Дихання війни на Прикарпатті. Готуй укриття заздалегідь


«До укриття». Вказівники з таким написом нещодавно з’явилися на стінах будівлі Івано-Франківської міської поліклініки № 2. Зрештою, не лише там, а й на будівлях низки інших установ, організацій та підприємств міста Івано-Франківська та області.

Дихання війни на Прикарпатті. Готуй укриття заздалегідь

Таким чином майже через рік конфлікту на Сході України дихання війни відчувається вже не лише у так би мовити «прифронтових» регіонах, як-от: на Харківщині, Дніпропетровщині, Запоріжжі тощо, а й на здавалося б такому далекому від зони конфлікту Прикарпатті.

Воно й не дивно. Адже конфлікт на Сході давно вже вийшов за межі того, що трактується законодавством як «антитерористична операція» (в народі АТО) і набрав формату справжньої війни – жорстокої  та безжалісної, та ще й, зважаючи на останні тенденції у світовій політиці та прогнози численних політаналітиків, із значним ризиком переростання у війну континентальну або й навіть глобальну…

Як наслідок, на Прикарпатті усерйоз згадали про споруди цивільного захисту. Відтак відповідно до розпорядження голови Івано-Франківської ОДА від 03.02.2015 року № 36 «Про організацію перевірок захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації» на виконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 січня 2015 року № 47-р «Про встановлення режимів підвищеної готовності та надзвичайної ситуації» в області триває перевірка захисних споруд цивільної оборони на відповідність встановленим вимогам.

На сьогоднішній день, за інформацією органів цивільного захисту населення, в області налічується 831 споруда цивільного захисту, в тому числі 112 сховищ та 719 протирадіаційних укриттів. Станом на 17 лютого спеціально створеними комісіями у складі фахівців Державної служби з надзвичайних ситуацій та представників місцевих органів виконавчої влади було перевірено 353 об’єкти, тобто майже 43%. Серед них – 52 сховища і 301 протирадіаційне укриття. На жаль, далеко не усі об’єкти цивільного захисту населення відповідають вимогам чинних нормативних актів, зокрема наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 року № 653 «Про затвердження інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час».

Перевірки засвідчили, що лише 19 споруд цивільного захисту області з числа тих, що були перевірені можуть бути оцінені як «готові». Йдеться про 9 сховищ, що становить 17% від загальної кількості перевірених, та 10 протирадіаційних укриттів, тобто лише 3,3% відповідно. Ще 234 споруди (15 сховищ та 219 протирадіаційних укриттів, тобто майже 29% та 72% від усіх перевірених відповідно) оцінено як «обмежено готові».

Таким чином більш, як половина усіх перевірених сховищ та майже чверть протирадіаційних укриттів є непридатними для використання за призначенням у разі відповідної загрози.

Варто зазначити: якщо вимоги до готовності сховищ містять чимало технічних нюансів, то у випадку з протирадіаційними укриттями, від їх балансоутримувачів вимагається небагато: підтримувати у таких укриттях (в основному це звичайні підвали) елементарний порядок, а також дводенний запас їжі та питної води.

Втім, як свідчить статистика, навіть до виконання таких елементарних заходів у деяких балансоутримувачів руки не дійшли. Як наслідок півсотні посадовців, відповідальних за утримання споруд цивільного захисту, були притягнуті до адміністративної відповідальності.

Цікаво, що 7 захисних споруд відповідні комісії з різних причин, в тому числі й відсутність балансоутримувача, комісії взагалі не змогли перевірити.

Що стосується ситуації в обласному центрі, то тут, за даними «надзвичайників» протирадіаційних укриттів не числиться, натомість функціонує (ну принаймні на папері) 50 сховищ. З них на даний час перевірено 17 споруд, тобто 34%. За результатами перевірок 5 сховищ визнано готовими до виконання завдань за призначенням, 3 – обмежено готовими. Решта 9 об’єктів – не залишають надії на надійний захист тим, хто в разі потреби (дай Боже, щоб така не нагодилася) вирішить ними скористатись за призначенням.

І все ж, не зважаючи на озвучені недоліки, той факт, що про захисні споруди цивільного захисту, хоча й з майже річним запізненням, але згадали, не може не тішити. Тож є надія на те, що вже невдовзі вказівники «До укриття», на кшталт того, що ми мали змогу побачити на стіні Івано-Франківської міської поліклініки № 2, можна буде побачити на інших будівлях адміністративних установ, закладів освіти і охорони здоров’я, підприємств тощо. І дорогу вони вказуватимуть не до захаращених, напівзруйнованих підвалів, а до сучасних, обладнаних відповідно до усіх вимог захисних споруд цивільного захисту. А ще хочеться сподіватись, що пересічним прикарпатцям ніколи не доведеться випробувати ефективність усіх цих вжитих заходів на практиці…

Сергій Білий



20 Лютого 2015 p.
©http://briz.if.ua/