Таксі без повіреного таксометра – не таксі


З огляду на стрімкій ріст уваги у м.Івано-Франківську до якості і вартості транспортних перевезень у громадському транспорті варто наголосити і на  тому, що прозорість ціноутворення та обгрунтованість визначення вартості перевезення є проблемою і для такого виду громадського транспорту як таксі. І хоч цей вид громадських перевезень  не на стільки соціально проблемний, однак, навіть така, начебто зрозуміла і проста, послуга часто викликає у споживача цілу низку питань, а саме: по якому тарифу водій надає відповідні послуги з перевезення, яка відстань поїздки і, в решті решт, яка об’єктивна вартість отриманої послуги. На перший погляд ці питання доволі прості, але без відповідного засобу вимірювальної – такого як таксометр, дати відповідь на ці питання неможливо. Наявність таксометра – не примха якоїсь контролюючої установи – а вимога Закону України «Про автомобільний транспорт». Цим законом визначено, що таксі має буте обладнане діючим таксометром - приладом, який призначений для інформування пасажирів про вартість поїздки та реєстрації таких параметрів роботи автомобіля-таксі як тариф, кількість кілометрів пробігу, дату, час посадки та висадки пасажирів, початок та закінчення часу роботи водія, середню швидкість автомобіля, тощо). Статтею 40 Закону України "Про автомобільний транспорт" також передбачено, що водію таксі забороняється здійснювати перевезення пасажирів, якщо в таксі відсутній, або не працює таксометр, а статтею 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності"  визначено, що господарська діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі підлягає ліцензуванню. Відповідно до ліцензійних умов наявність таксометру є однією з обов'язкових умов здійснення такої діяльності. Пригадайте  свою останню поїздку в таксі – чи був наявний і чи працював такий прилад в автомобілі, який вас перевозив? Однак, тільки наявність приладу не ознічає прозорість роботи і ціноутворення – правильність його роботи на пряму залежить віж програмування відповідних параметрів, індивідуальних для кожного типу автомобіля і тарифів. Здійснювати такі індивідуальні налаштування мають право тільки уповноважені сервісні центри, а справність і точність роботи приладу підтверджується його періодичною метрологічною повіркою.

Зауважимо, що у відповідності до ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» таксометри підлягають обов’язковій періодичній повірці в експлуатації та після ремонту. Повірка виконується з метою визначення придатності до використання. Таксометри, які не  пройшли відповідну повірку, вважаються непридатними і забороняються до подальшої експлуатації, оскільки можуть фіксувати не точні дані.

Якщо ж таксометр, відповідно до законодавства України, використовується ще і як реєстратор розрахункових операцій, то його додатково необхідно зареєструвати в податковій адміністрації і перевести у фіскальний режим роботи.

Таким чином, кожний суб'єкт господарювання, який надає  послуги з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі, незалежно від виду оподаткування, який до нього застосовується, зобов'язаний обладнати транспортний засіб таксометром, здійснювати його періодичну повірку і розраховуватися з клієнтами  тільки з його допомогою.

Однак, в даний час в м. Івано-Франківську, в порушення чинного законодавства, послуги таксі таксі або з не повіреними таксометрами, або взагалі без їх використання. І непоодинокі факти різної вартості поїздок за однаковими напрямками навіть за умови врахування всіх факторів, що впливають на вартість поїздки. Отже, звертаємо увагу на даний факт не тільки органів влади, які видають ліцензії на даний вид господарської діяльності, а й кожного споживача – саме ваша пильність попередить незадоволення та обурення від непрозорого формування вартості послуг таксі.

Ольга Петренко, для БРІЗ



9 Липня 2015 p.
©http://briz.if.ua/