Агітація до початку виборчої кампанії: хто і як стартував до встановленого строку


Хто з політичних партій стартував з передвиборчою агітацією у місті Івано-Франківську ще до офіційного старту виборчої кампанії і яким чином це відбувалося – досліджували прикарпатські активісти Комітету виборців України.

Результатами проведених досліджень з представниками засобів масової інформації поділився сьогодні голова обласної організації КВУ Максим Лисюк. Він, зокрема, нагадав, що виборчий процес офіційно стартував в Україні 5 вересня. Проведені ж спостереження періоду включно до 3 вересня.

Зі слів пана Лисюка, в ході проведення спостереження досліджувалися такі основні аспекти, як: активність політичних партій та кандидатів в плані проведення різнопланових агітаційних заходів, використання ними агітаційних матеріалів – листівок, плакатів, флаєрів тощо (в тому числі і питання порушення встановлених вимог благоустрою в ході використання такої агітації), використання агітаційних палаток, біл-бордів та сіті-лайтів, поширення інформаційних матеріалів у вигляді газет, активність у засобах масової інформації.

«Якщо ми почнемо говорити про заходи, які проводили політичні партії, насправді відчувалася активність небагатьох політичних партій» - зазначив пан Лисюк. Так, з його слів, Всеукраїнське об’єднання «Свобода» практикувало зустрічі виборців, в тому числі і у дворах, з лідером Івано-Франківського міського осередку партії, з депутатами місцевих рад від ВО «Свобода», різні конкурси, розважальні заходи, організувало і провело Парад вишиванок. У свою чергу Об’єднання «Самопоміч» проводило ранкові зарядки – дуже гарний, зі слів лідера обласного КВУ захід, оскільки пропагує здоровий спосіб життя. Кандидат в Івано-Франківській міські голови Олександр Шевченко 1 вересня роздавав школярам безкоштовні сертифікати на навчання катанню на лижах, а народний контроль встановлював плакати з поясненням, чого вони хочуть потрапити до міської ради і чого добиваються.

Крім того, дуже незначна кількість політичних сил практикувала поширення різного роду агітаційної продукції (в основному ВО «Свобода», «Народний контроль», партія «Воля», ВО «Самопоміч» та кандидат в мери Олександр Шевченка), щоправда, часто-густо таке поширення супроводжувалося порушення встановлених правил благоустрою. Як зауважив громадський активіст, обклеювалося практично все – електроопори, паркани, дерева. «Навіть зафіксували на ГРП (газо-розподільний пункт – ред.). ГРП повністю було заклеєне листівками формату А3», - розповідає Максим Лисюк.

Дещо більше політсил встановили свої агітаційні намети. Найбільше таких наметів поставили Українське об’єднання патріотів – УКРОП, ВО «Свобода», «Народний контроль», ВО «Самопоміч», партія «Воля», кандидат у мери Олександр Шевченко та громадська організація «Успішна країна».

Окрему увагу М.Лисюк приділив питанню зовнішньої політичної реклами на біл-бордах. Як зауважив активіст, одними з перших на цій ниві стартували місцеві «свободівці». «Починаючи з привітань мешканців з Новим роком і Різдвом Христовим та з Великоднем, і аж до тепер. Пізніше до них долучилися біл-борди із символікою партії «УДАР», «Народний Контроль», «Воля», а також біл-борди від народних депутатів Олександра Шевченка та Ігоря Насалика», - розповідає очільник обласного КВУ.

Що ж до сіті-лайтів, то до офіційного початку виборчої кампанії цим способом політичної реклами послуговувались лише дві партії: Українська Галицька партія та партія «Наш край».

Чимало політичних структур ще задовго до початку виборчого процесу активно поширювали агітаційні матеріали у вигляді газет. Зі слів пана Лисюка, таким агітматеріалам виборець довіряє найбільше, а відтак саме на дослідження цього аспекту було акцентовано найбільшу увагу активістів КВУ. Як було зазначено, таким видом агітації до початку виборчої кампанії активно користувались (принаймні судячи з використання у цих матеріалах символіки політичних сил) ВО «Свобода», Об’єднання «Самопоміч», ВО «Батьківщина», Блок Петра Порошенка «Солідарність», кандидат у міські голови Олександр Шевченко, УКРОП, партія «Народний контроль». При цьому такі матеріали розповсюджувались як через агітаційні намети, так і поквартирно. При цьому М.Лисюк зауважив, що приблизна вартість одного примірника газети (в ряді випадків їх позиціонували не як газети, а як інформаційний вісник, брошура тощо) на один розворот разом з прикріпленими супутніми елементами – флаєрами, дорхенгерами, буклетами тощо – становить близько 1 гривні. Втім, вказані у таких матеріалах тиражі зазвичай є суттєво заниженими.

У теле-радіоефірі постійно були представлені ВО «Свобода», передачі за участю представників якої виходили в ефір щонайменш тричі на тиждень на двох каналах, та партія «Народний контроль» - щодня по буднях. Решта партій були представлені фрагментарно – у випусках новин.



10 Вересня 2015 p.
©http://briz.if.ua/