Конференція ОБСЄ у Варшаві: російська пропаганда і «живі» свідчення жертв війни в Україні


Протягом двох тижнів з 21 вересня до 2 жовтня у Варшаві (Польща) триває щорічна конференція Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), на котрій представлена значна частина країн світу. Програма події доволі насичена: щоденно відбуваються дискусійні зустрічі під час ділових сніданків, робочих нарад, додаткових заходів. Основними темами на цьогорічних робочих засіданнях, є дотримання прав людини щодо свободи слова, приватності, мирних зібрань, свободи від катувань, права на життя, свободи пересування, совісті, релігії, переконань. Окрема увага приділяється обговоренню демократичних виборів, гендерної рівності, проблем біженців, боротьби з тероризмом.

Багато додаткових заходів присвячено саме ситуації в Україні, які організовують як українські державні та громадські структури, так й іноземні. Проте, російські пропагандисти працюють і на цьому рівні доволі професійно: українські псевдо-громадські організації доповідають з високих трибун про процвітання фашизму в державі, злочини добровольчих батальйонів на мирних територіях, російська делегація не забуває щоразу згадувати про «незаконну владу в Києві», на розкладках є вдосталь наклепницької літератури.

Делегація з України, у свою чергу, мала вагомі контраргументи, які вдалося успішно висвітлити на так званих сайд-івентах. Говорили про порушення під час Майдану, проблеми Криму та сходу країни, неефективне розслідування злочинів, агресію Російської Федерації. Увагу представників іноземних делегацій привертали також футболки з вимогою зупинити втручання Росії та звільнити українських в'язнів совісті з тюрем країни-окупанта.

Кульмінацією поїздки була зустріч із представниками міжнародної спільноти, котру проводила Коаліції громадських організацій та ініціатив «Справедливість заради миру на Донбасі», регіональним партнером якої виступила Івано-Франківська обласна організація «Молода Просвіта». На заході було представлено проміжні результати збору та аналізу отриманих свідчень від понад сотні колишніх полонених невизнаних Донецької і Луганської народних республік, серед яких 10 % опитаних родом з Прикарпаття. До слова, майже у всіх свідченнях згадується присутність російських військ та найманців на захоплених територіях. Троє людей, які побували в полоні, особисто побажали приїхати розповісти про ті жахливі катування, які їм довелося пережити. Так, Вікторія К. пригадувала: «Посадили так, аби чоловік мене бачив, і їхній головний сказав іншим сепаратистам дати йому прозорий пакет, бо він "любить дивитися, як вивалюються очі". Надів мені на голову пакет і почав душити до втрати свідомості». Ніхто з аудиторії не залишився байдужим. У підсумкових виступах представник американської делегації чітко дав зрозуміти, що США за цілісну Україну. Український політик Андрій Магера констатував: "Одна велика імперія не поборола фашизм, а всиновила його", що викликало ще більше незадоволення російських пропагандистів.

Як показує історія інших країн, злочинці рано чи пізно будуть покарані. Наше завдання сьогодні – зібрати усі свідчення від жертв порушень прав людини і зберегти їх для міжнародного слідства.

 

Євгенія Бардяк, учасниця конференції, голова ІФОО «Молода Просвіта»



28 Вересня 2015 p.
©http://briz.if.ua/