Як уникнути появи злоякісної меланоми шкіри


Про це розмова з районним лікарем-дерматологом Городенківської ЦРЛ Наталією Семчук.

Меланома— злоякісна пухлина, яка швидко росте та метастазує. Виникає в будь-якому віці, трохи частіше в жінок. У 87-90 відсотків меланома вражає шкіру.

— Як виникає меланома?

— Злоякісна меланома шкіри виникає з меланоцитів — клітин, що виробляють пігмент меланін, тому вона в більшості випадків має темне забарвлення, але може бути й безпігментною. Середовищем для її виникнення часто (50-70 відсотків) служать уроджені пігментні плями — невуси, особливо такі, що повторно травмуються, розташовані на спині, надпліччі, стопі або відкритих частинах тіла. Ще більш небезпечні меланоми, що розвиваються на фоні набутих пігментних плям, котрі з’являються у хворих у зрілому віці.

—    Що не рекомендується робити, коли виявили меланому?

— На відміну від раку шкіри, при меланомах не рекомендується робити пункцію або біопсію, тому що найменша травма може сприяти бурхливій генералізації процесу. Тож єдина можливість уточнення діагнозу — цитологічне дослідження відбитку виразки. В інших випадках діагноз встановлюють тільки за клінічними даними. Для виключення метастазів у внутрішніх органах використовують ультразвукове дослідження, рентгенографію і комп’ютерну томографію.

—    На яких частинах тіла найчастіше проявляється це захворювання?

— Найчастіше зустрічається на шкірі голови, вух, ногах, руках. Локалізація пухлин  в чоловіків — спина, грудна клітка, руки, у жінок — груди, ноги.

—    Які ознаки злоякісної меланоми?

—  Збільшення розмірів у діаметрі понад 6 мм, кровоточивість, зміна кольору —  посилення чи, навпаки, ослаблення забарвлення, а також інфільтрація навколо невуса. Клінічно злоякісна меланома виглядає як щільний пухлинний вузлик інтенсивного чорного кольору, іноді з блакитнуватим відтінком. Злоякісна меланома дуже рано й швидко дає метастази у прилеглі лімфатичні вузли. Тож навіть при не збільшених лімфатичних вузлах у регіональних зонах (зазвичай на шиї, у паховій ямці й пахово-бедренній ділянці) вони підлягають видаленню.

—    Які органи найчастіше уражають метастази?

— Легені, печінку, головний мозок, а також нерідко спостерігають дисемінацію пухлинних вузлів на шкірі тулуба, рук та ніг. Часто хворий звертається щодо збільшення лімфатичних вузлів. Буває, що з косметичною метою видалення бородавки. А ця безвинна бородавка була злоякісною меланомою. Тож не потрібно самостійно видаляти бородавки і будь-які нарости, а звертатися до спеціалістів.

Не перебувайте тривалий час під впливом сонячного проміння. Використовуйте сонцезахисні окуляри, одяг. Уникайте травмування родимок.

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ.



22 Квітня 2015 p.
©http://briz.if.ua/