«РОЖЕВІ ОКУЛЯРИ УКРАЇНЬСКИХ БАТЬКІВ: ХТО СПРИЯЄ СПОЖИВАННЮ АЛКОГОЛЮ ДІТЬМИ?» – ОПИТУВАННЯ


З 13 жовтня по 10 листопада Інститут Горшеніна спільно із соціальною ініціативою «Споживай розумно» провів всеукраїнське соціологічне дослідження. Всього, згідно з вибіркою, з урахуванням основних соціально-демографічних характеристик населення України, було опитано 2000 батьків віком 35-46 років, в яких є діти у віці 10-16 років (крім АР Крим, Донецької та Луганської областей). Похибка репрезентативності дослідження не перевищує +/- 2,2%.

Мета дослідження акцентувати важливість формування культури споживання спиртовмісних напоїв у родині.

Дослідження показало, що багато батьків недооцінюють роль сім’ї у формуванні культури споживання алкогольних напоїв дітьми, часто видаючи бажане за дійсне.

Так, багато батьків вважають, що «зловживати» шкідливо і «розмовляти про це з дітьми – потрібно», щоправда, при цьому тільки 16,8% опитаних батьків не вживають алкоголь взагалі. 65,2% дорослих вважають прийнятним вживання алкоголю у невеликих об’ємах у присутності дітей на свята або для розслаблення. А, як відомо, діти наслідують саме модель поведінки своїх батьків.

Чому діти вживають алкоголь?На думку батьків, основні причини, що спричинюють вживання спиртних напоїв дітьми, – це вплив друзів (64,1%), сім’я (виховання та умови) – 58,1%, а також доступність алкоголю (можливість його купівлі неповнолітніми) – 50,8%.

Обговорювати чи не обговорювати?Майже всі батьки (98,5%) усвідомлюють свою відповідальність за виховання дітей. 96,5% вважають, що є авторитетом для своєї дитини (56,4% абсолютно впевнені в цьому).

Більше 90% батьків згодні з тим, що потрібно обговорювати зі своєю дитиною-підлітком тему алкоголю і його вживання (при цьому 57,2% відповіли «точно так» на запитання про необхідність такого обговорення, ще 43,5% відповіли «скоріше так»). Однак постійно це роблять тільки чверть опитаних (25,4%). Половина (54,1%) розмовляють з дитиною час від часу. 18,5% батьків взагалі не обговорюють зі своїми дітьми тему вживання алкоголю.

Майже 90% батьків вважають вживання спиртних напоїв поширеним явищем серед підлітків (88,9% респондентів). При цьому 63,0% батьків запевняють, що не дозволяють пробувати алкоголь дітям у своїй присутності, 30,2% – дають можливість спробувати спиртне під час сімейних свят.

 

Лише 2% впевнені, що діти вживають спиртні напої без їхнього контролю,ще 9,4% підозрюють, що це трапляється. 11,9% батьків взагалі не знають, як часто їхні діти вживають спиртні напої.

 

Майже всі опитані батьки (97,4%) вважають, що навчальним закладам слід активніше роз’яснювати учням питання щодо шкідливості алкоголю (67,7% впевнені в цьому, 29,7% відповіли «скоріше так»).

 

Кращий вік для бесіди про алкоголь.На думку батьків, найбільш прийнятний вік дитини для бесіди про алкоголь – це 10 років. Велика частина батьків (54,5%) роблять це на прикладі незнайомої людини, яка зловживає спиртним, і тільки 23,5% використовують як приклад нетверезого члена родини або знайомих.

 

70,0% батьків пояснюють своїм дітям, що вживання алкогольних напоїв шкодить людині і призводить до небезпечних захворювань. Про те, що вживання алкоголю припустимо лише в помірній кількості, говорять лише 27,4%. Також 39,7% переконують дітей, що поведінка п’яної людини є негарною, і тільки 28,8% роблять акцент на тому, що вести здоровий спосіб життя – це модно.Про якість алкоголю говорять тільки 8,9% батьків.

 

Менше 1% опитаних визнають, що результату від спілкування з дитиною на тему вживання алкоголю немає. Переважна більшість батьків вважають таке спілкування різною мірою результативним (53,7% – «точно так», 41,9% – «скоріше так»). 3,5% респондентів не змогли оцінити корисність розмов на цю тему.

Вік «знайомства» з алкоголем. Більшість батьків (70,0%) впевнені, що їхня дитина вперше спробувала алкоголь у віці 11-16 років, і лише чверть (23,2%) припускають, що це могло трапитися у віці 5-10 років. Майже 5% (4,9%) батьків взагалі не знають, коли їхня дитина вперше спробувала алкоголь.

