Презентація циклу монографій доктора історичних наук Володимира Клапчука


В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Івана Франка 7 жовтня 2015 року відбулася презентація циклу монографій  доктора історичних наук, завідувача кафедри готельно-ресторанної та курортної справи Інституту туризму Володимира Клапчука «Економічна історія Галичини». Цикл включає чотири монографії, що були видані впродовж 2011–2015 рр.:  «Лісове та мисливське господарство Галичини»     (2011),«Туризм і курортне господарство Галичини»(2012),«Корисні копалини Галичини: видобування та переробка»(2013), «Сільське господарство Галичини»(2015). 

«Цей захід насамперед особливий через те, що сьогодні презентується не одна книга, а чотири цикли», – акцентував модератор презентації Олександр Новосьолов. 

«Ідея створити таку монографію виникла сама по собі. Я прагнув характеризувати той чи інший куточок України. Хотів показати, що Галичина – непересічний край», – розповів автор монографій, доктор історичних наук Володимир Клапчук. 

Зокрема, монографія «Лісове та мисливське господарство Галичини» складається з двох розділів, що характеризують лісове господарство, охорону лісових екосистем й лісокористування, мисливство й рибальство. У першому розділі охарактеризовано межі розповсюдження, породний склад і стан лісів Галичини від початку четвертинного періоду до Другої світової війни; проаналізовано нормативно-правову базу управління лісовим господарством в часи Австро-Угорщини та Польської Республіки; наведено результати аналітичних студій з різних аспектів системного ведення лісового господарства, охорони лісів, технології розробки лісосік і лісосплаву, основних видів лісокористування, насамперед тартачного виробництва, розвитку деревного промислу і ремесел; відтворено роздуми гуцулів про стан лісів у Польщі. Другий розділ дає уяву про організаційно-теоретичні і нормативно-правові засади організації й управління мисливського і рибальського господарства, економіку мисливства, організаційні й духовні аспекти розвою громадських мисливських організацій, друковані органи мисливців і рибалок Галичини.

У монографії «Туризм і курортне господарство Галичини» наведена характеристика туристичного та санаторно-курортного господарства Галичини XIX – першої третини XX ст.; введено в науковий обіг матеріали щодо рекреаційних ресурсів і особливостей функціонування найвідоміших курортів Галичини; встановлено особливості та закономірності розвитку активних видів туризму та туристичної інфраструктури до Другої світової війни; відтворено діяльність громадських організацій туристичного спрямування.

«Початки туризму у Галичині сягають середини XXI століття. Він не набув масового характеру через низький рівень сфери послуг, незадовільний стан доріг, що притаманне, в більшості випадків, і для сьогоднішньої ситуації. Не зважаючи на ці недоліки, туризм і відпочинок у Галичині все ж розвивався, про що свідчить велика кількість різноманітних та інформаційних матеріалів, що були видані в кінці XIX та в першій третині XX століття», – розповів автор монографії.

 

У монографії «Корисні копалини Галичини: видобування та переробка» наведені нові дані про основні корисні копалини Галичини, сирівець та продукція яких становили вагому частку державного та місцевих бюджетів, експорту краю. На базі значного статистичного матеріалу комплексно досліджено умови та специфіку видобування і переробки корисних копалин. Висвітлено біографічні дані відомих дослідників та промисловців мінеральних багатств краю. Наведено дані про найбільші нафтовидобувні та нафтопереробні підприємства, громадські гірничі організації краю. Монографія ілюструється репродукціями поштових листівок і оригінальних світлин.

 

Монографія «Сільське господарство Галичини» складається з шести розділів, що характеризують етапи зародження та розвитку сільського господарства Галичини з початку XVI ст. до початку Другої світової війни.

 

 

Слід зазначити, що доктор історичних наук Володимир Клапчук є автором та співавтором майже 250 наукових і 60 науково-популярних праць.



9 Жовтня 2015 p.
©http://briz.if.ua/