні за кілограм живої маси. За цей же період ціна за центнер зерна зросла на 70 гривень, загальний рівень інфляції за січень-вересень 2011 року склав 4,2%, зросли ціни на пальне та послуги в сільському господарстві.

3. Більшість програм в галузі тваринництва, що фінансуються з Державного бюджету України не можуть бути використані господарствами району через відсутність можливості утримати в господарствах мінімальні об’єми поголів’я ( для 50 відсоткового відшкодування за будівництво та реконструкцію тваринницьких приміщень для ВРХ)-300 корів, свиней – 1000 голів та ряд інших причин.

4. Обмежені ринки збуту продукції тваринництва, а саме молочної продукції.

На протязі останніх 3-5 роки років спостерігається ряд позитивних тенденцій в розвитку тваринництва району. Ряд господарств спеціалізуються на виробництві молочної продукції, вирощуванні молодняку на м’ясо, розведенні овець та свиней. 

На даний час в районі зареєстровано три родинні ферми, які утримують значну кількість худоби : господарство Василя Сапріянчука з села Чорна Річка – 11 голів ВРХ,  господарство Юрія Ілюка з села Кривополе – 14 голів ВРХ, господарство Марії Сухарчук з села Ільці – 18 голів ВРХ. В селі Бережниця Криворівнянської сільської ради в господарстві Петрук Марії та Павлюка Василя утримується на відгодівлі по 15 голів молодняку великої рогатої худоби. В господарстві Миколи Марусяка з Криворівні та Миколи Савчука з Верхнього Ясенова утримується по 40 вівцематок основного стада.

В 2011 році на базі ДП «Гринявське лісове господарство» створено підрозділ з розведення овець гірсько-карпатської породи. На даний час в господарстві утримується 34 голови овець.

Фермерське господарство Стефурака Ю.М. в селі Кривопілля завершує роботи щодо налагодження переробки молока.

Ряд господарств Криворівнянської сільської ради через кооператив „Верховинський” забезпечувало бюджетні  установи району молоком.

Розвивається полонинське господарство району. близько 20 господарів району виготовили документи на оренду полонин та приступили до їх використання. Тобто значна кількість сільськогосподарських угідь отримала господарів, які бачать перспективу свої діяльності, можуть планувати та організовувати виробництво продукції на перспективу.

Все це вселяє певний оптимізм та дозволяє думати що тваринництво , як головна галузь сільськогосподарського виробництва буде розвиватися, а наші господарі будуть отримувати прибутки та задоволення від свої діяльності.



15 Червня 2012 p.
©http://briz.if.ua/