65,8% дорослих впевнені, що дитина вперше спробувала алкоголь в їхній присутності, і тільки 13,1% визнають, що, скоріше за все, це мало місце в колі друзів дитини. Загалом батьки дозволяють дітям пробувати такий алкоголь, як вино, вермут (43,4%), шампанське (39,2%), пиво (25,3%) та слабоалкогольні напої (17,2%).

Чому в сім’ї не говорять про алкоголь?Батьки, які не говорять з дітьми на тему алкогольного виховання, називають такі причини: вони впевнені, що їхні діти й так знають, що пити алкоголь шкідливо (74,0%); вважають це функцією школи (12,2%); не мають часу на спілкування зі своєю дитиною на дану тему (6,3%).

 

Алкогольне виховання синів і дочок.Підхід до виховної бесіди з хлопчиками та дівчатками на тему вживання алкоголю різний. Так, у бесіді з хлопчиками батьки більше, ніж у бесіді з дівчатками, акцентують на тому, що можна пити лише на свята або в особливих випадках: 16,5% і 11,7% відповідно. Хлопчикам частіше дозволяють спробувати пиво (33% проти 15,7%), а дівчаткам – вино, вермут (46,5% проти 40,8%) і шампанське (45,9% проти 33,7%). При цьому хлопчикам дозволяють спробувати алкоголь раніше, ніж дівчаткам. Так, наприклад, у віці 5-10 років вже 26,9% хлопчиків і 18,7% дівчаток вперше пробують алкоголь. При цьому незалежно від віку хлопчики частіше вперше роблять це в колі друзів, ніж дівчатка (15,2% проти 10,6%).

 

Незважаючи на те, що українські батьки усвідомлюють важливість алкогольного виховання дітей, результати дослідження не виглядають оптимістично. Існуючий підхід до алкогольного виховання не знімає з батьків відповідальності за формування культури споживання алкогольних напоїв і контроль споживання спиртного в сім’ї.

 

Довідка про Інститут Горшеніна

Інститут Горшеніна – незалежний неприбутковий аналітико-дослідницький центр, націлений на вивчення суспільних і політичних процесів в Україні та світі.

Інститут Горшеніна покликаний сприяти збалансованому діалогу різних груп суспільства в сферах, що охоплюють всі аспекти економічного, політичного і громадського життя.

Інститут Горшеніна є експертно-комунікаційним майданчиком для обговорення актуальних питань національного та міжнародного порядку денного.

 

Довідка про ініціативу «Споживай розумно»

Соціальна ініціатива «Споживай розумно» – це довгостроковий суспільний проект, мета якого знизити ризики нераціонального споживання слабоалкогольних напоїв та енергетиків, популяризувати культуру розумного споживання цих напоїв, а також підвищити обізнаність споживачів про рекомендовані норми споживання даних категорій товару. Під егідою «Споживай розумно» об’єднані компанії-виробники, дистриб’ютори, громадські та волонтерські організації для співпраці в розробці проектів, що сприяють зменшенню споживання слабоалкогольних напоїв та енергетиків нецільовими групами, привертають увагу до питань самоконтролю і надмірного споживання напоїв.

www.rozumno.org.ua

 

Додаток

 

Як Ви ставитеся до вживання алкоголю?

·        Ценормально – для розслаблення у невеликих об’ємах– 12,4%

·        Це прийнятно – на свята і в гарній кампанії – 52,8%

·        Це зло, намагаюся його уникати – 21,4%

·        Ніколи не п’ю та іншим не раджу– 13,0%

·        Інше– 0,3%

·        Важко відповісти– 0,3%

 

Як часто Ви вживаєте алкогольні напої?

·        Щодня– 0,8%

·        Раз на тиждень– 5,4%

·        Кілька разів на тиждень– 4,7%

·        Кілька разів на місяць– 23,1%

·        Раз на місяць і рідше– 49,4%

·        Зовсім не вживаюалкоголь – 16,8%

 

Як Ви вважаєте, чи потрібно обговорювати зі своєю дитиною-підлітком тему алкоголю і його вживання?

·        Точно так– 57,2%

·        Скоріше так– 34,5%

·        Скоріше ні– 5,0%

·        Точно ні– 2,4%

·        Важко відповісти– 1,1%

 

Чи обговорюєте Ви тему алкоголю зі своєю дитиною-підлітком?

·        Так, часто – 25,4%

·        Так, іноді– 54,1%

·        Ні, іноді– 18,5%

·        Важко відповісти– 2,1%

 

(На наступні запитання відповідають ті, хто обговорює зі своїми дітьми тему алкогольних напоїв)

Скільки було Вашій дитині років, коли Ви вперше заговорили з нею про алкоголь?

