Реальний підрахунок тарифів на перевезення в Івано-Франківську


Іванофранківець Андрій Черніков розрахував реальну вартість проїзду в Івано-Франківську. За його підрахунками, ціна впала з восьми грн. до чотирьох:

Я хочу прокоментувати ті розрахунки, які нам підсунули перевізники (http://kurs.if.ua/…/v_ivanofrankivsku_zavershylysya_gromads…). Цитую "Бо на громадських слуханнях Ігор Сенчук озвучив одну цифру – 6,25 грн – середня собівартість перевезення одного пасажира у Франківську, тоді як перевізники озвучували інші. Так, в офіційних документах із розрахунками, які подав у міськвиконком перевізник на маршруті №84, фігурувала цифра у 8 грн."

Я взявся вивчати цей документ де дійсно була зазначена цифра 8.13 грн як собівартість перевезення. Я зразу помітив число яке мене здивувало, що розхід мастильних матеріалів складав більше ніх палива, а саме 6,95 грн на км (див мал. 1). На обороті було вказано як це вираховуюється і в поле "Витрати на паливо на 1 км пробігу" підставлено число 6,58 грн\км. Але це не вірне число. Витрати на паливо на 1 км пробігу, це не скільки гривень на 1 км пробігу витрачається на паливо, а скільки палива потрібно витрати на 1 км пробігу, бо розхід мастильних матеріалів розраховується від витрат палива. На 100л палива треба 1,2л моторного масла. Отже, правильне число мало бути 0,2483 л\км.

Підставивши це в формулу, я виявив, що ціна за квиток впала з 8,13 грн до 4,3 грн. Це на найдовшому 55 маршруті (26,5 км). Середня заповненість цього маршрута мала би бути 60 людей, це на повний оборотний маршрут, тобто з Симоненка до Чукалівки і назад до Симоненка. При цьому ціна на бензин вказана пікова, яка була 26.5 грн/л.
Також я зауважив, що в цих розрахунках взято до уваги, що автобус кожні 4000 км проходить ТО (тобто кожні 12 днів), на ремонт відведено 20 днів в році. З кожної тисячі кілометрів на запчастини (не рахуючи акумуляторів і шин) відкладається 1100 грн. При цьому порахована і амортизація. В цей розрахунок також був врахований зиск перевізника - 10% від обороту.

Тепер якщо взяти не найбільш довгий маршрут, а навіть не найбільш поширений - наприклад 29й (Обласна лікарня - Ринок - Велмарт - Сільпо) (7 автобусів на ньому працюють). Порахувати, що платних пасажирів він перевозить в середньому 40 в одну сторону, довжина маршруту становить 16,5 (приблизно, оборотного). Ціна бензина зараз 21 грн. То собівартість перевезення - 2,15 грн. Заробіток перевізника при вартості квитка 2,75 грн, буде становити 250 тис грн на рік (по 20 тис грн. на місяць). А при 4 грн - 645 тис грн (по 54 тис грн на місяць).

Це при тому, що автобус доглядається як належить, не скрипить, нічого не відвалюється, все прибрано і охайно. Бо ціна на запчастини закладається 60 тис на рік (а нагадаю що GPS-навігатор коштує 2000-3000 грн).

Можна щось говорити, що пенсіонери не платять, але з 1 червня 2015 року, вони вже не будуть вважатись пільговою категорією і кількість платних перевезень зросте.

Ще звісно не враховані супутні послуги, як зовнішня і внутрішня реклама, яка теж приносить копійочку.

Я зробив інтерактивну таблицю excel, де ви самі зможете перевірити всі цифри. https://docs.google.com/…/1PYkx4K2jm9nCETjTzEA-J1hY7o…/edit…

А також для скачування (з довжинами маршрутів):https://www.dropbox.com/…/%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D1%80%D0%B0%D1…

Джерело: Сторінка А.Чернікова в ФБ



18 Березня 2015 p.
©http://briz.if.ua/