Івано-франківцям продемонстрували латиські мрії та міфи про латишів


Про що мріють латиші і які про них складають міфи, - розповіла івано-франківцям латвійська художниця Агнесе Буле.

Агнесе Буле з картиною "Вічно квітнуть українські ліси"

Виставка її робіт, що так і називається «Латиські мрії і міфи про латишів» відкрилася вчора в приміщенні Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею.

Картина Агнеси Буле

Дана виставка – це такий собі подарунок Латвійської Республіки місту Івано-Франківську до 353-ї річниці з дня заснування міста і продовження гарної традиції мистецької співпраці, що розпочалася торік у листопаді з виставки фоторобіт латвійських фотографів «Наш шлях до незалежності».

Картина Агнеси Буле

Як зауважила перший секретар посольства Латвійської Республіки в Україні Лігіда Давидова, яка спеціально прибула до Івано-Франківська, щоб представити експозицію прикарпатським поціновувачам мистецтва, Агнесе Буле зобразила життя латишів як воно є. Тому там присутні і мрії, і міфи, і реалії буття латишів. Зрештою, не тільки латишів. Адже, як було зауважила сама художниця, залежно від тієї місцини, де експонується виставка, зображені у картинах ідеї можна проектувати на мешканців будь-якої країни. І зображена на картині фігурка людини, яка за задумом символізує латиша, може так саме символізувати українця або мешканця будь-якої іншої країни. Зрештою, цінності, які відтворює виставка, а це, зокрема, взаємодопомога, цілеспрямованість, прагнення процвітання рідної країни, прагнення достатку, миру тощо – вони у більшості своїй є універсальними. Символічним підтвердженням цьому є сувеніри, що їх авторка робіт подарувала усім, хто долучився до організації виставки, – представнику латвійської дипмісії Лігіді Давидовій, керівництву міста Івано-Франківська в особі заступника міського голови Руслана Гайди, керівництву Обласного краєзнавчого музею та Центру дитячої творчості, а також представникам делегації латвійського міста Єлгава, які також взяли участь у відкритті виставки. Йдеться про репродукцію картини «Вічно квітнуть українські ліси», яка є по суті картиною-близнюком картини «Вічно квітнуть латвійські ліси», втім, на відміну від своєї «сестри» виконана у кольорах українського прапора.

Агнесе Буле зібрала у своєму доробку близько 50 латиських мрій, які виконала у вигляді малюнків-симоволів. Усі вони представлені на великому полотні-словнику латиських мрій, яка відкриває експозицію. Що ж до міфів про латишів, то ці міфи митчиня збирає вже протягом 15 років і щоразу додає малюнки нових міфів.

Картина Агнеси Буле

Всі вони зображені не без долі гумору.

Як вже відзначалося, в багатьох роботах пані Буле присутній образ людини. За визначенням це латиш. Хоча, вище вже сказано, що «латиш» - це поняття у творчості художниці відносне. Тому мова тут йде радше про людину як універсальний образ.

На картинах Агнеси Буле людина зображена у вигляді білого символу – символи чистоти і доброти. Це -  як Боже диво. Воно скрізь: на деревах, на сонці, на кульбабах. Воно у головах тих, які уже усвідомили себе частиною природи. Дерева тут мають химерну, майже геометричну форму. Жанр примітивізму, в якому працює художниця, яскраво підкреслюють незвичні  кольори: основними барвами є білі та чорні на болотно-зеленому та теракотовому тлі.

Картини Агнеси Буле

«Наче малює дитина… але такий глибокий зміст кожного полотна»,- ділиться своїми враженнями глядач Іван Гребенюк.

Значний пласт творчості пані Буле присвячено зображення патріотизму латишів. До речі, латвійський червоно-білий прапор чи не найпоширеніший образ картин художниці після образу людини.

Відкриття виставки Агнеси Буле

Як зауважила Лігада Давидова, раніше виставка вже побувала в інших містах України, зокрема, в Києві та Одесі.

Її ж відкриття в Івано-Франківську по-своєму символічне. З одного боку вона, як вже зазначалося, припала на святкування 353-річчя міста, а з іншого - дипломатка нагадала, що в день відкриття виставки – 8 травня Україна, Латвія та багато країн світу вшановують пам'ять загиблих у другій світвій війні. І гуманістична тема виставки чи не найкраще відповідає цій даті.



9 Травня 2015 p.
©http://briz.if.ua/