"Кому вигідна така реформа?"


Слово «реформа», яким політики, замість того, щоб займатись, тільки дражнили суспільство протягом останніх десяти років, вже перестало бути для нас панацеєю . За цей період часу численні уряди так званих «реформаторів» доводили народу України, що вони займаються реформами, результат яких вже точно проявиться після наступних виборів. Насправді ж – країну грабували.

У теперішній час, коли ми разом переживаємо найстрашніші дні нашої незалежності, не хочеться вірити у таке ж саме діяння урядовців, як і їх попередників. Проте факти говорять самі за себе.

Про необхідність передачі повноважень від уряду місцевим органам влади говориться вже дуже давно. Як вітчизняні, так і західні експерти неодноразово наголошували на крайній важливості проведення децентралізації влади, інакше про жодний розвиток суспільства та галузей економіки мова не йтиме. Говорити про економічний та фінансовий розвиток держави та регіонів під час військових дій складно, тим паче у нинішньому становищі нашої держави. Проте сьогодні, як ніколи, ми хочемо мати перед собою чіткі, а головне – справедливі правила нашого співжиття.

Діючий уряд Арсенія Яценюка, який прийшов до влади після позачергових виборів до парламенту із гаслами докорінних реформ, заявив про своє бажання втілити так звану «реформу децентралізації влади». На жаль, заяви виявились не підкріплені реальними діями.

Ухвалені Верховною Радою України закони «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», які начебто ставили за мету децентралізацію повноважень місцевого самоврядування, насправді створили ситуацію, коли надані громадам додаткові повноваження виявилися непідкріпленими фінансовою базою місцевих бюджетів.

За місцевими бюджетами дійсно закріплено частину нових надходжень, але водночас збільшуються частки відрахувань в центр платежів, які переважно залишалися на місцях. Це в першу чергу стосується податку на доходи фізичних осіб. Так, прогнозовані втрати місцевого бюджету у 2015 році складуть щонайменше 100 млн. грн.

Приймаючи бюджет Івано-Франківська на 2015 рік, міська рада вимушено заклала показники дохідної частини, які наразі абсолютно неможливо виконати. Про це івано-франківські депутати вказали у своєму зверненні до центрального керівництва держави, яке було прийняте рішенням міської ради (див. рішення № 1617 «Про звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України»).

Таким чином, сьогодні ми вимушені констатувати, що як і у попередні роки правління антиукраїнських урядів, так і сьогодні столичні урядовці не бажають ділитися ресурсами із громадами на місцях. Передвиборчі гасла переможців парламентських виборів виявились черговими політичними обіцянками, які одразу ж забуваються у широких кабінетах української столиці.

Микола Вітенко, секретар Івано-Франківської міської ради



6 Лютого 2015 p.
©http://briz.if.ua/