Чи мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення працівники органів ДФС України?


Відповідно до п.п. 20.1.41 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями контролюючі органи мають право складати стосовно платників податків - фізичних осіб та посадових осіб платників податків - юридичних осіб протоколи про адміністративні правопорушення та виносити постанови у справах про адміністративні правопорушення у порядку, встановленому законом.

Статтею 234 прим. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 року № 8073-Х зі змінами та доповненнями (далі - КУпАП) передбачено, що органи доходів і зборів розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням порядку приймання готівки для подальшого її переказу (ст. 163 прим. 13 КУпАП), порушенням порядку проведення готівкових розрахунків та розрахунків з використанням електронних платіжних засобів за товари (послуги) (ст. 163 прим. 15 КУпАП), ухиленням від подання декларації про доходи (ст. 164 прим. 1 КУпАП), порушенням законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ст. 165 прим. 1 КУпАП), порушенням порядку припинення юридичної особи (частини третя - шоста ст. 166 прим. 6 КУпАП), перешкоджанням уповноваженим особам органів доходів і зборів у проведенні перевірок (ст. 188 прим. 23 КУпАП).

Від імені органів доходів і зборів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники органів доходів і зборів та їх заступники.

Відповідно до ст. 255 КУпАП уповноважені посадові особи органів державної податкової служби мають право складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення у таких випадках:

- за порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності (ст. 51 прим. 2 КУпАП);

- за порушення порядку проведення розрахунків (ст. 155 прим. 1 КУпАП);

- за ухилення від повернення виручки в іноземній валюті (ст. 162 прим. 1 КУпАП);

- за незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків (ст. 162 прим. 2 КУпАП);

- за порушення порядку ведення податкового обліку, надання аудиторських висновків (ст. 163 прим. 1 КУпАП);

- за неподання або несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов’язкових платежів) (ст. 163 прим. 2 КУпАП);

- за невиконання законних вимог посадових осіб органів доходів і зборів (ст. 163 прим. 3 КУпАП);

- за порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб і подання відомостей про виплачені доходи (ст. 163 прим. 4 КУпАП);

- за порушення умов видачі векселів (ст. 163 прим. 12 КУпАП);

- за порушення порядку провадження господарської діяльності (ст. 164 КУпАП);

- за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка (ст. 164 прим. 5 КУпАП);

- за зайняття забороненими видами господарської діяльності (ст. 164 прим. 16 КУпАП);

- за незаконні дії у разі банкрутства (ст. 166 прим. 16 КУпАП);

- за фіктивне банкрутство (ст. 166 прим. 17 КУпАП);

- за виготовлення, придбання, зберігання або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв або тютюнових виробів (ст. 177 прим. 2 КУпАП).

- за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції (ст. 204 прим. 3 КУпАП).

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 138.03).



4 Вересня 2015 p.
©http://briz.if.ua/