Середньостатистичний мешканець Франківська займає 2,4 гектара на планеті


Під час фестивалю “Eco Life Style”, що пройшов цими вихідними у місті, франківці вимірювали свій екологічний слід — скільки площі планети у гектарах займають, щоб забезпечити себе ресурсами та утилізувати власні відходи. Дослідження проводили у рамках освітньої програми “Стале домогосподарство”.

Власний екослід виміряли більше 100 франківців. У середньому вийшло — 2, 41 гектара на кожного. Середній в Україні — 3, 19 га, “ідеальним" же вважається 1, 8 гектара — саме стільки у глобальному масштабі припадає на одного мешканця планети.

За словами організаторів, такою акцією запрошували усіх охочих подумати, чи раціонально вони використовують ресурси, і що кожен може змінити у своєму стилі життя, щоб зменшити тиск на Землю. Якщо продовжимо споживати тими ж темпами, то до 2030 року людству потрібно буде дві планети, щоб забезпечити себе ресурсами.

 “На розмір потрібної нам площі впливає наш стиль життя і звички, — розповідає координатор освітньої програми “Стале домогосподарство” Галина Гупан — Скільки і як часто споживаємо чи не споживаємо м'яса, яким продуктам надаємо перевагу — свіжим чи напівфабрикатам, місцевого виробництва чи імпортним; яким транспортом частіш за все пересуваємось; чим, як далеко і часто подорожуємо; у якому будинку живемо та зі скількома членами родини; чим опалюємо оселю і яку температуру підтримуємо, які енергоефективні засоби використовуємо; що купуємо; які види відході сортуємо”.

Цікаво, що у 2014 році на Ярмарку ідей "Івано-Франківськ на шляху до сталого розвитку" програма проводила таке ж дослідження. Тоді встановили середній екослід мешканця міста — 3,14 га.

На сайті Всесвітнього фонду дикої природиhttp://footprint.wwf.org.uk/ можете виміряти власний екослід. Крім того, отримати поради, як його зменшити.

Освітня програма “Стале домогосподарство” діє у Івано-Франківську з початку 2014. За півтора року учать у ній вже взяли понад 2 тис. франківських родин. Організатори зазначають, що родинам, які пройшли 8-тижневу програму, вдаєтьсяу середньому до 18% знизити витрати електроенергії, до 17% води та до 28% скоротити кількість відходів, просто змінивши власні звички. Учасники підрахували — це щонайменше 15% економії сімейного гаманця. Програма реалізується у рамках міжнародного проекту “Освіта для сталого розвитку в дії”, що виконується організаціями “Вчителі за демократію та партнерство” (Україна) спільно з GlobalActionPlan(Швеція).

Довідково

Екологічний слід — це умовне поняття, що відображає споживання людством ресурсів планети. Це така площа у гектарах продуктивної території, необхідної для виробництва ресурсів, які ми використовуємо, та для переробки і поглинання наших відходів.

Згідні зі "Звітом живої планети 2012”, людина потребує в середньому 2,7 га, щоб забезпечити себе ресурсами і позбавитись відходів.Екологічний слід є дуже різним в різних регіонах. У країнах, що розвиваються, він складає 1,14 га на душу населення. І ця площа впродовж 5 останніх років залишилась незмінною, тоді як кількість людей збільшилась у п’ять разів. Жителям країн таких як Китай, Індія та Бразилія потрібно 1,92 га. А у розвинених країнах слід становить 5,6 га, і ця цифра є стабільною останні 40 років, тоді як біоздатність впала на 45%. До десятки країн з найбільшим екологічним слідом належать Катар, Кувейт, Об’єднані Арабські Емірати, Данія, США, Бельгія, Австралія, Канада, Нідерланди та Ірландія.



9 Червня 2015 p.
©http://briz.if.ua/