Театральний проект "Оскар і Рожева пані" - актори допоможуть важкохворим дітям


Звернути увагу суспільства до проблеми паліативної допомоги дітям та доступу дитячих форм знеболювального – сиропів та пластирів має на меті новий театральний проект «Оскар та Рожева пані», який вже 7 жовтня буде презентовано прикарпатській театральній публіці на сцені Івано-Франківського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Івана Франка.

Нова вистава, прем’єра якої, між іншим, відкриє 77-й театральний сезон, є спільним доробком відомої столичної актриси театру і кіно Ірми Вітовської та творчого колективу Театру, про що сама Ірма та директор театру Ростислав Держипільський, а також маленькі виконавці головної ролі Влад Болюк та Марко Кирильчук розповіли на присвяченій проекту прес-конференції. Йдеться про виставу за мотивами роману відомого французького письменника Еріха-Еммануеля Шмітта, що оповідає про останні дні життя приреченого на смерть невиліковно хворого маленького хлопчика.

Як стверджує І.Вітовська, ідея створення проекту народилася у неї ще у 2012 році. «Річ у тім, що в 2011 році я долучилася до акції «Стоп Біль», ціллю якої був доступ до знеболювального важкохворим пацієнтам, невиліковно хворим. Якось я увійшла в коло цих людей, перезнайомилася з багатьма паралельними супуьніми іншими фондами, іншими організаціями, які були зацікавлені у просуванні теми доступу до знеболення українців», - розповіла актриса. З її слів, на той час в Україні налічувалося близько 380 – 400 тисяч людей, які мали потребу у таблетованому морфіні, якого в Україні на той час не було через відсутність відповідного законодавчого регулювання.  Акція дала свій результат і у 2013 році було ухвалено відповідний Закон. «Тоді… я дізналася – вже знайомилася з усіма цими проблемами – в якій у нас страшній ситуації знаходиться дитина, - додає артистка, - у нас паліативно хвора дитина взагалі не має статусу, а якщо немає статусу, ми не можемо реєструвати дитячої форми  знеболювального, яка є у всьому світі, - це є пластир і сиром, які Україна не виробляє».

В даному контексті роль нової вистави – подвійна. З одного боку – це збір коштів для забезпечення якісної паліативної допомоги важко хворим дітям, в тому числі на потреби функціонування виїзної консультативної бригади для надання допомоги паліативним дітями, щодо яких немає можливості госпіталізації у хоспісні заклади; з іншого – це привернення уваги широкої громадськості до проблеми, власне, визначення статусу паліативно хворих дітей і надання їм доступу до знеболювального у формі дитячих сиропів і пластирів. Слід зауважити, що на сьогоднішній день знеболювальне хворим дітям вводять ін’єкційним способом. Чи варто говорити, що то є – укол для дитини, а тим більше для тієї, яка і без того переживає страшенні страждання?

Зі слів І.Вітовської, щороку в Україні фіксується близько 70 тисяч дітей таких дітей. При цьому 17,5 – 18 тисяч з них щороку помирає – помирає у муках, не отримавши знеболювального.

Виставу планується показувати не лише в Івано-Франківську, а й возити її по всій Україні. Тільки так, за задумом авторів, вдасться  змобілізувати на вирішення піднятих у творі проблем максим українського суспільства. Показ вистави супроводжуватиме тематична виставка фотографій. Окремі з її експонатів будуть використані й у самій виставі.

Особливістю нової роботи стала участь у ній дітей. Загалом у виставі задіяно десять маленьких акторів. Дитячою є і заголовна роль – Оскара, на якого, зі слів директора театру і одночасно режисера-постановника Ростислава Держипільського, припадає основне навантаження. «Це фактично повноцінний партнер Ірми. І це дуже і страшно, і лячно, і складно, але в цьому, я думаю, що буде родзинка нашого проекту», - зазначив пан Держипільський.

Самі ж хлопці – виконавці заголовної ролі, – не зважаючи на усілякі забобони і відмовляння, пишаються тим, що їм випала можливість хоч якось полегшити страждання їхніх однолітків, дитячі радощі яких перекреслила важка хвороба.

Проект реалізується за підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» за ініціативи Івано-Франківського благодійного фонду «Мати Тереза», у партнерстві з Міністерством культури України, Івано-Франківським обласним академічним музично-драматичним театром ім. І.Франка, Київським Національним театром оперети, каналом «1+1».



24 Вересня 2015 p.
©http://briz.if.ua/