Івано-Франківськстандартметрології: набирають чинності вимоги до безпечності та якості харчових продуктів



 20 вересня 2015 року набирає чинності Закон України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Ще на етапі розробки та підготовки до впровадження цей Закон отримав чимало неоднозначних, подекуди протилежних, відгуків щодо можливого позитивного і негативного впливу на всіх учасників українського ринку харчової продукції (як споживачів, так і виробників), однак цей Закон безперечно має євроінтеграційний характер, оскільки він побудований на принципах та вимогах до безпечності харчових продуктів, які діють в Європейському Союзі.

Серед цих принципів – зменшення кількості адміністративних процедур, на які сьогодні виробниками витрачається багато часу та коштів і чітке закріплення відповідальності операторів ринку за безпечність та якість харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї. Однією з кардинальних змін системи забезпечення якості і безпечності продукції, згідно нового Закону, є запобігання виникненню причин, що можуть спричиняти негативний вплив на якість і безпечність продукції, шляхом обов’язкового запровадження системи управління безпечністю харчових продуктів на принципах ХАССП (латиницею - НАССР). Ця абревіатура вже не є новиною ні для тих, хто уважно знайомиться з інформацією зазначеною на етикетці продукту, ні для виробників. Однак, якщо раніше запровадження сучасних систем управління і безпосередньо ХАССП (НАССР) було ознакою прогресивності підприємства або особливостями виробництва окремих видів харчової продукції, то тепер запровадження ХАССП – норма закону. З огляду на законодавчо закріплену значну фінансову відповідальність за невиконання вимог Закону щодо застосування ХАССПу його впровадження потребує уваги всіх операторів ринку вже сьогодні.

А наявність кваліфікованих фахівців з розробки і впровадження принципів ХАССП у кожній області, дає можливість у найкоротші терміни привести виробництво у відповідність вимогам законодавства та постійно забезпечувати належний рівень якості і безпечності продукції такий необхідний як для кожного пересічного споживача, так і для ефективного господарювання виробника.
Окрім запровадження ХАССП серед обов'язкових вимог до виробників і продавців(постачальників) продукції - заборона виробляти та/або вводити в обіг небезпечні, непридатні до споживання або неправильно марковані харчові продукти. Відповідність маркування вимогам законодавства – також одне з "гарячих" питань для виробників, оскільки потребує кропіткої професійної уваги і є не тільки так би мовити "мовою спілкування" між виробником і споживачем, а й своєрідним "вхідним квитком" на ринок і "перепусткою" у сегмент успішного безпроблемного бізнесу.

З огляду на потреби галузі виробництва та реалізації харчової продукції ДП"Івано-Франківськстандартметрологія" у жовтні заплановано проведення ряду інформаційних заходів (семінарів, тренінгів) з питань роз'яснень положень Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", зокрема, в частинах розробки, запровадження та сертифікації системи управління безпечністю харчових продуктів, порядку оформлення декларації виробника та належного маркування харчової продукції.

Ольга Петренко, для БРІЗ



19 Вересня 2015 p.
©http://briz.if.ua/