·        4 роки– 1,2%

·        5 років– 4,8%

·        6 років– 5,2%

·        7 років– 11,2%

·        8 років– 10,3%

·        9 років– 8,0%

·        10років – 25,6%

·        11 років– 5,1%

·        12 років– 13,6%

·        13 років– 7,5%

·        14 років– 4,7%

·        15 років– 2,6%

·        16 років– 0,3%

 

Про що саме Ви розповідаєте своїй дитині, зачіпаючи тему алкоголю і його вживання?(можна вказати кілька варіантів відповіді)

·        Вживання алкогольних напоїв шкодить людині і призводить до небезпечних захворювань– 70,0%

·        Поведінка п’яної людини є негарною – 39,7%

·        Пити алкогольні напої не можна до певного віку, алкоголь – для дорослих – 29,1%

·        Пити алкоголь сьогодні не модно, сьогодні модно бути здоровим– 28,8%

·        Вживання алкоголю припустимо лише в помірній кількості – 27,4%

·        Випивати можна тільки на свята/в особливих випадках – 14,3%

·        Якщо випивати, то тільки в колі сім'ї, друзів – 9,3%

·        Якщо пити, то тільки якісні алкогольні напої – 8,9%

·        Інше – 2,1%

·        Важко відповісти – 0,3%

 

(На наступні запитання відповідають  ті, хто не обговорює зі своїми дітьми тему алкогольних напоїв)

Чому Ви не обговорюєте зі своєю дитиною-підлітком тему алкогольних напоїв та їх вживання? (можна вказати кілька варіантів відповіді)

·        Моя дитина і так знає, що пити алкоголь шкідливо – 74,0%

·        Моїй дитині таку інформацію надають у школі, в спеціальних установах – 12,2%

·        У мене немає часу обговорювати цю проблему з дитиною – 6,3%

·        Інше – 17,8%

·        Важко відповісти – 1,2%

 

(Відповідають усі)

У яких випадках Ви дозволяєте пробувати Вашій дитині-підлітку алкоголь?   (можна вказати кілька варіантів відповіді)

·        Сімейне свято (день народження члена сім’ї, Новий рік та ін.) – 30,2%

·        День народження дитини або її друга – 13,4%

·        Випускний дитини – 3,3%

·        На дискотеці, у клубі – 1,4%

·        Інше – 1,6%

·        Дитина в моїй присутності ніколи не пробувала алкоголь – 63,0%

·        Важко відповісти – 0,6%

 

(На наступні запитання відповідають ті, хто дозволяє своїм дітям пробувати алкоголь)

У якому віці Ваша дитина вперше спробувала алкоголь (враховуючи пробу в мінімальній кількості)?

·        До 5 років– 1,9%

·        5-10 років – 23,2%

·        11-16 років– 70,0%

·        Важко відповісти – 4,9%

 

У віці5-10 років:

·        Синам дають пробувати – 26,9%

·        Донькамдають пробувати – 18,7%

 

Які алкогольні напої Ви дозволяли пити (давали пробувати) Вашій дитині (враховуючи пробу в мінімальній кількості)? (можна вказати кілька варіантів відповіді)

·        Вино, вермут – 43,4%

·        Шампанське – 39,2%

·        Пиво – 25,3%

·        Слабоалкогольні напої – 17,2%

·        Горілка – 1,2%

·        Коньяк, бренді – 1,2%

·        Віскі – 0,4%

·        Самогон – 0,3%

·        Текіла – 0,1%

·        Інше – 2,7%

·        Важко відповісти – 2,8%

 

(Відповідають усі)

Як Ви вважаєте, чи вживає Ваша дитина спиртні напої без Вас?

·        Точно так– 2,0%

·        Скоріше так– 9,4%

·        Скоріше ні– 19,6%

·        Точно ні– 63,2%

·        Важко відповісти – 5,9%

 

Чи вважає Ви, що вживання спиртних напоїв – поширене явище серед підлітків?

·        Точно так– 43,0%

·        Скоріше так– 45,9%

·        Скоріше ні– 7,1%

·        Точно ні– 0,7%

·        Важко відповісти – 3,5%

 

На Ваш погляд,  що найбільше спричинює вживання спиртних напоїв дітьми? (можна вказати кілька варіантів відповіді)

·      Вплив друзів – 64,1%

·      Виховання, сімейна обстановка – 58,1%

·      Доступність алкоголю, можливість його купівлі неповнолітніми – 50,8%

·      Реклама алкогольних напоїв, пропаганда алкоголю у фільмах, передачах – 38,1%

·      Загальноприйнята культура споживання алкогольних напоїв – 18,5%

·      Інше – 1,6%

·      Важко відповісти – 1,0%



20 Листопада 2014 p.
©http://briz.if.ua/