Як далі житиметься українцям у 2015-му році?


 Сказати, що минулий рік для українців  був найважчим, значить нічого не сказати. Він приніс  такі випробування, про які ще зовсім недавно і вві сні не могло приснитись. Хто б подумав, що в 21-му столітті Україна воюватиме…І  з ким? Найближчим сусідом, якого зараз не повертається язик назвати старшим братом. Війна, що розгорілась на Сході України вже після анексії Криму, є найважчим тягарем, що ліг на плечі всього українського народу.  Сотні молодих людей уже віддали своє життя за свободу і незалежність країни,  а ще стільки поляже смертю хоробрих, адже війна триває. Але мова сьогодні не про це. Життя продовжується,  і яким воно буде завтра – питання, що хвилює кожного з насОкупація Криму, війна на Сході, процвітаюча корупція  не могли не позначитись на економічно-фінансовій ситуації країни. Сьогодні Україна знаходиться в умовах, в яких ще ніколи не була. З одного боку -  глибока економічна криза та необхідність реформувати і навіть відбудовувати  важливі державні інститути, з іншого - бойові дії з терористами та російськими найманцями. А це потребує чималих ресурсів та мобілізації сил усього суспільства. Певні надії на покращення ситуації в державі українці покладають все ж на владу. Дієвість нового парламенту  та боротьба з корупцією  нині стоять на першому місці серед інших першочергових завдань. На другому місці - збільшення прозорості діяльності влади та очікування зменшення податкового тиску.  Не менш важливими є реформа судової системи, якій люди вже давно не вірять Щодо падіння економіки: скорочення виробництва, зменшення попиту, проблеми з доступом до фінансових ресурсів та інші, спостерігаються в промисловому секторі вже третій рік поспіль. Однак, на думку експертів, зараз найбільш негативним явищем для фінансового клімату в країні є зовсім неекономічний чинник, а саме російська військова агресія в Донецькій і Луганській областях. Тому успішне закінчення військової операції, наведення ладу та відновлення цих територій у складі єдиної української держави - це те, чого очікує від влади український народ.

Та все ж повернемось до фінансів.

Головний фінансовий документ 2015-го року був прийнятий без ретельного аналізу. Лише після внесених змін доходи до бюджету мають збільшитись на 22,2 млрд. грн., видатки -  на 35,6 млрд. грн., розмір дефіциту – на 12,6 млрд. грн. Зростання ВВП має скласти  5,5%.  Складну фінансову ситуацію сповна відчують пересічні українці. Доведеться відмовитись від деяких соціальних виплат. Крім заморожування підвищення зарплат, змінено порядок призначення допомоги при народженні і по догляду за дитиною до трьох років. Так, батьки дітей, які народилися 1 липня і далі  отримуватимуть допомогу  в розмірі 41 280 гривень  незалежно від кількості народжених дітей. Правда, це не стосується тих дітей, які народилися до 30 червня. На їх утримання, як і раніше, батьки отримуватимуть  на першу дитину - 30 960,00 гривень, на другу - 61 920 гривень, на третю та наступних дітей – 123 840 гривень. Доведеться відчути фінансову кризу не лише молодим сім’ям. Різке зростання цін на товари першої необхідності, комунпослуги, газ та електроенергію торкнеться майже всіх українців. І хоч на валютному ринку в Україні настало відносне затишшя, національна гривня ще нескоро причалиться до надійного берега.  

Затягують паски не лише українці - у всьому світі економічна криза.  До речі,  МВФ через нестабільну ситуацію на Сході пом’якшив умови виконання дворічної програми співробітництва з Україною щодо збереження обов'язкового обсягу резервів Нацбанку, дефіциту держбюджету й обсягу гарантованого державного боргу.Коментуючи таке рішення, директор Фонду Крістін Лагард зазначила, що уряд України проводить політику, спрямовану на стабілізацію економіки. І підтвердженням цього є великий оптимізм та здатність уряду надалі слідувати обраному курсу. 

 Водночас, ескалація конфлікту на Сході, посилення економічної кризи лягають "важким тягарем на економіку й суспільство" в цілому. На думку Лагард, реформа фінансового сектора України розвивається, як і було заплановано. "Регуляторно-наглядова база зміцнюється, діагностика банків відбувається згідно з планом, можливості Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виконувати покладені на нього функції розширюються. Влада також продовжує працювати над посиленням здатності банків вирішувати питання прострочених кредитів, пропонуючи схеми стимулювання добровільної реструктуризації боргів", - сказала Крістін Лагард. За її словами,  очевидним є прагнення влади до скорочення дефіциту бюджету й до покращення загального економічного клімату в країні, зокрема за допомогою створення спеціального органу боротьби з корупцією та протидії легалізації незаконно отриманих доходів. 

 Однак,  ризики невиконання програми ще є досить високими. І навіть при активній фінансовій та технічній допомозі міжнародної спільноти, повний  успіх залежить від якнайскорішого завершення воєнних дій. Тому одним з головних завдань уряду є посилення обороноздатності країни. Так, у2015 році Україна планує оптимізувати структуру і чисельність військових формувань, модернізувати озброєння й техніку, а також збільшити фінансування українського війська. А ось на органи влади  з метою ліквідації дублювання функцій і забезпечення прозорості системи очікує подальше скорочення.        Питання наповнення бюджету влада збирається  вирішувати за рахунок внутрішніх позик, іноземних кредитів і нових податків, зокрема податку на нерухомість,  а також виведення з тіні конвертованих зарплат і доходів громадян.  Інновацією стане також децентралізація влади. Тобто, місцева влада матиме широкі можливості розпоряджатися своїми коштами на власний розсуд. Правда, які доходи вона матиме і чи вистачить їх на життєво важливі справи, сказати важко. Та й за якими стандартами житимуть громадяни України в цьому році, якщо інфляція й далі зростатиме, а зарплати і пенсії будуть заморожені? Втім, поживемо-побачимо.

 

       

                                                                                                                                                                          Віра Гелеван,

                                                                                                                                                                          викладач юридичних

                                                                                                                                                                          дисциплін Івано-Франківського

                                                                                                                                                                          аграрного коледжу ЛНАУ                                    



14 Квітня 2015 p.
©http://briz.if.ua/